מתחילת השנה לא נפסקות הבעיות ב"מעון הרימון" של ויצו ברמת גן, וכבר חודשיים שיש מחסור חמור באנשי צוות. התקן לתינוקייה עומד על מטפלת אחת על כל שישה ילדים, ואילו כיום במעון יש רק שתי מטפלות על 18 תינוקות. גם בפעוטון הצעיר המצב קשה - שם יש שתי מטפלות על 20 פעוטות, לעומת התקינה שדורשת מטפלת על כל תשעה ילדים - גם כאן חסרה מטפלת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בעקבות הקושי ומצוקת כוח האדם, המטפלות קורסות מהעומס בשעה שהילדים בוכים ללא סוף. גם כשנמצאה מטפלת שתצטרף לצוות המעון, התברר כי היא עזבה לאחר יום אחד בלבד בשל העבודה הקשה והשכר נמוך, שכיום עומד על פחות משכר מינימום.

"אני מרגישה אשמה על כך שאני משאירה את הילדה בגן והולכת לעבוד", סיפרה מיכל, אם לתינוקת במעון. "אין השגחה, ילדים נופלים, אני רגע אחד לא רגועה. בשעה 13:30 הולכת מטפלת ו-20 ילדים נשארים עם מטפלת אחת בלבד".

"הדברים הבסיסיים לא קורים"
"הדברים הבסיסיים לא קורים" | צילום:

לדבריה, ההורים מאוד מרוצים מהצוות, אך הם מחפשים מטפלת נוספת שתתגבר ותחליף את המטפלת שעזבה לאחר יום אחד. "הצוות מקסים, אבל ב'סטרס' מטורף", מבהירה מיכל.

"עד לפני חודש הכל היה מצוין - הצוות מאוד מסור ואכפתי", אמר אב לאחד הילדים בפעוטון. "אבל בחודש האחרון, ובמיוחד בשבוע האחרון, המצב קשה".

לדבריו, ההורים הולכים לעבוד בלב כבד מאוד ולא בטוחים שהילדים מקבלים את הטיפול שהם ראויים לו, במיוחד בהינתן שמדובר במסגרת מפוקחת על-ידי המדינה. "בשבוע האחרון מביאים מחליפות ועוד כל מיני אלתורים, אבל הדברים הבסיסיים לא קורים והילדים בוכים ולא רגילים", זעם האב.

מארגון ויצו נמסר בתגובה: "מעון ויצו 'הרימון' ברמת גן נקלע למצוקת כוח אדם בשל עזיבה של אנשי צוות. על מנת לסייע ולתת מענה מיידי לצרכי הפעוטות במעון, כבר לפני שבועיים החל תגבור יומי של הצוות החינוכי בגן במטפלות ממעונות ויצו אחרים. במקביל, נקלטו שתי מטפלות חדשות.

"הצילומים שהעברתם אלינו אינם משקפים את המצב הנוכחי במעון בו מופעלים תגבורים זמניים של 2-3 אנשי צוות במקביל למאמציהם של מנהלת המעון והצוות הניהולי המלווה שממשיכים לאתר ולהכשיר כח אדם איכותי שיאפשר לתת פתרון לטווח ארוך. לצערנו מזה שנים רבות סובל ענף המעונות ממצוקה כרונית של כוח אדם שנובעת בין השאר משכר נמוך שאינו הולם את אופי עבודתן של המטפלות המסורות מה שגורם לעזיבה מואצת ותחלופה גבוהה שלא פסחה על מעון ויצו הרימון. ויצו פועלת בשקיפות מלאה אל מול ציבור ההורים ותדאג לעדכנם בפתרונות ובמהלכים נוספים שיינקטו".