אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
מבחן הבגרות הודלף. אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

מבחן הבגרות בעברית לבתי הספר במגזר הערבי בוטל לאחר שהבוקר (חמישי) הודלף לרשתות החברתיות. הבחינה אמורה הייתה להתקיים בשעה 13:00, וחלקה השני בשעה 16:00, אך כעת ייאלצו התלמידים להמתין למועד שייקבע בהמשך. "מדובר במקרה חמור מאוד", אמרו במשרד החינוך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשרד החינוך החליטו לבטל את שני חלקי הבחינה שהיו אמורים להתקיים היום בפרקים א', ב' ו-ג' בידע ולשון עברית לאחר המבחן שהודלף הגיע לתלמידים רבים, וגם לידי חדשות 2 Online. על פי גורם במשרד החינוך, אחרי שהחלק הראשון של המבחן הודלף, פתחו בבדיקה שבסיומה הוחלט לבטלו מיד.

"לא יעלה על הדעת שזה שוב קורה", אמרה תלמידת תיכון מבית ספר באזור שפרעם לחדשות 2 Online. "מדליפים את הבחינה ולאחר שאנחנו נכנסים לכיתות מודיעים לנו שהבחינה בוטלה". לטענתה של התלמידה, אין זה מקרה כי התופעה מתרחשת רק בבתי ספר ערביים. "זה פוגע רק בתלמידים הערבים, ויש כאן יד מכוונת".

השאלון שהודלף
השאלון שהודלף | צילום:

"הפרה קשה של העשייה החינוכית"

אין מדובר בתופעה חדשה, רק בחודשים האחרונים בוטלו מספר מבחנים במגזר הערבי לאחר שהשאלונים הודלפו והועברו בין תלמידים ברשתות החברתיות. היום אמרו גורמים במשרד החינוך כי "מדובר בתופעה מסוכנת, והמשטרה צריכה לשים את היד על המקור שלה".

לאחר ההחלטה לבטל את המבחן, אמרה מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן כי "אין בכוונתנו לעבור על כך לסדר היום, בעיקר לנוכח רצף ההדלפות שהתקיימו בבחינות החורף".

לדברי כהן, "השמירה על טוהר הבחינות הוא ערך עליון שאמור לשמש נר לרגליה של מערכת החינוך. הפגיעה בערך עליון זה מהווה הפרה בוטה וקשה של העשייה החינוכית. השגתם של ציונים ראוי שתיעשה בלמידה מאומצת, מתמדת והגונה". לנוכח ההדלפה הנחתה כהן את אגף הבחינות לפנות מיידית לאגף החקירות במשטרה כדי לפתוח בחקירה ולמצות את הדין עם האחראים למעשה הפסול.