גן ילדים, משחקים, כיתה, ריק, (צילום: federicofoto, 123RF)
אילוסטרציה | צילום: federicofoto, 123RF

כבר שלושה ימים שתושבי ירושלים חיים בין ערימות של זבל, בעקבות שביתת העירייה שהחלה ביום ראשון. אך להשבתת איסוף הררי האשפה הצטרפה הודעת עיריית ירושלים הבוקר (שלישי) כי הגנים העירוניים בבירה יושבתו. ההורים כמובן זועמים על הצעד, ומאשימים את ראש העיר בתככים פוליטים על גב התושבים. "המצב מבזה, לא חשבתי שמסע לכנסת יהיה על חשבון התושבים", אמרה אם זועמת מהבירה.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"גם אם הבעיה באוצר, למה העירייה בוחרת להשבית לימודים? שישביתו פעילויות אחרות של העיריה", הוסיף הורה נוסף. "כל השביתה הזאת על הגב שלנו, זה ביזיון. האם ברקת יכול להוציא על שעות העבודה המבוזבזות שלנו קבלת תרומה לקמפיין הבחירות שלו?", שאל עוד הורה.

התכתבויות ההורים הזועמים
התכתבויות ההורים הזועמים | צילום:
"מסע לכנסת על גב התושבים"
"מסע לכנסת על גב התושבים" | צילום:

במפתיע, בארגון ההורים בבירה דווקא התייצבו לצד העירייה. "הנהלת ארגון ההורים בירושלים מביעה תמיכה בדרישות התקציביות של עיריית ירושלים מממשלת ישראל הכוללות תקציבי חירום של ממש - גם למערכת החינוך", נמסר מטעמם. "הנהלת ארגון ההורים בירושלים מצרה על הפגיעה הקשה במערכת החינוך וההתרעה הקצרה מאד, אך מבינה את עובדי החינוך בדגש על עובדי הצהרונים אשר מקום עבודתם מונח על הכף. המשבר שלפתחנו חריף ביותר וכואב מאד. צר לנו שאת המחיר הכבד של המאבק משלמים תושבי ירושלים ואוהביה".

בעירייה נאבקים - ההורים משלמים
בעירייה נאבקים - ההורים משלמים | צילום:

בקביל הנחה הבוקר שר הפנים אריה דרעי את מנכ"ל משרד הפנים לזמן את אגף התקציבים במשרד האוצר ומנכ"ל עיריית ירושלים וצוותו המקצועי, כדי לברר את המחלוקות בין העיריה למשרד האוצר. המטרה, למצוא פתרון שיסיים את המשבר ויביא לסיום השביתה הגורמת סבל למאות אלפי תושבי ירושלים.

עיריית ירושלים ומשרד האוצר - ראש בראש

על השביתה בעיר הכריזה העירייה בסוף השבוע כחלק מסכסוך תקציבי מול משרד האוצר. במסגרת המחאה, מושבתים כלל השירותים העירוניים, הכוללים פינוי האשפה, תשלומי הארנונה ועוד. עובדי עיריית ירושלים אף הגדילו לעשות וסגרו למשרדי האוצר את אספקת המים. במטה המאבק, המשותף לעיריית ירושלים, להסתדרות, לארגון ההורים ולמנהלים הקהילתיים ברחבי העיר ציינו כי משמעות אי העברת התקציב לירושלים היא פיטורי עובדים רבים, החזרת ירושלים אחורה ופגיעה קשה בשירותים הניתנים לתושבי העיר.

ההשבתה הנוספת צפויה להחריף אף יותר את שגרת חייהם של תושבי הבירה, שכבר שלושה ימים נאלצים להתמודד ללא שירותים בסיסיים בעיר. ערימות הזבל שנאספות בכל פינה הולכות וגדלות ולצד הצחנה והבלאגן, משבשת השביתה גם את תנועת התחבורה הציבורית בעיר וכתוצאה מכך גורמת לעומסי תנועה כבדים.

אשפה עולה על גדותיה בי-ם, בשנה שעברה (צילום: פלאש 90 / יונתן סינדל)
ערימות הזבל בירושלים | צילום: פלאש 90 / יונתן סינדל

תושבים רבים בבירה מפנים אצבע מאשימה לעבר ראש העיר ניר ברקת וטוענים כי מאחורי השביתה - שיקולים פוליטים בלבד. "אני מעדיף שראש העיר יתרכז בענייני ירושלים ולא יגייס את ירושלים ורווחתם של התושבים לצרכיו הפוליטיים בליכוד", אמר תושב זוען. "אנחנו גם לא אוהבים להתעורר עם סימני שאלה בבוקר עם יש שביתה או אין. עיריית ירושלים היא לא מקפצה לראשות הממשלה".

"המאבקים של ראש העיר בשר האוצר לא אמורים לעניין אותי כתושב שאמור לקבל שירותים", הוסיף תושב נוסף. "אם ברקת לא מסוגל לקבל את התקציבים שהוא חושב שמגיעים לירושלים בלי לעשות מאבק על גבי - שיתפטר וייתן למישהו שיודע לקיים משא ומתן טוב יותר את התפקיד. לא הגיוני שכל מסילות הרכבת הקלה מלאים בזבל, הריח הרע מגיע עד לבית והתחבורה הציבורית שכל כך חיונית ביום יום, משובשת לחלוטין בין אם בגלל פקקים ובין אם חסימות כבישים".

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, שב קרא לשר האוצר להתערב אישית באופן מיידי בהעברת התקציב לירושלים ולמנוע סבל רב לתושבי העיר. לטענת ברקת, משרד האוצר "מפקיר את ירושלים" ומסרב להעביר את הכסף עליו סוכם בחודשים האחרונים - על סך 800 מיליון שקלים כמענק לבירה.

"הבטחה זו שניתנה על ידי שר האוצר נותרה ללא כיסוי והסכום לא הועבר. כמו כן, טרם אושר המתווה העירוני לבניית 1,000 כיתות לימוד הכרחיות לתלמידי העיר", נמסר בהודעה מהעירייה. עוד הוסיפו: "אי העברת התקציב לירושלים פוגעת באופן קשה בשירותים הבסיסיים של קרוב ל-900 אלף תושבי העיר ומיליוני מבקריה ואוהביה, תביא לפיטורי עובדים רבים ומשדרת דווקא בעת זו מסר נורא לפיו משרד האוצר מפקיר את בירת ישראל".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "עיריית ירושלים הפכה את ההשבתה לשיטה. צר לנו שתושבי ירושלים הפכו לבני ערובה לאינטרסים זרים. משרד האוצר הכיר ומכיר בחשיבות ירושלים לפני ברקת וגם אחריו. אין כל הצדקה לעיצומים. ככל שעיריית ירושלים דורשת תוספת תקציבית מעבר לתקציב שניתן לה, עליה לפנות לממשלה על מנת לדרוש דיון בסדרי העדיפויות".