אילוסטרציה (צילום: פלאש 90 - יהונתן סינדל, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: פלאש 90 - יהונתן סינדל, חדשות

מחדל הדלפת הבגרות באנגלית עורר היום (שני) מבוכה גדולה במשרד החינוך ואף גרם לשינוי של הרגע האחרון בנוסח הבחינה, אך כעת מתברר כי לרצף ההדלפות האחרון עלולות להיות בקרוב השלכות מרחיקות לכת: גורמים באקדמיה מזהירים כי הפגיעה בטוהר הבחינות תקשה על מימוש הרפורמה בקבלה למוסדות ללימודים גבוהים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גורמים באקדמיה אמרו הערב לחדשות 2 כי הרפורמה שהייתה אמורה לאפשר קבלה לאוניברסיטה על סמך תעודת בגרות בלבד, ללא צורך בבחינת הפסיכומטרי, עלולה לרדת לחלוטין מהפרק.

הרפורמה המדוברת אמורה הייתה לכלול גם רכיבים שיגבירו את מהימנותן של בחינות הבגרות. "אני לא רואה איך אפשר יהיה לבטל את הפסיכומטרי על סמך בחינות שדולפות כל שני וחמישי", אמר אחד הגורמים. "אולי רק במוסדות פחות יוקרתיים או בחוגים הפחות נחשבים".

באיחור של יותר מחודש, חוזרים ללימודים (צילום: חדשות 2)
רפורמת הקבלה תבוטל? | צילום: חדשות 2

לא כל הבחינה הוחלפה

בתוך כך נודע כי למרות שבמשרד החינוך הודיעו כי 60 אלף תלמידי התיכון שנבחנו היום קיבלו ברגע האחרון שאלון חלופי, למעשה מדובר היה בבחינה שהתבססה על אותו קטע קריאה שהודלף.

למעשה, רק 60% מהשאלות בשאלונים החדשים שונו ואילו היתר הופיעו במיקומים ובניסוחים שונים. מומחים של משרד החינוך אמרו כי השאלות עצמן הן שמכריעות ולא קטע הקריאה, ולכן מדובר הלכה למעשה על בחינה חדשה, אך הורים ותלמידים רבים חושבים אחרת ובשעות האחרונות גוברים קולות הקוראים לפסילת הבחינה.

אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
אחד השאלונים שהודלפו | צילום: רויטרס

פתרון בחינת הבגרות באנגלית

"זה יום קשה למערכת החינוך ולחברה כולה, ההדלפה מעידה על כשל ערכי ומוסרי", אמרה מוקדם יותר לחדשות 2 מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן. "זו תקופה קשה מאוד למערכת החינוך. אנחנו עושים שינויים משאלון לשאלון ומשכללים את יכולות האבטחה, אבל כשיש כל כך הרבה תלמידים ובתי ספר, תמיד יכול להיות אותו עבריין שיפגע בטוהר הבחינות".

כהן, שהתייחסה לתופעת ההדלפות כאל "בריונות ברשת", הוסיפה כי יצרה קשר עם מפכ"ל המשטרה בניסיון למצוא פתרון למה שהולך ומסתמן כמגפה של ממש. "קשה לנו מאוד עם הנושא הזה של העבריינות. אין פתרון הרמטי וגם הפתרון שנתנו היום (שאלון חלופי) לא יכול להיות פתרון קבוע. צר לי מאוד שהילדים נפגעים".