הפציעה שנגרמה לתהל בת ה-3
הפציעה שנגרמה לתהל בת ה-3 | צילום:

תהל (שם בדוי), ילדה בת שלוש מכפר יונה עם תסמונת דאון, החלה ללמוד השנה בגן במטרה לשלב אותה עם ילדים בני גילה - ולכן גם הוצמדה לה סייעת מטעם העירייה שתלווה אותה לאורך כל שעות היום. בימים האחרונים גילתה משפחתה של תהל שטפי דם על ידה. החשודה המיידית, לדבריהם, הייתה הסייעת - שבינתיים הורחקה מהמוסד החינוכי. המשטרה חוקרת וגם העירייה עורבה בנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ביום חמישי האחרון, בזמן המקלחת, נדהמה סיגל (שם בדוי), אמה של תהל, לגלות סימנים חזקים בצבע כחול על ידה של בתה, שנראו לטענתה כמו סימני אחיזה של אדם מבוגר. "חשכו עיניי", סיפרה סיגל לחדשות 2 Online, "באיזור הקיפול של הזרוע מלמעלה בשתי הידיים היו לה שטפי דם".

מזועזעת, התקשרה האם לסייעת הצמודה של תהל כדי לנסות ולברר מה גרם לשטפי הדם - אך זו לא ידעה להשיב לה. דקות ספורות אחרי שניתקו את השיחה, יזרה הסייעת לאם ואמרה לה כי במהלך מספר דקות במהלך היום, בזמן שתהל ישנה, היא לא הייתה לידה - ולכן "אולי אז קרה משהו". עוד סיפרה הסייעת כי כשחזרה לכיתה, הסייעת הנוספת בגן ביקשה ממנה "לנסות להרגיע" את תהל - מסיבה שטרם התבררה.

"אף אחד לא ידע לענות לי"

המקרה, כפי שתיארה אותו הסייעת, הותיר את האם בתחושת בלבול: היא ניסתה להשיג את שאר הצוות של הגן שנכח באותו יום - אך ללא הצלחה. "למה היה צריך להרגיע אותה? מאיזו סיבה? אף אחד לא ידע לענות לי על השאלה", תהתה. היא מיהרה לקחת את בתה לבדיקה אצל רופא, שאבחן "סימני אחיזה ברורים" בזרועות ובאמות הידיים.

סיגל הגישה תלונה במשטרה והסייעת הורחקה מהגן - ומאז שוהה תהל בבית. "אני לא סומכת על אף אחד יותר, אני מפחדת. אין לי אמונה באף אחד", היא הוסיפה. "יש שם קשר שתיקה - כולם רואים ואף אחד לא מדבר". 

רופא קבע - מדובר בסימני אחיזה ברורים
רופא קבע - מדובר בסימני אחיזה ברורים | צילום:

לידיעת האם הגיע מידע על מקרים דומים שהתרחשו לכאורה בגן, אך הצוות מעולם לא סיפק להם תשובות. "ההורים תמיד אמרו לי: 'אין לך מה לפחד, לך יש סייעת צמודה'. ברגע הזה היא לא הייתה שם בשביל הבת שלי".

את המאורע הטראומתי סיכמה האם במילים: "הכי כואב זה לראות את הילדה מדגימה לכל אחד שנכנס אליי הביתה איך עשו לה כואב. היא מסתכלת על היד ונוגעת עם היד השנייה על הסימנים ומנשקת, לא מבינה למה".

מעיריית כפר יונה נמסר בתגובה: "מאז הובא לידיעתנו המקרה ביום חמישי, פועלת העירייה בכל הנדרש על מנת לטפל בנושא. כמן כן, תגברנו את צוות הגן באנשי מקצוע ובמנגנוני בקרה, על מנת לדאוג לשלומם של ילדי הגן. נציין רק כי המקרה נמצא בחקירת משטרה ואנו פועלים בהתאם להנחיותיהם בכל הנוגע למקרה ולפרטים הקשורים אליו".

עוד נמסר כי "מאחר שמדובר בילדים, אנו מבקשים לכבד את חיסיון הפרט ולתת לגורמים המקצועיים לטפל בנושא. חשוב לציין, כי בכל מקרה בו מתעוררת בעיה בכל אחד מגני הילדים, אנו פועלים באופן מידי - בהתאם לנהלי משרד החינוך, ובמקרה זה בהתאם להנחיות גורמי המשטרה". מהמשטרה נמסר כי "התקבלה תלונה והיא נחקרת".

יוזמת ההצעה, ח"כ שאשא ביטון (צילום: אסף בר שי, חדשות)
"מקרה כואב". ח"כ שאשא ביטון | צילום: אסף בר שי, חדשות

ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו), יו"ר הוועדה לזכויות הילד, קיימה לא פעם דיונים בנושא מקרי ההתעללות וגילויי האלימות מצד גננות כלפי ילדים. בתגובה לאירוע אמרה שאשא ביטון: "אנו עדים למקרה כואב במיוחד, שהתרחש בגן שמפוקח על ידי משרד החינוך. על פניו, מדובר באלימות מצד סייעת צמודה כלפי ילדה הלוקה בתסמונת דאון. אין מקום במערכת לאנשים שאינם יודעים חמלה ואמפתיה מהן, קל וחומר כאשר הם אלה שאמורים להשגיח וללוות ילדה בת 3 בעלת צרכים מיוחדים. מערכת האכיפה והמשפט צריכה לפעול ביד קשה ולמצות איתם את הדין במלוא חומרתו".

עוד הוסיפה שאשא ביטון, "ח"כ שאשא ביטון הוסיפה כי "אין מנוס מלקדם את הצעת החוק להתקנת מצלמות. המצלמות יתעדו את המתרחש במוסדות אלה במעגל סגור ותחת אבטחה, כאשר החומרים המוקלטים יהיה נגישים אך ורק לרשויות אכיפת החוק, וגם זאת, רק במידה וישנו חשד סביר להניח שאכן נעשתה עבירה. אישור הצעת החוק יעניק את המענה הראוי לחוסר בראיות המספיקות לצורך העמדה לדין, יוביל לחיזוק תחושת הביטחון בקרב המטופלים ובני משפחותיהם ואולי אף ישיב את אמונם במערכת, ולא פחות חשוב מכך, יגן על אנשי הצוות עצמם מפני תלונות שווא. זאת לצד חובת המערכת לבצע את הסינון המתאים בהליכי הקבלה לעבודה ולהכשיר כראוי את אנשי הצוות העוסקים במלאכה החשובה. ביטחון ילדינו הרכים והורינו המבוגרים אינו הפקר, ולדעתי אף עולה על הצורך שבשמירה על פרטיותם ועל פרטיות הגננות והמטפלים שלהם."

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il