בית ספר, תלמידים, ילקוט, כיתה (צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות)
מקצרים את החופש | צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות
שר האוצר משה כחלון ושר החינוך נפתלי בנט יכנסו היום (שני) מסיבת עיתונאים משותפת, במהלכה ידונו במספר נושאים. מסתמן: השניים יציגו במסיבת העיתונאים את תכנית בנט לקיצור החופש לפי מתווה חדשות 2 שהוצג בחודשים האחרונים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, אמר בתגובה: "אני מברך על המהלך החיוני, והנחוץ למען ההורים העובדים. השלטון המקומי מגויס לצד שר החינוך, האוצר וכלל הגופים הרלוונטיים ויעניק מענים חינוכיים בהפעלת הרשויות המקומיות עבור התלמידים וההורים העובדים בתקופה זו".

מאחורי מתווה חדשות 2 לקיצור החופשות שהצגנו במאי האחרון עומד נטל החופשות על ההורים לילדים קטנים – 80 ימי חופשה בשנה לתלמידים לעומת 12 להורים. לבעיה הזו הצענו פתרון לאחר התייעצות עם כל הגורמים הרלוונטים – הסתדרות המורים, ארגוני הורים, השלטון המקומי, לשעבר הממונה על השכר באוצר קובי אמסלם ולשעבר מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן.

זמן קצר אחרי הצגת המתווה אימץ שר החינוך נפתלי בנט את הרעיון ועקרונותיו והצהיר כי הוא יפעל ליישומו. שר האוצר משה כחלון היה זהיר יותר אך הבהיר – "הכיוון חיובי". במקביל פעלו בכנסת לקידום הנושא: ועדה מיוחדת של ועדת החינוך הציגה תכנית מקיפה לשינוי וקיצור לוח החופשות ובדיון שקיימה הוזמנו גם אנחנו להציג את מתווה חדשות 2.

בנט וכחלון, ארכיון (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
בנט וכחלון, ארכיון | צילום: Tomer Neuberg/Flash90

בקיץ הצהירו במשרד החינוך על הכוונה להציג תכנית לקיצור החופש כבר בשנת הלימודים הנוכחית, החל מחופשת חנוכה, אבל זה לא קרה עד היום. בשבועות האחרונים הלחץ על התגבר מחשש שגם חופשת פסח לא תתקצר: ועדת החינוך כינסה דיון חירום מיוחד, משרד החינוך הציג תכנית מפורטת לקיצור החופשות, הסתדרות המורים קראה ליישם את המתווה כיוון שהוא לא פוגע במורים וההורים קראו לשר האוצר לתקצב את התכנית.

בחודש נובמבר האחרון שיגר שר החינוך מכתב לשר האוצר בו הוא דורש ממנו לתקצב את הרפורמה בחופשות באופן מידי. במכתב טוען שר החינוך כי תכנית הצהרונים וקיצור ימי החופשה של התלמידים אינן מגובות מבחינה תקציבית, וזאת למרות שהן "טומנות בחובן פוטנציאל אדיר לקידום המשק בטווח הקרוב ובטווח הארוך".

במכתבו, הבהיר בנט כי משרדו ערוך לתת מענה לשתי הרפורמות ש"עתידות לתת מענה היסטורי לצרכי המשק והציבור במדינת ישראל באופן חסר תקדים, כפי שעלה גם מדוח מיוחד של המועצה הלאומית לכלכלה". עם זאת, חרף ההכרה בחשיבותן של הרפורמות, הנושא לא מקודם משום שלמשרד החינוך לא מוזרם התקציב הדרוש כדי ליישמן.

"לצערי נבצר ממשרד החינוך לקדם את הנושא מאחר והוא ממתין לאישור התקציב על ידי הדרגים מקצועיים במשרד האוצר מזה חודשים", הסביר בנט. "בהיעדר התקציב הנדרש לא ניתן להוציא לדרך את הרפורמה בלוח החופשות, ואף הרפורמה בצהרונים עלולה להיעצר כבר במהלך השנה".