המצגת הפוגענית
המצגת הפוגענית | צילום:

פרובוקציה, כלי לגיטימי לפיתוח דיון או גזענות ושוביניזם? בתמונה שהופצה במהלך היום (שלישי) ברשתות החברתיות נראית מצגת שהוצגה לסטודנטים במרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה תחת הכותרת "נישואים בין עדתיים". במצגת מתוארים באופן פוגעני יחסים בין מזרחים לאשכנזים ובין גברים לנשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מזרחי ומזרחית - נשענים על חלוקת תפקידים ברורה", נכתב במצגת במהלך קורס העוסק בזרמים בחברה הישראלית במסגרת שנה ב' בלימודי תואר ראשון בחינוך. "אשכנזי ואשכנזייה - בדרך כלל נישואים הנשענים על הרגש".

בהמשך מתוארים יחסי נישואים בין אשכנזי למזרחית ובין מזרחי לאשכנזייה. "אשכנזי ומזרחית - הבעל האשכנזי בא מחינוך ליברלי והאישה מחינוך מסורתי. אין ניגוד בין הדעות, הוא מקבל חום, היא מקבלת פתיחות וקדמה - כל אחד מקבל את מה שחסר לו בבית", נכתב. "מזרחי ואשכנזייה - הבעל רוצה אישה מסורתית שתבשל ותטפל בילדים, לעומתו האישה רוצה פתיחות וקדמה".

"אני לא מכיר את זה וזו לא העמדה שלנו", אמר לחדשות 2 Online ד"ר ירון סוקולוב, ראש התכנית לתואר ראשון בחינוך, חברה וקהילה במכללה. "המצגת היא כלי להעברת נושא הסילבוס ולעיתים השימוש במצגות הוא בסיס לדיונים בכיתה. זה לא אומר שמה שנכתב שם הוא קטגורית נכון או לא".

"אנחנו משתמשים בכלים שעומדים ברשותנו כדי לעורר דיונים וכמובן לקעקע סטיגמות שנמצאות בחברה הישראלית", הוסיף. "סטודנטים צריכים להבין שנכון ללמוד לגופו כל נושא חברתי רגיש ולא להישען על סטיגמות שברובן הגדול לעתים לא נכונות וזו הדרך שאנו מקנים לסטודנטים לא לקבל דברים מאליהם בלי לבדוק אותם". לדבריו, הקורס המדובר נלמד כבר מספר שנים ומעולם לא קיבלה המכללה תלונה על תכניו. "נהפוך הוא, יש משובים מאוד טובים על הקורס הזה", הוסיף.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv