בשורה לאזרחים הוותיקים, ארכיון (צילום: חדשות 2)
בשורה לאזרחים הוותיקים, ארכיון | צילום: חדשות 2

מליאת הכנסת אישרה הערב (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית את חוק "פטור מתור לאזרחים ותיקים", יוזמת החקיקה של המשרד לשוויון חברתי, לפיה אזרחים ותיקים בני 80 ומעלה לא יידרשו להמתין בתור לקבלת שירות ציבורי. לפי החוק, אזרחים שיעמדו בקריטריון הגיל יזכו לקבל שירות מבלי שיאלצו להמתין בתור.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

החוק אמור לתת מענה למצב השורר כיום, בו רק מקומות מעטים חוסכים את ההמתנה לאזרחים ותיקים מכיוון שעד כה לא היה חוק בנושא המקבע זכות זאת. יתרון נוסף של החוק הוא בריאותי, משום שהוא יחסוך לאותם אזרחים ותיקים זמן רב בעמידה, ואף יקל עליהם את המאמץ הפיזי הכרוך בעמידה בתור, שיכולה לעיתים להתארך זמן רב.

משמעות נוספת של החוק היא שלאחר אישורו הסופי בני 80 ומעלה יקבלו שירות ללא תור גם במקומות אחרים שאינם ציבוריים. לפי הודעת המשרד לשוויון חברתי, אזרחים ותיקים שיבקשו זאת יזכו לקבלת שירות בלא המתנה בתור במוסדות כמו בנקים, סופרמרקטים, בתי דואר, בתי קולנוע, תיאטראות, אולמי מופעים, אצטדיוני ספורט, גלריות, מוזיאונים, ספריות, גנים לאומיים, שמורות טבע ועוד.

השרה גילה גמליאל, יוזמת החוק
השרה גילה גמליאל, יוזמת החוק | צילום:

"זה תיקון מוסרי חשוב מאין כמותו ובעיקר בימים בהם אנו עדים לפרשות התעללות באזרחים הוותיקים, זהו תיקון חשוב ונדרש אף יותר מכך", אמרה יוזמת החוק, השרה גילה גמליאל. "תיקון החקיקה שאישרה הערב הכנסת, מזכיר לנו את היחס הראוי שעלינו להפגין כלפי אזרחנו הוותיקים".

"מתן הקדימות והפטור מתורים לאזרחים ואזרחיות מעל גיל 80 הוא דבר שחובה עלינו כחברה לקיים גם ללא חוק", הוסיפה גמליאל. "אך אין לי ספק כי בזכות החקיקה בנושא הדבר יהפוך לנורמה חברתית שתייתר את החוק בעתיד".