המכתב
המכתב | צילום: ארכיון צהל

ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, המציין בימים אלה 70 שנה להיווסדו, חשף היום (חמישי), לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה מכתב נדיר שכתב הצייר היהודי הנודע מארק שאגאל לראש הממשלה דוד בן גוריון ב-14 במאי 1948, יום הקמת מדינת ישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

המכתב, שנכתב במקור ביידיש, הוצג לשופט אליקים רובינשטיין - המשנה לנשיאה (בדימוס) בבית המשפט העליון - בעת ביקור פרטי שערך לפני כחודש בארכיון צה"ל. רובינשטיין ראה את המכתב והציע לתרגם אותו מיידיש לעברית.

מארק שאגאל כתב לראש הממשלה דוד בן-גוריון: "אני כבן ואמן מן הגטו - שולח לך דרישת שלום חמה- לך, הלוחם והמייסד של הרפובליקה היהודית החדשה". שאגאל הביע את הרצון שלו להתמסר למען עתיד המדינה החדשה וכתב: "אני עצמי, אף שאינני צעיר, נכון להתמסר לרשותך", והוסיף את המילים המצמררות:"את חייו של בני דוד, בן השנתיים, הייתי רוצה למסור למען עתיד הארץ".

"מייסד הרפובליקה היהודית החדשה", בן גורי | צילום: לע"מ, חדשות

את המכתב חתם מארק שאגאל בתקווה כי כל האומנים ואנשי התרבות יסייעו לבנות את הארץ ובכך גם לתקן את העוול שנעשה ליהודים בגלות: "מקווה אני, כי כל האנשים ההגונים, האינטלקטואליים והאומנים מכל הארצות, יסייעו לבנות את הארץ המקראית החדשה ולהגן עליה בכל האמצעים - ובכך גם לתקן את חטאה של האנושות כלפי היהודים לאורך אלפיים שנות גלותם".

השופט אליקים רובינשטיין סיפר כי בזמן שתרגם את המכתב, הרגיש תחושת חמימות: "מארק שאגאל היה אחד האומנים הגדולים של המאה הקודמת, יהודי רוסי שבא לצרפת והיה ברובד העליון של האומנות ולימים כשהוא עלה לארץ, הוא תרם הרבה למדינת ישראל".

"אמן מן הגטו", שאגאל | צילום: קארל ואן וכטן

עוד הוסיף רובינשטיין כי "רואים במכתב את גודל המסירות וההקרבה שמארק שאגאל היה מוכן לעשות למען מדינת ישראל, רואים שהוא מדבר על התנ"ך וההיסטוריה של העם היהודי, הגלות והשואה ואפשר ממש לראות את הזיקה היהודית שלו".

מארק שאגאל ודוד בן- גוריון היו בני אותו גיל לערך; שאגאל נולד ב- 1887 , בעיירה ליוזנה, עיירה חב"דית ליד ויטבסק ובן-גוריון נולד ב-1886 בעיירה פלונסק שבפולין.