בית "שלהבת" בירושלים הוא בית ל-13 דיירים הסובלים מנכויות בדרגות קשות. הבניין שאותו מתפעלת עמותת "שלהבת", מספק להם לא רק קורת גג אלא גם תמיכה חברתית ובמידת האפשר גם תעסוקה. אולם כעת, אחרי 13 שנות פעילות, הוא עלול להיסגר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסיבה קשורה בחוב כספי לא גבוהה במיוחד, שנגרם שלא באשמת הדיירים ועיקול שהוטל על חשבון הבנק של העמותה על ידי "קרן הפנסיה של עובדי הסוכנות היהודית". את החוב הזה יכול היה לסגור נדבן אחד ובוודאי רשות ממשלתית כלשהי. אם הדבר יתרחש - לא ברור מה יעלה בגורלם של הדיירים הסיעודיים.

פרויקט "בית שלהבת" החל את דרכו כתכנית משותפת של העמותה ומשרד הבינוי, במטרה להקים מסגרת מלווה לדיור עבור אנשים עם מוגבלות פיזית. הוא החל בשנת 2002 והבניין אוכלס בשנת 2004. ההסכם שנחתם כלל התחייבות משרד הבנוי והשיכון לתשלום שכר דירה במלואו. עם חתימת החוזה שכרה העמותה מבנה מגורים והתאימה אותו לצרכי הדיירים, בכספים שהוקצו לכך ממשרד השיכון והמוסד לביטוח לאומי.

"העמותה לא עמדה בתשלומים"

"בשנים 2004 ועד 2006 העביר משרד הבינוי והשיכון רק 50% משכר הדירה בשל החלטה של החשב הכללי של המשרד להעביר את הסכום צמוד לדולר ולא כמוסכם בחוזה בשקלים", הסבירה מרים פראייר, יו"ר העמותה. " המהלך הזה העמיד את העמותה במצב בו לא הייתה מסוגלת לעמוד בהתחייבותה מול המשכיר". בשנת 2014 מכרה ה"קרן" את הנכס ליזם הפרטי וההסכם מולו נשאר ללא שנוי.

מאז העברת התשלום הראשון לקרן לא הצליחה העמותה לגייס תרומות עבור הסכום הכספי שנשארה חייבת. בחודש מרס השנה הטילה הקרן עיקול על חשבון העמותה ולמעשה מאז העמותה משותקת . שכר דירה לבעל הנכס החדש לא הועבר, משכורות לא שולמו, תשלומים עבור הפעלת המעליות בבניין מתעכבים וכן הרכב שרכשה העמותה במאמץ עליון ומשרת את דיירי הבניין ונכים נוספים בקהילה עומד להילקח ע"י החברה שעזרה במימון.

"פתרון - לא על חשבון הדיירים"

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), שעסקה בפניות הדיירים בבית שלהבת, קראה למציאת פתרון הולם עבורם. "החוב הכספיר שנוצר לעמותת שלהבת אינו באשמתם ובטח שלא צריך להיות על חשבון הדיירים", טענה. "הבית הזה מספק להם צרכים בסיסיים ושילוב מדהים בקהילה. אני דורשת ממשרד השיכון לאפשר להם מרחב נשימה ולדאוג שהמקום ימשיך לפעול. ללא הבית הזה הדיירים עם המוגבליות הקשות יישלחו למוסדות ויורחקו שוב מהקהילה".

בקרן הפנסיה של עובדי הסוכנות היהודית טענו כי קיים חוב בעבור השכרת הנכס ולכן הם פועלים להשיבו. ממשרד השיכון נמסר בתגובה: "אנו רואים בבית שלהבת פרויקט דגל ורוצים לטפח ולפתח אותו. אנו מודעים לבעיה הקיימת ולמרות שמילאנו את כל חובותינו, אנו פועלים למצוא את הדרך כדי שהאנשים יוכלו להמשיך לגור בדירות הללו. אנחנו מאמינים שהבעיה תיפתר בימים הקרובים.

בעקבות פרסום הדברים הנחה שר הרווחה הנכנס חיים כץ את הגורמים המקצועיים במשרד להציג בפניו פתרונות שיימנעו את סגירת המקום.