דוד וחני פרדיאן (צילום: חדשות 2)
דוד וחני פרדיאן | צילום: חדשות 2

דוד בן שנה ושבעה חודשים. הוא משחק ומחייך, ועושה הכל - בשקט מוחלט. אחרי שאובחן שהוא חירש מלידה, הוא עבר ניתוחים רבים, בהם גם השתלת "שבלול" - מכשיר שאמור לאפשר לו להתחיל לשמוע עם טיפול מתאים. ועדות רפואיות קבעו שהוא ילמד בגן ילדים מיוחד עם קלינאיות תקשורת, אבל כבר שמונה חודשים שדוד נשאר בבית.

גן מיח"א בטבריה, שאליו ממתין דוד להיכנס, יחד עם עוד ארבעה פעוטות אחרים, עובד כרגיל. אבל למרבה האבסורד, כיוון שלמקום אין אישור כיבוי אש במשרד הרווחה, לא מאפשרים לו לקלוט כרגע יותר מחמישה ילדים. כל יום שהילדים לא מקבלים טיפול הוא נזק בלתי הפיך.

"אנחנו רק מחכים שיגידו לנו 'תביאו אותו'", אמרה אמו של דוד, חני פרדיאן. "בכל פעם זה אותו דבר, עדיין אין אישור - לא מהרווחה, לא מכיבוי אש, לא מהעירייה, כל הביורוקרטיה. זו שנה ממש קריטית לילד לקוי שמיעה, שצריך ללמוד את השפה וזה הבסיס לכל החיים שלו בעצם".

ההורים זועמים על התשלום לצהרונים, צפו בכתבה (צילום: חדשות 2)
גן מיח"א, טבריה | צילום: חדשות 2

"פנינו למשרד הרווחה וביקשנו אישור זמני ולא הצלחנו, ועד עכשיו לא נתנו", אמרה דבירה הומינר, מנהלת מיח"א טבריה. "זה נורא עצוב לי להגיד לך שאני לא יכול לקלוט אותו כי אני יודעת מה המשמעות. הוא צריך קלינאית תקשורת, הוא צריך מסגרת עם גננת שמבינה איך לעבוד עם ילדים לקויי שמיעה".

למרות שכל הרשויות מודעות לבעיה, כבר חודשים ארוכים ההורים עדיין נמצאים בנקודת ההתחלה, לפני טיפול חיוני לילדים. "הוא ילד שחי בדממה", מוסיפה האם. "אני רוצה שיתחיל לשמוע וגם הוא רוצה וזה מה שמגיע לו".

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "המבנה ואישור הבטיחות למבנה הינם באחריות הרשות המקומית. מיד עם קבלת אישור על תקינות המבנה מבחינת בטיחות וכיבוי אש ממהנדס העיר, המעון יוכל לקלוט את הפעוטות הממתינים".

"משרד הרווחה הציע לכל הורי הפעוטות שעות ליווי וסיוע על מנת להבטיח שילוב של הפעוטות במעון רגיל, בזמן ההמתנה לפתרון בעיית רישוי המבנה שבאחריות הרשות המקומית".

משירותי כבאות מחוז צפון נמסר בתגובה: "רק בשבוע שעבר נתקבלה לראשונה פניה בנושא, ומיד התחלנו בבדיקה של פרטי המקרה. מסיור שנערך במקום היום עלה כי הוא אינו עומד בתנאי ההיתר להן התחייבה העמותה. באפשרות המבקשים לפנות לאגף בטיחות ואש בנציבות שירותי כבאות לערר. שירותי כבאות פועלים למען הקהילה במשך השנה, אנו רואים את בטיחות הילדים בראש מעייננו ומקווים כי יימצא פתרון לטובת הילדים ולביטחונם".

מעיריית טבריה נמסר בתגובה: "הגן המדובר מופעל על ידי עמותת מיח"א - סניף חיפה והצפון. הגן פועל במבנה שהוקצה לעמותה מעיריית טבריה. העמותה פועלת בטבריה ונותנת מענה אזורי בקליטת הילדים ועובדת מול גורמים רגולטוריים אזוריים ומחוזיים כגון: משרד הרווחה, משרד החינוך, כב"א וכולי. משהובא העניין בפני ראש העיר, הנחה את מנהלת אגף החינוך לרכז את מכלול הבעיות והפערים מול העמותה, ולסייע בדחיפות לקידום פתרון נושא הרישוי, על מנת שהגן יוכל לקלוט ילדים נוספים".