אלפי שקלים או שנפרסם (צילום: רויטרס, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

בכנסת עדיין לא מורגשת רוח של שינוי בהתייחסות לנישואים חד-מיניים, אולם דווקא בציבור הרחב נראה שישנה מגמה של שינוי: 76% מהציבור היהודי בארץ תומכים בכך שישראל תאפשר לזוגות בני אותו מין נישואין או רישום זוגיות - כך עולה מסקר מכון סמית עבור עמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון).

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בעמותה טוענים שמדובר בנתונים דרמטיים, משום שבשורה ארוכה של סקרים בשנים האחרונות עמדה התמיכה במיסוד זוגיות לבני אותו המין בישראל על 60-65%. נתון עדכני נוסף הוא ש-75% מהיהודים בישראל תומכים בהענקת כל הזכויות של זוג נשוי הטרוסקסואלי לזוגות נשואים מאותו מין.

על שאלת הסקר המרכזית, "האם לדעתך יש לאפשר לזוגות בני אותו מין נישואין או רישום זוגיות בישראל"?, השיבו 76% מהנשאלים בחיוב. רק 24% ענו שאין לאפשר לזוגות להט"בים למסד את הזוגיות שלהם בישראל. בין החילונים היו 90% תומכים, בין המסורתיים 77% ובין הדתיים 46%. גם בין העולים מחבר העמים, שנחשבים שמרנים מאוד בנושאי יחסים להט"ביים, נרשמה עלייה גדולה ו-74% מהם תמכו בכך, כמעט כמו בקרב הוותיקים.

פילוח מעניין נוסף של הממצאים הוא לפי מפלגות: 74% ממצביעי הליכוד בבחירות האחרונות תמכו בכך שישראל תאפשר נישואין (57%) או רישום זוגיות (17%) לזוגות בני אותו מין, 93% ממצביעי כולנו, 80% ממצביעי ישראל ביתנו ו-57% ממצביעי הבית היהודי. כלומר, ישנו רוב בכל מפלגות הקואליציה, להוציא המפלגות החרדיות.

"ממשלות ישראל מוכרות את חופש הנישואין למפלגות החרדיות"

"תוצאות הסקר הן אות כבוד ותעודת בגרות לציבור בישראל, וסיבה נוספת לגאווה בשבוע הגאווה", אמר מנכ"ל העמותה, הרב עו"ד אורי רגב. "אבל המצב החוקי והפוליטי בנושא מביש. הסיבה העיקרית לכך שרצון הציבור לא מתורגם לחקיקה היא העובדה שממשלות ישראל לדורותיהן מוכרות בזו אחר זו את חופש הנישואין למפלגות החרדיות והדתיות".

"ישראל היא הדמוקרטיה המערבית היחידה בעולם שיש בה מגבלות חמורות על חופש הנישואין וקרוב ל-10% מתושביה אינם יכולים להינשא בה כלל", הוא ציין. "42 מדינות בעולם כבר מאפשרות נישואין או רישום זוגיות לבני אותו מין. כלומר, גם בתחום מיסוד נישואי הלהט"בים הפער בין ישראל לעולם הנאור הולך וגדל. רק אם הציבור יתעורר ויבהיר לפוליטיקאים כמה הנושא חשוב ועקרוני מבחינתו, הם יפסיקו את מסורת הכניעה המבישה ויפעלו להנהגת נישואין וגירושין אזרחיים לכל מי שיבחר בכך".