ל"ג בעומר בניו יורק (צילום: רויטרס, חדשות)
מדורת ל"ג בעומר. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

משרד החינוך הודיע היום (שישי) על הזזת יום החופש מהלימודים בל"ג בעומר מיום א', 14 במאי ליום ב', 15 במאי. זאת, בעקבות החשש מחילול שבת בשל הדלקת המדורות. ההחלטה שנקבעה כשלושה שבועות בלבד לפני החג עוררה זעם רב בקרב ההורים: "זילות בתכנון בימי החופש במערכת החינוך".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גם בחינת הבגרות במחשבים, שהייתה אמורה להיערך ב-15.5, תידחה בשל הזזת החופשה - וייקבע מועד חלופי שיפורסם בתחילת השבוע. במשרד החינוך נימקו את ההחלטה להזיז את יום החופש כ"מענה לצרכים השונים של תלמידי המערכת ובעקבות פניית הרבנות הראשית לישראל בעניין". עוד נמסר כי הנושא הוסדר בתיאום עם ארגוני המורים וכי ההתאמות הנדרשות לצורכי המוסדות יבוצעו בימים הקרובים.

בפורום ועדי ההורים אומרים לחדשות 2 Online כי הם מתנגדים בתוקף להחלטה. "ל"ג בעומר לא אמור בכלל להיות יום חופש, ואם כבר נקבע - אין סיבה בעולם להזיז שלושה שבועות מראש", אמרו. לטענת הפורום, ההורים מתכננים את החופשות שלהם בהתאם לימים שנקבעו בתחילת השנה: "אין סיבה שמשרד החינוך יזיז את ימי החופשה של המשק הישראלי - בלי לקיים על כך דיון במקומות המושפעים מכך".

בנט ומשפחתו ביום הראשון של הלימודים תשע"ו (צילום: ששון תירם)
"בנט מתעלם שוב מעובדי ההוראה" | צילום: ששון תירם

גם בארגון "הורים עובדים לשינוי", הגיבו להזזת יום החופש. "כבר שנים שאנחנו מבקשים לתקן את לוח החופשות כדי לעזור למשפחות בישראל", נכתב בחשבון הפייסבוק של הארגון. "שינוי חופשות שיאפשר להורים לבלות יותר עם הילדים שלהם, ויקל באותה הזדמנות על הג'אגלינג שהורים עובדים מבצעים על מנת להצליח לפרנס וגם להיות עם הילדים שלהם כמה שיותר".

"במשך שנים אמרו לנו שאי אפשר להזיז ימי חופשה", נכתב בפוסט. "כשביקשנו להזיז חופשת איסרו חג מחמישי לשישי - הובהר לנו שזה בלתי אפשרי. והנה, היום, מסתבר שהכול אפשרי. אפשר לשנות את לוח החופשות לאחר שנקבע, אפשר להזיז ימי חופשה מכאן לשם בשל אילוצים".

קבוצת המורים יציגים (חדר מחנכים) מסרה בתגובה: "פעם נוספת, בנט מתעלם מ-173 אלף עובדי ההוראה בישראל! דחיית חופשת ל"ג בעומר ליום שני בהתראה כה קצרה מהווה פגיעה כלכלית בעובדי הוראה רבים שהזמינו חופשות ועכשיו נדרשים לשלם דמי ביטול. הסתדרות וארגון המורים נכשלו בהגנה ובייצוג עובדי ההוראה כאשר אפשרו לשינוי ללא הסדרה מלאה של העניין. אנו דורשים לאפשר לכל עובד לבחור את יום החופשה של ל"ג בעומר, ראשון או שני לבחירתו ולבטל את ההנחיה על יציאה לחו"ל במהלך שנת הלימודים".

מי שעוד ייאלצו להתמודד עם החלטת משרד החינוך הם 390 בתי חב"ד בישראל: כבכל שנה הספיקו שליחי חב"ד כבר להתקשר עם שלל אומנים מהשורה הראשונה ושריינו אולמות בהם הם מקיימים את ההפנינג המסורתי שהם עורכים לילדים סביב תכני ל"ג בעומר. "החלטת משרד החינוך תפסה אותנו בהחלט בסיטואציה מורכבת. כבר בתחילת השבוע נקיים דיון מסודר עם כל שליחינו כדי למצוא את הפתרונות המתאימים לכל יישוב", אמר הרב נפתלי ליפסקר, מנהל אגף הסניפים של צעירי אגודת חב"ד. "דבר אחד בטוח- גם השנה, כרבע מיליון ילדים ישתתפו ב-500 התהלוכות שאנו עורכים".

יאיר שרקי השתתף בהכנת הידיעה.