נבחנים (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
"תלמידים יהיו כלואים במשך שעות". אילוסטר | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

ספק אם אנשי משרד החינוך ציפו לתגובות כה חריפות כשהכריזו אתמול על ההנחיות החדשות לבחינות הבגרות שנועדו להילחם במגפת ההדלפות. תלמידים רבים הביעו כבר אמש התרעמות על הדרישה להיכנס לכיתות 45 דקות לפני תחילת הבחינה, בעוד המנהלים זעמו על הפיכת בתי הספר לבתי דפוס מאולתרים. היום (חמישי) הגיע תורם של המורים, שמתייצבים לצד התלמידים והמנהלים ומותחים ביקורת חריפה על הרפורמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הגדילה לעשות מורה מירושלים עם ותק של 22 שנים בהוראה, שתיארה כיצד תיראה בחינת הבגרות הראשונה במתכונת החדשה - כבר ביום שני הקרוב. מדובר בבגרות בערבית והתלמידים ייבחנו בשני שאלונים - הראשון בשעות 13:00-14:45 והשני בשעות 15:15-17:45.

"על פי הסידור החדש התלמידים אמורים להיכנס לחדר הבחינה ב-12:15 לשם 'כליאה'", מתארת המורה. "מיד כשיסיימו את השאלון כבר יצטרכו להיות 'כלואים' שוב, כי השאלון הבא מתחיל ב-15:15 ולכן מבוטלת להם הפסקה שעל פי הנוהל הקודם הייתה אמורה להימשך 30 דקות. התלמידים יהיו כלואים ללא הפסקה חמש שעות וחצי". לדבריה, תלמידים הזכאים לתוספת זמן "יישארו כלואים בערך עד 19:00".

מה קורה כשמנסים לעזוב קורס? (צילום: רויטרס)
"פתרון לא אנושי". אילוסטרציה | צילום: רויטרס

"תהליך הזוי ומבזה"

"אני מתקשה להבין איך מישהו מעלה בדעתו שתלמיד יכול להיבחן בצורה כזאת", אומרת המורה. "הפתרון הזה לחלוטין לא אנושי והוא זלזול מוחלט בעבודת המורים ובכבוד התלמידים. איך ייתכן שאלפי תלמידים נענשים קולקטיבית בגלל קומץ עבריינים שמשרד החינוך לא מצליח לטפל בהם?".

ועד הפעולה של המורים בתיכונים השש שנתיים בישראל פרסם היום גילוי דעת נוקב נגד הנהלים החדשים. "התלמידים והמורים הם רק כלי בעזרתם משרד החינוך מחפה על מחדליו", אמרו. "אולי גם יחברו את התלמידים לקטטר כדי שלא ייצאו לשירותים לפני הבחינה?".

"אין לנו אלא להתבייש שוב בדרך שבה מזלזלים בצוותי המנהלים, בצוותי המורים ובתלמידי בית הספר", נמסר. "אוי לה למדינה שאינה יודעת לכבד את עבודתם של מי שמחנך את דור העתיד של המדינה. לא ניתן יד לקיום תהליך הזוי ומבזה של בחינות הבגרות בישראל".