מה קורה כשמנסים לעזוב קורס? (צילום: רויטרס)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס

משבר הבגרות במערכת החינוך: בפעם השנייה בתוך פחות משבוע נחרדו היום (שני) במשרד החינוך לגלות כי שעות בלבד לפני הבגרות באנגלית - תוכן הבחינה דלף לרשת. בניגוד לשבוע שעבר, אז הוחלט לבטל את הבחינה, אחר הצהריים הודיע המשרד כי הבחינה תתקיים כמתוכנן עם שאלונים חלופיים. "זה יום קשה למערכת החינוך ולחברה כולה", אמרה מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן. "ההדלפה מעידה על כשל ערכי ומוסרי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זו תקופה קשה מאוד למערכת החינוך", אמרה כהן. "אנחנו עושים שינויים משאלון לשאלון ומשכללים את יכולות האבטחה, אבל כשיש כל כך הרבה תלמידים ובתי ספר, תמיד יכול להיות אותו עבריין שיפגע בטוהר הבחינות".

כהן, שמתייחסת לתופעת ההדלפות כאל "בריונות ברשת", הוסיפה כי יצרה קשר עם מפכ"ל המשטרה בניסיון למצוא פתרון למה שהולך ומסתמן כמגפה של ממש. "קשה לנו מאוד עם הנושא הזה של העבריינות. אין פתרון הרמטי וגם הפתרון שנתנו היום (שאלון חלופי) לא יכול להיות פתרון קבוע. צר לי מאוד שהילדים נפגעים".

אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
אחד השאלונים שהודלפו | צילום: רויטרס

הבחינה הופסקה באמצע

למרות שבמשרד החינוך הצליחו למצוא פתרון ולקיים את הבחינה כסדרה, שוב מצאו את עצמם רבבות תלמידים במצב של חוסר ודאות ובלבול דווקא בשיא המתח לפני הבחינה. בבית הספר רמות ים במכמורת התלוננו התלמידים כי הבלבול בנוגע לטופסי הבחינה הביא לכך שנאלצו להפסיק את הבחינה באמצע ולהתחיל אותה מחדש. "לפני שהגענו למבחן היו כל מיני דיווחים על ההדלפה, אבל אמרו לנו שהיא מתקיימת כמתוכנן", סיפרה לחדשות 2 Online רוני, תלמידת כיתה י"א.

לדבריה, בשעה 16:55 הוכנסו התלמידים לבחינה, וחצי שעה לאחר מכן הם התבקשו להפסיק את הכתיבה ונאמר להם כי ייאלצו להיבחן בשנית. "כולם התעצבנו וגם לי הייתה פחות סבלנות, אבל השתדלתי לשמור על ריכוז", סיפרה. "כמה תלמידים יצאו ואמרו שכבר לא נשארו להם סבלנות ורצון כי זו בחינה שנייה ולא היה להם כוח".

גם בבתי ספר אחרים ברחבי הארץ סיפרו תלמידים על תחושות קשות של תסכול ושל חוסר אונים בשעות שלפני הבחינה החשובה. "היה עיכוב של 45 דקות עד שקיבלנו את המבחנים בכלל", סיפר תום מראשון לציון. "זה הוציא אותנו מריכוז, היו כאלה שלא ידעו אם להגיע בכלל לבית הספר והרבה תלמידים דילגו על שאלה מתוך חוסר ריכוז".

"אנשים נהיו לחוצים"

לירון, שלומדת בירושלים, סיפרה כי התלמידים כבר היו מוכנים בכיתות במועד תחילת הבגרות - אך הבוחנים פשוט לא הגיעו. "אף אחד לא אמר לנו שום דבר ובאיזשהו שלב התפשטה שמועה שהבגרות דלפה", סיפרה. "כשהמבחן לא התחיל בזמן אנשים נהיו לחוצים, להתחיל מבחן בערב זה קשה מדי".

"באמצע המבחן פתאום נכנסו והכניסו לנו דפים אחרים", היא הוסיפה. עם זאת, למרות הקושי הכרוך בשינויים של הרגע האחרון, לירון הודתה כי לו הייתה יודעת שהבחינה דלפה וחלק מהנבחנים קיבלו את השאלות מראש, הייתה מתקשה יותר. "היה יותר מערער לדעת שאנשים קיבלו תשובות", אמרה. "לפחות ידענו שהמבחן שוויוני".