אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
עקב ההדלפות: הנחיות חדשות לבגרות | צילום: חדשות 2

הרפורמה שתנסה להילחם בהדלפות: בעקבות שורת המחדלים האחרונים, שהגיעה לשיאה בשתי בגרויות שהודלפו בתוך שבוע, הוחלט במשרד החינוך להיערך מחדש לקראת המשך בגרויות הקיץ. מעתה לא יובאו השאלונים מסניפי הדואר אלא יישלחו לבתי הספר ברשת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הרפורמה, השאלונים יועברו באינטרנט 45 דקות לפני תחילת הבחינה. נציג מוסמך של בית הספר יצלם את השאלון, יצרף את הנספחים הנדרשים ויעבירם לתלמידים הנבחנים. בתוך כך יידרשו התלמידים להיכנס לכיתות 45 דקות לפני תחילת הבחינה, תוך הקפדה על סדר במקומות הישיבה ומניעת חומרי עזר שאינם מותרים בשימוש.

במשרד החינוך אומרים כי על בתי הספר להצטייד מראש באמצעים הדרושים לצילום שאלונים בכמות מספקת. עוד הערב צפויים מנהלי בתי הספר לקבל הנחיות מפורטות על אופן יישום הנהלים החדשים, שייכנסו לתוקפם כבר החל ממועד הבחינה הקרוב - ב-18.5.

"בשבועות האחרונים אנו עדים להתנהגות פושעת של קומץ עברייני ופורע חוק", אמרה מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן. "המשרד אינו יכול להשלים עם מציאות זו ועל כן אנו עורכים שינוי במתכונת ביצוע בחינות הבגרות של קיץ תשע"ה. אנו נחושים לעשות הכל כדי לאפשר את המשך קיום בחינות הבגרות במועדן ולשמור על טוהר הבחינות".

אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
השאלון האחרון שהודלף | צילום: רויטרס

"ההדלפה תפגע ברפורמה בפסיכומטרי"

שלשום גילו אנשי משרד החינוך ששעות בלבד לפני בחינת הבגרות באנגלית, דלפו שניים מהשאלונים והופצו ברשתות החברתיות. בעקבות הדברים הנחה משרד החינוך את בתי הספר לעשות שימוש בשאלונים חלופיים.

שעות לאחר ההדלפה הזהירו גורמים באקדמיה כי הפגיעה בטוהר הבחינות תקשה על מימוש הרפורמה בקבלה למוסדות ללימודים גבוהים. לדבריהם, הרפורמה שהייתה אמורה לאפשר קבלה לאוניברסיטה על סמך תעודת בגרות בלבד, ללא צורך בבחינת הפסיכומטרי, עלולה לרדת לחלוטין מהפרק.

הרפורמה המדוברת אמורה הייתה לכלול גם רכיבים שיגבירו את מהימנותן של בחינות הבגרות. "אני לא רואה איך אפשר יהיה לבטל את הפסיכומטרי על סמך בחינות שדולפות כל שני וחמישי", אמר אחד הגורמים. "אולי רק במוסדות פחות יוקרתיים או בחוגים הפחות נחשבים".