הפגנה במגזר נגד הדלפות (צילום: חדשות 2)
"לא עוד לעונש הקולקטיבי" | צילום: חדשות 2

במגזר מוחים על ביטול הבגרויות – ומאיימים בהחרפת הצעדים: כ-200 תלמידי תיכון, רובם שמיניסטים, הפגינו היום (ראשון) מול משרדי המחוז הצפוני של משרד החינוך בנצרת עילית. המפגינים מחו על ביטול בחינת הבגרות בעברית למגזר הערבי, שהייתה אמורה להתקיים ביום חמישי ועל ביטולה דווח לראשונה בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המפגינים הניפו שלטים בהם נכתב "לא עוד לביטול הבחינות, לא עוד לעונש הקולקטיבי על התלמידים הערבים", והמארגנים קראו לאיתור המדליפים. אחד התלמידים אשר ניגש לבחינה הסביר לחדשות 2 Online כי ביטול הבחינות לא פותר את הבעיה: "זה לא הוגן, רוב התלמידים שלמדו והכינו את עצמם למבחן מגיעים ובאותו יום אומרים להם שהטופס דלף ולכן הבחינה מבוטלת".

"אנחנו כתלמידים לא אחראים להדלפות אבל משלמים את המחיר של העונש הקולקטיבי של משרד החינוך. אם הם רוצים באמת לפתור את הבעיה, זה לא דרך ביטול בחינה אחת או אחרת, אלא על ידי להגיע למקור של ההדלפות ואת זה לא המשטרה ולא משרד החינוך עושים, ואנחנו משלמים את המחיר".

התלמידים ונבחרי הציבור (צילום: חדשות 2)
התלמידים ונבחרי הציבור | צילום: חדשות 2

אחד התלמידים: "חושש שגם הבגרות מחר תודלף ותבוטל"

למפגינים הצטרפו חברי כנסת ערביים, בהם יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה - שקרא לשר החינוך הנכנס נפתלי בנט "להתעשת ולבטל את שיטת העברת טופסי הבגרות דרך הדואר" – שיטה בה על פי החשד דלפו חלק מהטפסים - ולמצוא שיטה אחרת שדרכה אפשר למנוע את ההדלפות.

תלמיד אחר שהשתתף בהפגנה אמר לחדשות 2 Online: "החשש שלי הוא שגם בחינת הבגרות באנגלית שתיערך מחר תודלף ותבוטל. האם להיות מוכן או לא? בסוף הרי מבטלים את הבחינה". גם אתמול הפגינו תלמידים במספר יישובים במשולש במחאה על ההחלטה, ומועצת התלמידים הארצית של בתי הספר הערביים מתכוונת להסלים את המאבק שלהם כנגד ביטולי הבחינות.

לאחר ההחלטה לבטל את המבחן, אמרה מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן כי "אין בכוונתנו לעבור על כך לסדר היום, בעיקר לנוכח רצף ההדלפות שהתקיימו בבחינות החורף". לדברי כהן, "השמירה על טוהר הבחינות הוא ערך עליון שאמור לשמש נר לרגליה של מערכת החינוך. הפגיעה בערך עליון זה מהווה הפרה בוטה וקשה של העשייה החינוכית. השגתם של ציונים ראוי שתיעשה בלמידה מאומצת, מתמדת והגונה". לנוכח ההדלפה הנחתה כהן את אגף הבחינות לפנות מיידית לאגף החקירות במשטרה כדי לפתוח בחקירה ולמצות את הדין עם האחראים למעשה הפסול.