מדורה (צילום: רויטרס)
ארכיון | צילום: רויטרס

בעקבות הפרסום בחדשות 2 Online על ההנחייה של ועדי ההורים להחתים הורים על כך שהאחריות לשלום ילדיהם במהלך המדורות היא שלהם בלבד, במקומות רבים ברחבי הארץ החליטו ההורים שלא לקיים מדורות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

לקראת חגיגות ל"ג בעומר שהולכות ומתקרבות, בגני ילדים רבים נדרשו הורים לחתום על טופס לפיו הם האחראים לשלום ילדיהם בזמן קיומן של פעילויות מחוץ לשעות הלימודים, כמו מדורות החג. המסמך, שהופץ על ידי ועד גני הילדים גרם ללא מעט אי הבנות בקרב ההורים ואף לבהלה, בשאלת האחריות לשלומם של הילדים באירועים המתקיימים מחוץ למסגרת הלימודית.

המסמך הופץ בקרב הורים בעקבות חששם של ועדי ההורים ברחבי הארץ. הוועדים, שמארגנים את הפעילויות המתקיימות מחוץ לשעות הלימודים, הפכו חשופים לתביעות עקב הטענה כי הם אחראים לשלומם של הילדים באירועים השונים.

רק לאחרונה, בגן ילדים במרכז הארץ, ועד ההורים ארגן אירוע שהתקיים בבריכת שחייה. אחת מהילדות נפגעה, והוריה הגישו תביעה נגד הנהלת הבריכה, אלא שזו תבעה את ועד ההורים שארגן את האירוע. באירוע אחר שהתרחש אף הוא בגן ילדים במרכז, נפגע ילד נוסף וחברת הביטוח תבעה את ועד ההורים.

ההודעה שהופצה
המסמך שהופץ להורים | צילום:

בעקבות האירועים, הופצו במספר מוקדים ברחבי הארץ הודעות לפיהן נדרשים ההורים לחתום על הצהרה לפיה הם האחראים הישירים להתרחשויות אפשריות באירועים המתקיימים בפעילויות בלתי פורמליות. לצד הודעות שהופצו בפייסבוק ובווטסאפ, הועבר בין ההורים מסמך מטעם פורום ועדי הגנים הארצי בו נדרשים ההורים לחתום על ההצהרה.

"כל ילד ילווה על ידי מבוגר אחראי ולא יתקבלו ילדים ללא ליווי מבוגר", נכתב. "כמו כן הוועד אינו לוקח אחריות על אף ילד באירוע, וכל ילד הוא באחריות הוריו".

"החלטנו להוציא מסמך שישמש את כל ועדי הגנים בארץ, שבו ההורים יחתמו על האחריות לילדים שלהם בשעת הפעילות", הסביר ישראל אליאסף, פורום ועדי ההורים הישוביים. "אנחנו לא רוצים שהורים שנותנים מזמנם בהתנדבות יעמדו לתביעה מצד גורם כלשהו".