היו"ר היוצא, נתן שרנסקי (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
חתן פרס ישראל. נתן שרנסקי (ארכיון) | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

פרס ישראל למפעל חיים בתחום עלייה וקיבוץ גלויות יוענק ליו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי – כך הודיע היום (ראשון) שר החינוך נפתלי בנט. "נתן מסמל את התגשמות החלום הציוני, מחשיכת הכלא הסובייטי כאסיר ציון לאור החירות כמנהיג הסוכנות", כתב השר בנט בדף הפייסבוק שלו. הפרס יוענק לשרנסקי ביום העצמאות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

את ההחלטה קיבלה ועדת הפרס, בראשות השופטת בדימוס שרה פריש ויתר החברים: איריס ראור-ברץ, דוד בארי, אבי בלשניקוב והאלוף במילואים רון טל. בנימוקי הוועדה צוין כי "מפעל חייו של מר שרנסקי הינו למעשה יישום הלכה למעשה של חלום העשייה למען עלייה וקליטה. ראשית כפעיל בחו"ל, דרך היותו אסיר ציון ועד להגעתו לישראל ופעילותו ללא לאות למען העולים לארץ, כיהן בכנסת ישראל והיה שר בממשלת ישראל".

עוד נכתב: "פעילותו של מר שרנסקי היא פעילות למען העם היהודי ומדינת ישראל ומהווה התגייסות מוחלטת אשר אף הובילה לפגיעה בחירותו. סיפור חייו מהווה אות וסמל למאבק על זכותם של היהודים לעלות לארץ ישראל, להתיישב בה ולהיקלט בה בכבודה".

שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר בירכה באופן אישי את שרנסקי . "אני מכירה את נתן קרוב ל-30 שנה כלוחם למען זכויות האדם, פעיל חברתי ופוליטיקאי", כתבה לנדבר בדף הפייסבוק שלה. "בכל תפקידיו הוא הצטיין בעשייה רבה ופורייה למען המדינה ועם ישראל. לא יהיה מיותר להזכיר שמפלגת 'ישראל בעלייה' בהנהגתו פרצה את תקרת הזכוכית ונתנה לעלייה הגדולה מבריה"מ לשעבר כרטיס כניסה וייצוג הולם בפוליטיקה הישראלית. מאז כניסתו לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית אנו משתפים פעולה בכמה פרויקטים לעידוד העלייה ולהשבת התושבים החוזרים".

הסירובניק שהפך ליו"ר הסוכנות היהודית

שרנסקי נולד בשנת 1948 בעיר דונייצק שבאוקראינה. הוא סיים את לימודיו במכון הטכנולוגי הפיזיקלי במוסקבה עם תואר במדעי המחשב. עם סיום לימודיו, הוא הגיש בקשה לקבלת ויזת יציאה לישראל, שנדחתה בשל "סיבות ביטחוניות". זמן קצר לאחר מכן הוא החל להיות מעורב במאבק של יהדות ברית המועצות על חירותה ועל זכותה לעלות לישראל.

בשנת 1977, עיתון סובייטי פרסם ידיעה לפיה שרנסקי משתף פעולה עם סוכנות הביון האמריקנית ה-CIA. על אף הכחשות מצד כל דרג אפשרי בממשלת ארה"ב, שרנסקי נמצא אשם ונשלח ל-13 שנות מאסר בכלא, לרבות ישיבה בצינוק ועבודת פרך. באולם בית המשפט, לפני הקראת גזר דינו, אמר שרנסקי: "אין לי שום דבר לומר לבית המשפט - לאשתי ולעם היהודי אני אומר 'בשנה הבאה בירושלים'".

לאחר תשע שנים בכלא, הודות ללחץ בינלאומי ניכר וקמפיין שאותו הובילה אשתו, הוא שוחרר ב-11 בפברואר, 1986, ועלה לישראל. כבר באותו יום הגיע לירושלים, שם הוא מתגורר עד היום עם רעייתו אביטל ושתי בנות, רחל וחנה, ושני נכדים. עשר שנים לאחר שהגיע לישראל, שרנסקי ייסד את מפלגת "ישראל בעלייה". ביוני 2009 נבחר שרנסקי לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית לישראל, תפקיד אותו הוא ממשיך למלא היום.