צנעני: "גדולי הציונות היו אנשים גזענים" (צילום: פלאש 90, משה שי)
צנעני: "גדולי הציונות היו אנשים גזענים" | צילום: פלאש 90, משה שי

הזמרת מרגלית צנעני התייחסה היום (חמישי) ליחס שניתן לעולי צפון אפריקה עם עלייתם ארצה כפי שעולה מהסרט הדוקומנטרי "סאלח, פה זה ארץ ישראל". "הזדעזעתי מעמקי נשמתי", אמרה הזמרת בתוכנית "דקלסגל" בגלי צה"ל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

צנעני אמרה שהזעזוע העיקרי לא היה מעצם העובדה שיישבו את העולים באזורים נטושים ומדבריים אלא ששיקרו להם. "להוליך בכחש אנשים ולהגיד להם שזה ליד תל אביב", הזמרת זעמה. "זה סיפור מצמית ומבהיל. אנחנו חונכנו על גדולי הציונות שיש על שמם רחובות - אנשים שהם גזענים".

"באיזו מהירות תוקנו העוולות שנגרמו לעולים ממקומות אחרים - לשבט האחר", ציינה צנעני. "האנדרלמוסיה נשארה דווקא בעיירות הפיתוח ובשכונות. זה נמצא בכל מקום".

הזמרת שיבחה את יוצר הסדרה דוד דרעי. "זו סדרה מופתית שהוא יצר בחן וחסד. הרבה דברים נשארו על רצפת העריכה כדי לא לפגוע", אמרה. "צריך לתקן את הדברים, אור השמש מכסה הכול".

צנעני ציינה את המהלכים שלדעתה צריך לעשות על מנת לפתור את הבעיה. "צריך להזרים תקציבי חינוך, בריאות ותשתית לפריפריה. אלה המקומות ששם זה נסתר מהעין - שם שוכנים רוב המזרחים, עם י' אחת לא שתיים - הם לא חפצים. מאז בגין הענק, הדמות המופתית שתיזכר לעולמי עד אין דומה לו, מאז ועד היום הכול זה מראית עין".