המרכז הבינתחומי בהרצליה, ארכיון (צילום: חדשות 2)
המרכז הבינתחומי בהרצליה, ארכיון | צילום: חדשות 2

המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) הודיעה היום (שלישי) כי אישרה למרכז הבינתחומי בהרצליה להגיש תכנית לתואר שלישי (דוקטורט) במשפטים. ההודעה הציתה דיון סוער בין המרכז שמיהר לברך על ההחלטה, לבין ועד ראשי האוניברסיטאות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהודעה של נשיא ומייסד המרכז, פרופסור אוריאל רייכמן, הוא בירך על ההחלטה ותקף את האוניברסיטאות בישראל: "במשך 8 שנים מנע הקרטל האוניברסיטאי כל דיון בבקשות במרכז הבינתחומי להענקת תואר דוקטורט. רק מנהיגותו של יו"ר המועצה להשכלה גבוהה ושר החינוך נפתלי בנט, שלא נרתע מלחץ ועד ראשי האוניברסיטאות אפשרה לקבל את ההחלטה". 

לחזק ההרתעה, בנט (צילום: החדשות)
שר החינוך בנט | צילום: החדשות

עוד נמסר כי "המרכז הבינתחומי מודה לשר בנט על נחישותו ועמידתו על קיום עקרונות היושר האקדמי, יחד עם המנהיגות המקצועית של המל"ג, פרופסור יפה זילברשץ ופרופסור עידו פרלמן. אנחנו מבקשים היום גם להביע הוקרתנו לסגל ולידידי המרכז הבינתחומי וכן לסטודנטים ולבוגרים על השותפות והאמון רבי השנים".

"המהלך יוביל לזילות תארי הדוקטורט"

אלא שוועד ראשי האוניברסיטאות מיהר לגנות את ההחלטה. "במקום לפעול למען האינטרס הלאומי, שהנו קידום המחקר האקדמי ומיצובה של ישראל כמובילה במדע פורץ דרך, מתרחש כעת מהלך של אישור הענקת תואר דוקטור למכללה ספציפית. מדובר באישור אשר יפגע באיזון בין אוניברסיטאות המחקר והמכללות".

הקמפוס בגבעת רם (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
האונ' העברית בי-ם | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

האוניברסיטאות הוסיפו כי "דוקטורט לא בא לידי ביטוי רק בשם 'דוקטור' אלא במחקר עמוק ובמערכת שלמה שמפרה אותו. מוסד שמעניק תארים שלישיים צריך להיות מוסד עם עשייה מחקרית ארוכת טווח בתחומים רבים, אחרת יש פה תואר שהוא רק לצורך קבלת תואר, שאנשים יקבלו רק לצורך אגו או העלאת שכר - בעוד אחרים מבצעים מחקר עמוק ותחרותי ברמה גבוהה".

אונ' בר אילן
אונ' בר אילן | צילום:

"חבל שמהלך זה במכללה יוביל לזילות תארי הדוקטורט", סיכמו האוניברסיטאות את הודעתן. "אנו תקווה כי אלו האחראיים על שמירת האינטרסים האקדמיים והלאומיים של ישראל יבינו במהרה את גודל הטעות ויעצרו את קידום המהלך אשר צפוי לפגוע בדור העתיד של החוקרים בישראל".