יותר ממיליון ילדים חיים בעוני (צילום: 123 RF, חדשות)
ילדים רבים עדיין חיים מתחת לקו העוני | צילום: 123 RF, חדשות

היום (שני) הוגש לנשיא המדינה ראובן ריבלין הדוח השנתי של המועצה לשלום הילד, דוח החושף את הנתונים הסטטיסטיים על ההרגלים השונים של ילדי ישראל. החל מעישון וצריכת אלכוהול, ועד לשימוש בטלפונים ניידים - כל הנתונים על מצב הילדים והנוער.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הדוח חושף כי בשנת 2015 30% מהילדים בישראל, כמעט כל ילד שלישי, חיו מתחת לקו העוני. בשלושת העשורים האחרונים גדל אחוז הילדים העניים פי 4, כשבשנת 2015 חיו 123,179 ילדים במשפחות שקיבלו גמלה להבטחת הכנסה.

הנתונים מצביעים גם על תופעה שבדרך כלל אין בה עיסוק נרחב, חטיפת ילדים. לפי הנתונים - בשנת 2015 טיפלה הרשות המרכזית לטיפול בחטיפות ילדים ב-56 מקרים של חטיפת ילדים: 39 מישראל ו-17 אל ישראל.

נתוני הדוח נחשפים (צילום: 123 RF)
נתוני הדוח נחשפים | צילום: 123 RF

בשנת 2015 נפתחו 4,122 תיקים בגין עבירות נגד ילדים בתוך המשפחה, מתוכם 43.6% בגין עבירות נגד גוף, ו-15.2% בגין עבירות מין. בשנים 2006-2015 נפתחו בממוצע 550 תיקים פליליים בחשד לביצוע עבירות כנגד קטינים במוסדות חינוך, ומספר התיקים הפליליים שנפתחו בגין עבירות מין כלפי קטינים גדל בין השנים 2011-2015 מ-1,717 ל-2,439 בהתאמה.

שימוש בתרופות - ללא מרשם רופא

בתחום השימוש בסמים ועישון, כ-12% מתלמידי כיתות ו', ח' ו-י' דיווחו כי התנסו בעישון סיגריות או מוצרי טבק, לעומת 21% מהם שהתנסו בעישון נרגילה. 10.6% מן התלמידים בכיתות י'-יב' דיווחו כי השתמשו בריטלין ללא מרשם רופא לפחות פעם אחת ב-30 הימים האחרונים.

סוג החומר שבו נעשה השימוש הנפוץ ביותר בשנה האחרונה בידי תלמידי יא'-יב' הוא חשיש/מריחואנה (10.2%), ובמקום השני נטילת כדורי מרץ, הרזיה, שינה או הרגעה ללא מרשם רופא (6.6%). כ-28% מן התלמידים דיווחו כי שתו משקה אלכוהולי כלשהו לפחות פעם בחודש, כשעל פי הנתונים בנים שותים פי שניים מבנות. בירה הנה המשקה האלכוהולי הנצרך בשכיחות הגבוהה ביותר בקרב התלמידים.

נתוני הדוח נחשפים (צילום: 123 RF)
נתוני הדוח נחשפים | צילום: 123 RF

סעיף נוסף בדוח בחן עד כמה בדיוק ילדינו מכורים לטלפונים הניידים שלהם. מהדוח עולה כי ל-83% מהילדים יש סמארטפון וכי 86% מבני הנוער מתקשרים עם חבריהם בטלפון הנייד והמחשב. 35% מההורים דיווחו כי הם בודקים אילו שימושים עושים ילדיהם בטלפון הנייד או במחשב, זאת לעומת 9% בלבד מבני הנוער שדווחו כי הוריהם בדקו.

נתון מדאיג העולה מהדוח הוא ש-30% מבני הנוער יצרו קשר עם אנשים זרים ברשת באמצעות הטלפון הנייד או המחש, ו-15% מהילדים אף דיווחו כי פגשו את הזרים אותם הכירו ברשת, בעוד שהוריהם דיווחו על תופעות אלה במידה מועטה בהשוואה לילדיהם.

"יותר מדי מצוקות ופחות מדי מענים"

בשנים 2011-2016 חלה עלייה במספר הילדים שפנו למיון עקב תאונת דרכים שהיו מעורבים בה אופניים או קורקינטים חשמליים. בשנת 2015 מתוך כלל הנפגעים בתאונות דרכים בהן היו מעורבים אופניים חשמליים וקורקינטים חשמליים, 43.4% היו ילדים בגיל 0-19. רוב הילדים הנפגעים, כ-41.6% נפגעו מאופניים חשמליים.

"שיעור הילדים העניים עדיין בלתי מתקבל על הדעת, הפערים בין ילדים עדיין משמעותיים ומקוממים, מספרן העצום של פניות ילדים לחדר מיון לא פחת, היקף מספר הילדים בסיכון ונפגעי התעללות לא פחת", אמרה עו"ד ורד וינדמן, מנכ"לית המועצה לשלום הילד. "יש יותר מדי מצוקות ופחות מדי מענים, בתחומי החינוך, הרווחה, הבריאות, אכיפת החוק וההגנה על ילדים". 

"נתוני השנתון מדגישים, שהורדת מיסים ישירים וקיצוצים בתקציבי המשרדים שמשמשים ילדים לא יביאו מזור לילדים בסיכון, לא לאלה מתחת לקו העוני, לא לילדים נפגעי התעללות, לא לילדים שצריכים טיפול רפואי בבית חולים או סיוע בבית הספר. השנתון 'ילדים בישראל' הוא לא רק ספר נתונים, הוא ספר ילדים. אבל לא כזה שקוראים לפני השינה, אלא כזה שדווקא מדיר שינה או לפחות צריך להדיר שינה מעיניהם של כל קובעי המדיניות".