צביקה לוי בכנסת (ארכיון)
צביקה לוי בכנסת (ארכיון) | צילום:

נותנים כבוד ל"אבא של החיילים": שר החינוך נפתלי בנט הודיע היום (חמישי) על זכייתם של צביקה לוי ודוידלה בארי בפרס ישראל למפעל חיים. בנט בירך את לוי המכונה "האבא של החיילים" על התגייסותו למען החיילים הבודדים, ואת בארי - מנכ"ל עמותת אלע"ד - על הפיכת עיר דוד לאתר מורשת ותיירות מן המעלה הראשונה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לוי, אלוף משנה במילואים שירת שנים ארוכות בצנחנים ולאחר מלחמת לבנון הראשונה גייס עצמו למעורבות עמוקה בהתנדבות בעזרה לחיילים בודדים. במשך 21 שנות פועלו סייע לוי ללמעלה ב-900 חיילים וחיילות.

"לוי הרים תרומה מכרעת למדינה בהתגייסות למען חיילי צה"ל הבודדים", נכתב בנימוקי ועדת הפרס. "זה עשרות בשנים שהוא עושה למען מאות ואלפי החיילים מחוסרי האמצעים ומטפל במסירות ראויה לשבח במשפחות שכולות. את פועלו החשוב הוא הוביל בתנועה הקיבוצית. מדובר במפעל חיים של אדם אחד, שהיה לפעילות של תנועה שלמה".

"אל"מ במילואים צביקה לוי הוא מבניה היפים של הארץ שלנו - דמות מופת לציונות, ומעל הכול אבא של אלפי חיילים וחיילות בודדים שמצאו בו כתובת, והוא להם אבא, אמא, אוזן קשבת, חבר ואח", אמר השר בנט. "מפעל חייו של צביקה הוא סל ערכינו כחברה, הוא תרומה אדירה לאחדות החברה ולביטחון ישראל".

חבר הכנסת אלעזר שטרן שיבח את הבחירה: "ברכות לשר החינוך נפתלי בנט על בחירה ראויה של שני חתני פרס ישראל למפעל חיים לשנת תשע"ז: דוידל'ה בארי מעיר דוד וצביקה לוי מיפעת. שני חברים ותיקים שבשניהם אני מביט כבר עשרות שנים בהשתאות עמוקה. יופיה של הארץ הזאת בכל אחד מהם לחוד וגם בשילוב של שניהם יחד: הציונות הדתית והתנועה הקיבוצית.

מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר שוחח עם צביקה לוי ובירך אותו על קבלת פרס ישראל. "התנועה הקיבוצית גאה ומברכת את צביקה לוי על קבלת פרס ישראל על מפעל חיים", אמר. "הטיפול בחיילים הבודדים הוא מפעל חייו של צביקה אליו שותפים מאות משפחות מאמצות בקיבוצים בכל רחבי הארץ שאימצו לאורך השנים כ-20,000 חיילים בודדים. אנחנו גאים בצביקה וגאים בפרוייקט אימוץ החיילים הבודדים שממשיך וימשיך לפעול בתנועה הקיבוצית".

"עיר דוד - מפעל חיים" (צילום: דניאל נחמיה, חדשות 2)
"עיר דוד - מפעל חיים" | צילום: דניאל נחמיה, חדשות 2

דוד (דוידלה) בארי הוכרז גם הוא כזוכה בפרס. "שנת ה-50 לאיחודה המחודש של ירושלים היא הזדמנות מצוינת להוקיר טובה לדוד (דוידל'ה) בארי מגדולי בוני ירושלים בעת החדשה", אמר השר בנט". "שנים רבות חלמנו, התפללנו ושאפנו, לחזור אל העיר בה דוד חנה ולבנות אותה מחדש. דוד מביא את החלום לידי מעשה. בזכות דוד בארי מיליוני חיילים, סטודנטים ותלמידים נחשפים אל ההיסטוריה של ירושלים, כפי שלא יכלו לעשות זאת מעולם. דוד בארי, איש חזון ומעשה, קצין בסיירת מטכ"ל וביחידת דובדבן, איש ספרא וסייפא, ראוי לתודה שלנו על מפעל חייו, שהוא מפעל חיינו".