לאחר שהמרכז הארצי לבחינות והערכה החליט לבטל אחד מהפרקים שהופיעו בבחינה הפסיכומטרית שנערכה בשבוע שעבר, בעקבות הפרסום בחדשות 2 Online כי השאלות הופיעו בסימולציה של אחד ממכוני ההכנה, מגיב בעלי המכון לראשונה לסערה. בשיחה עם חדשות 2 Online הוא דוחה את הטענה כי אנשיו עברו על החוק והעתיקו את השאלות המעוגנות בזכויות יוצרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני לא יודע שהדבר הזה קרה", סיפר בעל המכון שנמצא בעין הסערה. "שמעתי את השמועות על זה ופניתי למרכז הארצי כדי להבין את הדבר. אני לא יודע מה היה במבחן, לא ידוע לי שזה אחד לאחד (השאלות) ואני לא יודע איך זה הגיע. אני מתכוון לברר את זה מולם".

"אני יודע שלאורך השנים הרבה מאוד אנשים עבדו אצלי בבית ספר ואני לא יודע איך השאלות האלה הגיעו", ענה בעל מכון ההכנה כנשאל כיצד הגיעו לידיו השאלות שהופיעו במבחן האמיתי. "אני הולך לברר את זה ואנחנו בדיוק בבירור של הנושא".

לדבריו, בכוונתו לפעול על מנת שמהקרה לא יחזור על עצמו בעתיד. "אנחנו אלה שכותבים את השאלות, זה הרעיון. אנחנו לא בעסקי גניבת השאלות", הסביר. בשלב הראשון מתכוונים במכון ההכנה להפסיק את השימוש בספר שבו מופיע הפרק החשוד, ובהמשך לבדוק ששאלות נוספות משאלוני עבר לא זלגו.

שכרו עורך דין: "ייתכן שהכירו פרק נוסף"

מספר נבחנים שכרו את שירותיו של עורך הדין אלון שליכטר, על מנת להיאבק בפתרון שהציע מרכז הבחינות וההערכה. הבוקר (שני) הוא שיגר מכתב למשרד החינוך, מרכז הבחינות והתאחדות הסטודנטים.

"המבקשים מתנגדים לפתרון המוצע, ומבקשים ממאל"ו (המרכז הארצי לבחינות והערכה) להפריד בין הסטטיסטיקות של שתי קבוצות הנבחנים, קרי - הקבוצה שלא הכירה את הפרקים, והקבוצה שהכירה אותם טרם הבחינה ועל פיו לשכלל את הציון הסופי של כל נבחן. שכן, מבחן הפסיכומטרי הוא מבחן יחסי וסטטיסטי אשר מבוסס על יחס בין ציונים והציון של הפרט תלוי בהצלחתו או אי הצלחתו של הנבחנים עמו", ציין עו"ד שליכטר בשמם.

לדבריו, הגיע לידי הנבחנים מידע כי יכול והיה שהנבחנים מהמכון המסוים הכירו על פרק נוסף במבחן, חוץ מהפרק הכמותי שנפסל כאמור, דבר שלא נלקח בחשבון טרם פרסום ההחלטה".

אין תמונה
עו"ד אלון שליכטר

במרכז הארצי טוענים כי כדי להבטיח שכל הנבחנים יזכו לציון הוגן הוחלט לבטל את הפרק המדובר ושפסילות מסוג זה הן הליך מקובל. בעל מכון ההכנה מסביר כי בשל כך אין צורך בפיצוי התלמידים שנפגעו. "למה לפצות? המרכז הארצי הודיע שהוא משנה את שיטת חישוב. אם יהיה משהו שיפגע בתלמידים שלי אני אפצה אותם".

במרכז הארצי לבחינות והערכה, המוסד שאחראי על חיבור השאלות למבחנים הארציים דוחים את הטענות על כך שהשתמשו בפרק מלפני מספר שנים. "בכל בחינה יכולות להופיע שאלות שבהן נעשה שימוש בבחינות קודמות", הסבירו בהודעה שפרסמו לאחר חשיפת המקרה.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv