ציפס (צילום: חדשות 2)
אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

המזנונים בבתי הספר לא יוכלו למכור החל משנת הלימודים הבאה נקניקיות, צ'יפס ומשקאות מתוקים - כך הודיע היום (שני) משרד החינוך באמצעות חוזר מנכ"ל. הנחיות בנושא היו כבר מזמן, אבל החוזר נכתב מתוקף החוק לפיקוח על איכות המזון ותזונה נכונה במוסדות החינוך שנכנס לתוקפו כבר בשנת 2014. מי שיפר את ההנחיות ייקנס בסכומים של עד 6,000 שקלים. פקחי משרד החינוך יפקחו על המזנונים.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת ההנחיות החדשות, יחול איסור על מכירה או הגשה בשטח המוסד החינוכי של מזונות עשירים בסוכר כמו עוגות, עוגיות, קרואסונים, ופלים, ממתקים וסוכריות, ותיאסר גם מכירה של מאפים עשירים בשומן כמו בורקס, מלאווח וג'חנון.

גם מכירה של משקאות מתוקים תיאסר החל משנת הלימודים תשע"ז. השתייה המתוקה כוללת מיצים, משקאות דיאטטיים, ברד ומשקאות אנרגיה.

כמו כן, יחול איסור על מכירה או הגשה של מזונות מטוגנים ועשירים בשומן, כמו צ'יפס, חטיפים מלוחים וקרקרים מעל 3% שומן, ומזון מעובד מהחי והצומח המכיל פוספטים וניטרטים, כמו נקניקיות, קבב ושניצלים מעובדים.

"ילד שאוכל נכון מרוכז יותר בכיתה"

מה מותר יהיה למכור ולהגיש לתלמידים בבתי הספר? כריכים מקמח מלא עם ביצה קשה, גבינה צהובה עד 9% שומן, גבינה לבנה עד 5% שומן, חומוס עד 9% שומן, טחינה, טונה ומילויים בריאים נוספים.

ניתן יהיה למכור במזנונים גם סלט ירקות וסלט פירות טרי, יוגורט טבעי או לבן עד 3% שומן, תפוח אדמה מבושל או אפוי עם ירקות, טונה, קטניות או פטריות, סוגי בשר רזים עשויים בגריל ולא מטוגנים, ופילה דג ללא עצמות אפוי או מבושל/מאודה.

עוד עולה מההנחיות החדשות כי השמן המומלץ לבישול או לתוספת לסלט יהיה שמן קנולה, וכי לצורך הגיוון יש להימנע מהגשת מזון מסוים ביום קבוע בשבוע. בנוסף, משרד החינוך מורה למזנונים להימנע מתיבול המנות בסוכר, סילאן ודבש ולהפחית את השימוש במלח בהדרגה.

"ילד שאוכל נכון ועושה פעילות גופנית הוא ילד בריא ומרוכז יותר בכיתה", סיכם שר החינוך בנט. "אני מקווה שההרגלים שאנחנו מקנים לילדים בבתי הספר וגני הילדים יתרמו גם לשינוי הרגלי התזונה בקרב ההורים והמשפחה".