"לא חיות אדם" (צילום: רויטרס, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

משבר בוויצו: כל מעונות הילדים של הרשת ברחבי הארץ יישארו סגורים מחר (שלישי) עד השעה 11:00. כ-3,200 מטפלות ועובדות יחלו בצעדים ארגוניים ויתייצבו לעבודה רק ארבע שעות לאחר מועד הפתיחה הרגיל. לטענת ההסתדרות, ההחלטה לפתוח בעיצומים מגיעה על רקע מבוי סתום במשא ומתן בינה לבין ההנהלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני קרוב לחודש, הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה בוויצו עקב החלטת ההנהלה לבטל את ההסכם הקיבוצי לסקטור המטפלות במעונות הילדים. ביטול ההסכם נעוץ בסירובה של ההנהלה לעדכן את שכרן של המטפלות על פי עדכון שכר המינימום וההסכם הקיבוצי - כך טוענים בהסתדרות.

עובדי ויצו מאיימים כי הם צפויים להרחיב בהמשך את הצעדים הארגוניים. ביום רביעי העבודה תתקיים אמנם כסדרה, אבל ביום שישי הקרוב יושבתו לחלוטין 187 מעונות ויצו ברחבי הארץ, והמטפלות לא יגיעו לעבודה.

"הנהלת ויצו מסרבת לעדכן את שכר המטפלות בהתאם לפעימה הראשונה של שכר המינימום, ובמקביל מנהלת משא ומתן בחוסר תום לב תוך ניסיון להתנער מחובותיה כלפי המטפלות", אמר יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר דוד.

"אנו לא נעמוד מנגד שעה שעובדות הממלאות שליחות חברתית ראשונה במעלה, נאלצות להתמודד עם פגיעה אנושה בזכויותיהן", הוסיף בר דוד. "הדרך היחידה למנוע את העמקת המשבר היא באמצעות דרך ההידברות. אני קורא להנהלת ויצו לגלות אחריות ולהגיע למו"מ עם כוונה כנה להגיע להבנות".

"ההנהלה לא הותירה בידינו אף ברירה"

יו"ר ארגון עובדי ויצו, רחל מירון, ויו"ר ועד סקטור המטפלות, בת שבע כהן, מסרו: "העובדים כואבים ומצרים על התנהלות ההנהלה ויחסה כלפי המטפלות. שנתיים ימים המתנו לעדכון השכר, וערב מועד העדכון, ביטלה ההנהלה את ההסכם הקיבוצי במחי יד, תוך הפגנת זלזול עמוק בעובדים".

"בפגישה שקיים היום צוות המשא ומתן, נציגת ההנהלה הודיעה כבר בפתח הדברים שאין בכוונת ויצו לעדכן את טבלת השכר כפי שנדרש", טענו מירון וכהן. "במקום זאת הוצגה בפנינו הצעה מבזה אשר מנציחה את הפגיעה בשכרן של המטפלות. עשינו הכל כדי לקדם את ערוץ ההידברות אך ההנהלה לא הותירה בידינו אף ברירה".

הורים בגן ויצו גבעתיים טענו כי לרוב ההורים בגן נודע לראשונה על העיצומים רק כשהגיעו היום לאסוף את הילדים. הם תוהים מדוע הוחלט לקיים עיצומים דווקא מחר, על חשבון טקס יום העצמאות המתוכנן לילדי הגן שמצפים לו כל כך. לדברי נציגי ההורים, ראוי כי שכרן של המטפלות יועלה ובכך לא ייפגעו ילדיהם.

מוויצו נמסר בתגובה: "כארגון חברתי מוביל, מכירה ויצו בצורך בשכר הוגן ומתייחסת ברגישות וברצינות לתנאי עבודתם של כל עובדיה, לרבות מטפלות המעונות. אנו מוקירים את המטפלות על עבודתן המסורה, הקשה והאחראית ומבקשים לשפר את תנאי שכרן במסגרת הסכם עבודה חדש. מיותר אף לציין כי ויצו תעדכן את שכר המטפלות על פי חוק שכר המינימום, כבר במשכורת אפריל".

"אולם תוספות השכר הרוחביות שההסתדרות דורשת לכל דרגות השכר, הן תוספות שכר שוויצו אינה יכולה לעמוד בהן", הוסיפו להגיב בארגון. "לצערנו, המשא ומתן לגיבוש הסכם חדש הופסק הבוקר, ואנו קוראים להסתדרות לבטל את העיצומים והשביתה המיותרים שיגרמו נזק לילדים, להורים ולמטפלות עצמן".