בית ספר כיתה תלמידים תלמיד ילדים ילד (צילום: פלאש 90 \ Yonatan Sindel, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: פלאש 90 \ Yonatan Sindel, חדשות
החופשות מתקצרות כבר החל מפסח הקרוב: שר החינוך נפתלי בנט ושר האוצר משה כחלון הציגו היום (שני) תכנית חדשה לקיצור החופשות על פי מתווה חדשות 2 כפי שנחשף מוקדם יותר. התכנית שהוצגה תחת השם "בתי הספר של החגים" נועדה לתת מענה חינוכי להורים בימי חופשות החגים. לפי התכנית, החל משנת הלימודים הנוכחית יפעלו מסגרות חינוכיות בימי חופשת פסח במשך חמישה ימים - ומהשנה הבאה הפעילות תתקיים גם במשך חמישה ימים בחופשת החנוכה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

העלות הכוללת לכל יום הפעלה עומדת על כ-40 מיליון שקלים. לפי ההערכות, כ-461 אלף תלמידים בכיתות א'-ג' ו-494 אלף ילדים בגנים יוכלו להשתתף במסגרת. הפעילות תתקיים בבתי הספר בין השעות 8:00-13:00 ובגני הילדים בין השעות 7:30-13:00.

במסגרת התכנית, ילדי הגנים בגילאי 3-6 והתלמידים מכיתות א'-ג' בחינוך הרגיל והמיוחד יקבלו מסגרת מפוקחת עם צוותי חינוך מקצועיים ותחת אבטחה כמקובל במוסדות החינוך. בנוסף יקבלו התלמידים חוגי העשרה, מופעי תרבות, חומרי יצירה ועוד. גננת וסייעת או מדריכה וסייעת תוצב בכל קבוצה בגני הילדים, ובבתי הספר תהיה מורה בכל קבוצה או שני מדריכים - ובכל בית ספר יהיה רכז בית ספרי.

מסע"ת של בנט וכחלון, ארכיון (צילום: החדשות)
מסיבת העיתונאים, היום | צילום: החדשות

כמה זה יעלה לכם?

ביישובים הנמצאים באשכולות למ"ס 1-4 יקבלו את התכנית ללא תשלום וישובים באשכולות למ"ס 5-7 ישלמו 20 שקלים עבור כל יום פעילות. יישובים המסווגים ברמה הסוציו-אקונומית הגבוהה ביותר ישלמו 30 שקלים עבור יום פעילות. לפי ההערכות, התכנית תחסוך כאלף שקלים בשנה למשפחה עם שני ילדים.

במגזר היהודי הימים האלו יתקיימו במשך חמישה ימים בחופשת הפסח וחמישה ימים בחופשת חנוכה ובמגזר הלא יהודי חמישה ימים בחופשת האביב וחמישה ימים בחופשת החורף. עלות התכנית תעמוד על 400 מיליון שקל עבור 10 ימי פעילות כשפוטנציאל המשתתפים בה עומד על כ-460 אלף תלמידים בין הכיתות א'-ג' וכמעט 500 אלף ילדים בגנים.

"ראינו את המצוקה הגדולה של ההורים בישראל שנאלצו לבחור בין העבודה לבין הילדים בחופשות והבטחנו להביא פתרון יסודי לבעיית הפער בין חופשות התלמידים לאלו של ההורים", אמר שר החינוך נפתלי בנט במסיבת העיתונאים. "כמיליון ילדים מגיל גן ועד כיתה ג' יזכו ליהנות ממסגרת מוגנת, חינוכית וחווייתית בבית הספר ובגן הילדים. אחרי שטיפלנו בבעיית העומס בכיתות, והוספנו סייעת שנייה בגני הילדים, כעת אנו מקצרים את החופשות".

בנט: "זה לא סתם עוד רפורמה אלא צדק עם ציבור ההורים"

"אני שמח שהצלחנו לקדם את הנושאים שהציקו גם להורים, גם למורים, גם לתלמידים וגם לרשויות", אמר שר האוצר בפתח מסיבת העיתונאים. "אני גאה לעמוד פה, כל תכנית כזאת היא עבורי הגשמת חלום והגשת אג'נדה".

"בשעה טובה אנחנו שמחים לבשר לכם שאנחנו מתאימים את החופשות להורים ומקצרים את ימי החופשה ב-10 ימים בשנה", הוסיף שר החינוך נפתלי בנט. "הורים לא יצטרכו עוד לבחור בין פרנסה לבין הילדים. זה לא סתם עוד רפורמה אלא צדק עם ציבור ההורים".

התכנית גובשה על ידי משרד החינוך ומלבד שרי האוצר והחינוך היא הוצגה על ידי מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד וראש מרכז השלטון המקומי חיים ביבס.

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, אמר בתגובה: "אני מברך על המהלך החיוני, והנחוץ למען ההורים העובדים. השלטון המקומי מגויס לצד שר החינוך,האוצר וכלל הגופים הרלוונטיים ויעניק מענים חינוכיים בהפעלת הרשויות המקומיות עבור התלמידים וההורים העובדים בתקופה זו".