הטלאי על חולצת הילדה
הטלאי על חולצת הילדה | צילום:

טעם רע או שיעור לגיטימי בהיסטוריה? מפעילת צהרון בגן ילדים בראשון לציון מצאה דרך מקורית ללמד את הילדים על יום השואה - ענידת טלאי צהוב על חולצותיהם של בני השלוש. אחת האימהות שהזדעזעה למראה בתה, כשבאה לקחת אותה, צילמה והעלתה את התמונה לעמוד הפייסבוק של ראש העיר. בעקבות האירוע הושעתה מפעילת הצהרון וזומנה לשימוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני אמנם לא זוכרת אם ואיך לימדו אותי בזמני בגן על יום השואה, אך המסר היום הועבר לפעוטות בצורה מחרידה ובלתי מקובלת", כתבה האם הזועמת. "בעולמו של ילד כשמדביקים לו מדבקה או סמל זה מתפרש אצלו כפרס - להבדיל אלף אלפי הבדלות ממשמעותו של סמל זה הנושא מטען כבד מאד".

האם הסבירה כי נחרדה מהרעיון ש-17 ילדי הגן יצעדו ברחוב בצורה הזאת לעיניהם של ניצולי השואה. "אמא נוספת התקשרה אליי בוכה. שלחתי את ההודעה הזאת בוואטסאפ של הגן. אני והורים נוספים לא מוכנים לעבור על זה בשתיקה", הוסיפה.

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "אנו רואים את המקרה בחומרה, הסייעת זומנה לשימוע לפני פיטורים. כל הגננות הסייעות והמפעילות קיבלו דגשים לקראת יום השואה. מדובר בחריגה קשה מההוראות שניתנו".

ממשרד החינוך נמסר: "אנו רואים בחומרה רבה את התנהלות מפעילת הצהרון. פנינו לרשות המקומית שהיא מעסיקתה, על מנת שהנושא יטופל לאלתר ובמלוא החומרה. בעקבות כך, היא הושעתה לאלתר וזומנה לשימוע. מנהלת מחוז מרכז שוחחה עם הגורמים הרלבנטיים ברשות המקומית ואמרה כי הצוותים המקצועיים המועסקים על ידה, צריכים לפעול בהתאם לנהלי משרד החינוך, במיוחד כאשר מדובר בילדים בגיל הרך אשר נחשפים לנושא הדורש הסברה באופן רגיש ביותר".

ד"ר אייל קמינקא, מנהל בית הספר הבין-לאומי להוראת השואה של יד ושם: "יוזמות ופעילויות מהסוג הזה, שנערכות בגני ילדים הובילו את בית הספר להוראת השואה של יד ושם לפתח את התפיסה הפדגוגית כיצד לתווך את השואה לילדים בגילאים אלו - תפיסה שהיא חלק מהתוכנית החינוכית החדשה של משרד החינוך יחד עם יד ושם לגבי הוראת השואה בגילאים השונים. אותה התוכנית, שנתפסה כאילו באים ללמד את השואה בגני הילדים, באה למנוע בדיוק יוזמות מהסוג הזה, שלא מותאמות ולא נכונות ואף עלולות להזיק".