כבר 20 שנה שרן ארז מכהן כיו"ר ארגון המורים, הארגון היציג של התיכונים. 7 קדנציות ברציפות. הוא בן 72, מתגורר באשדוד נשוי ואב לשניים. הוא התחיל כמורה לספורט ובתפקיד הזה הוא מחזיק עד היום. החודש התחילו הבחירות לארגון המורים. מתי יסתיימו? איש לא יודע מלבד רן ארז. 75 אלף מורים יש בארגון - אבל הם לא חלק מהבחירות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כך עובדת השיטה: יש ועידה ארצית שבה 650 חברים, נציג מכל בית ספר תיכון. חברי הוועידה בוחרים 53 חברי מועצה, ואלה מתכנסים ובוחרים 8 חברי הנהלה ואת יו"ר הארגון. המשמעות: רק 53 אנשים בוחרים יו"ר, כשרובם המוחלט - 30 מתוכם - הם בעלי תפקידים שמתפרנסים מאותו יו"ר.  "הם יודעים שאם הם לא יצביעו עבור רן ארז המשכורת שלהם בסכנה, ואם המשרה שלהם בסכנה הם יעשו הכל כדי שרן ארז ייבחר", מתארת ענת שניידר, חברת ארגון המורים.

שניידר היא אופוזיציה חיה ונושמת של ארן ארז בארגון המורים. לפני שנים התמודדה מולו - אבל יום אחר כך הוא סילק אותה מתפקידה. "אין בחירות בארגון המורים", הסבירה שניידר. "זה רן ארז מתמודד מול רן ארז. כולם יודעים שם, כל בעלי התפקידים שמאוד היו רוצים להתמודד, אומרים לי כשאני שואלת אותם: 'למה אתה לא מתמודד? יש לך כל כך הרבה ביקורת, למה אתה לא מתמודד?', אז הם אומרים: 'השתגעת? את יודעת שהוא יזרוק אותי כמו שהוא זרק אותך'".

"הכול מאוד לא תקין שם", טוען עובד לשעבר בארגון המורים. "אם זה הנושא של הנהלים, הם משכתבים את הנהלים שלהם ממש לקראת הסוף. הם לא מפרסמים את הרשימות בזמן, לא מעבירים את הנתונים, מורים לא יודעים בכלל על קיום בחירות".

זועם על המהלך. רן ארז (צילום: פלאש 90 - אוליבייר פיטוסי, חדשות)
רן ארז, ארכיון | צילום: פלאש 90 - אוליבייר פיטוסי, חדשותהארגון יושב בת"א בקומה שרכש במגדל לוינשטיין היוקרתי. זה ארגון עשיר מאוד: על פי טיוטת התקציב ל-2017, קיבל הארגון ממשלמי המיסים דרך משרד החינוך יותר מ-56 מיליון שקלים. בנוסף, יש דמי חבר חודשיים שמשלמים המורים של 59 שקלים, וכך הכניס הארגון עוד 46 מיליון שקלים. יש גם הכנסות ממקורות אחרים של 22 מיליון שקלים. כלומר - התקציב השנתי של הארגון לשנת 2017 עמד על 125 מיליון שקלים. לארגון יש עוד 90 מיליון בנכסים נזילים - מתוכם 60 מיליון במזומן בבנקים ו-30 מיליון בניירות ערך.  ומה עם הכסף? הוא לא הולך בדיוק לטובת המורים.

"הוא לא נציג ראוי למורים"

10 שרי חינוך הספיקו להתחלף בתקופת הכונה של רן ארז, עם רובם ניהל משאים ומתנים קשים מאוד. בתקופתה של יולי תמיר אירע המשבר הגדול מכולם - המאבק על הסכמי השכר הוביל את רן ארז להשבית את התיכונים ל-64 ימים. תמיר מספרת על מה שקרה באותה שביתה מאחורי הקלעים: "ממש לפני שחתמנו על ההסכם עם הסתדרות המורים רן ארז התקשר אליי והודיע לי שיש לי עד 6 בערב להחליט אם אני חותמת על ההסכם, ואם לא אחתום אז בעצם הוא ינהל קמפיין אישי. הוא הזכיר לי שהוא חיסל את לימור לבנת, ושהוא יחסל גם אותי אם אני אעז לעשות משהו שלא עולה בקנה אחד עם הדרישות שלו".

"כשדברים לא מסתדרים כפי שהוא רוצה, הוא מאיים, צועק, מתנהג בצורה מאוד גסת רוח", היא מתארת. "היו פעמים שיצאתי מהחדר ואמרתי לו: 'תחשוב רגע על איך שדיברת, וכשתרגע אני אכנס חזרה'. אני לא חושבת שמערכת חינוך יכולה להתנהל בפחד. וכמו אז בשביתה, גם היום הוא לא ישנה את דעתי שהוא לא נציג ראוי למורים".

הצהרונים ישארו סגורים? (צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות)
"7 צווי מניעה לשביתות" | צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשותמדיניות ההשבתה מזוהה מאוד עם רן ארז - פעם אחר פעם אנו מדווחים על השבתות בתיכונים. מאז 2007 הוציא בית המשפט לרן ארז 7 צווי מניעה ובכך ביטל את השביתות, לכן הוא מסתפק בעיצומים, כמו שראינו בחודשים האחרונים. "המנהיגות הקיימת היום היא מנהיגות ארכאית, ישנה, שלא מחוברת למה שקורה היום", אומר חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי. "אני חושב שעם כל הכבוד, ההתנהלות של ארגון המורים, של היו"ר, היא התנהלות שבסופו של דבר לא הביאה לשום הישגים. כל ההשבתות, כל העיצומים, היה אפשר להגיע לפתרון הרבה הרבה לפני".

ארגון המורים הוא ארגון עובדים חזק. חזק על משרד החינוך שמעביר לו מדי שנה מעל 50 מיליון שקלים ולא בודק לאן הולך הכסף, חזק על ציבור של עשרות אלפי מורים שלא דורש דבר ולא מתנגד, חזק על 340 אלף תלמידי תיכון שעל גבם הוא מנהל מלחמות, וקולם כמעט אינו נשמע. סוד כוחו של רן ארז הוא בשתיקה של כולם, שמאפשרת לו להמשיך ולמלוך.

מארגון המורים נמסר בתגובה: "עיתוי שידור הכתבה הוא ניסיון לפגוע בהליך הדמוקרטי לבחירות בארגון המורים על ידי גורמים בעלי אינטרס המנסים לחבל במעמדם ובזכויותיהם של המורים, המיוצגים על ידי הנהלת הארגון והעומד בראשו, רן ארז. רן ארז והנהלת ארגון המורים הוכיחו את עצמם בהישגים הרבים אותם הביאו למורים ביניהם: רפורמת עוז לתמורה אשר היטיבה את שכרם של המורים ומערכת החינוך כולה, חקיקה נגד אלימות כלפי מורים, הסדרת תגמול למורים בגין טיפול בלקויי למידה ועוד".

עוד נמסר כי "רן ארז לוחם את מלחמתם של המורים ללא משוא פנים וללא התרפסות כיאה ליושב ראש ארגון עובדים; לאחרונה, נלחם ארגון המורים להעלות את שכר המורים המתחילים לשמונת אלפים שקלים והשיג תוספת שכר לכלל המורים באלף שקלים. לא בכדי, בתקופת כהונתו של רן ארז, הכפיל ארגון המורים את מספר חבריו והארגון מונה כיום למעלה מ-75 אלף חברים".