בנט, אזרחות, כיתה, תלמידים (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

האקדמיה נגד ספר האזרחות החדש: כמעט 600 פרופסורים ומרצים חתמו על עצומה שיזמו פרופסור דן אבנון מהאוניברסיטה העברית ופרופסור נמרוד אלוני מסמינר הקיבוצים, שקוראת לעצור את הדפסתו של ספר האזרחות שעורר סערה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"על עריכת הספר השתלט קומץ מהמגזר הדתי-לאומי תוך הדרת כל המגזרים האחרים", נכתב בעצומה שפונה לנשיא המדינה ראובן ריבלין ולראש הממשלה בנימין נתניהו. "אזרחות דמוקרטית אמורה להיות מכילה, מקרבת ורב-תרבותית, אבל תוכני הספר המתגבש כיתתיים, מפלים, ומעמיקים שסעים". הפרופסורים קוראים למורים ומורות לאזרחות מהאקדמיה ומבתי הספר לחתום על העצומה, ועד כה חתמו עליה יותר מ-560 מורים ומומחים בדמוקרטיה.

"תכנית הלימודים באזרחות אמורה לייצג את האיזון העדין בין יהודית ודמוקרטית, אבל גישה לאומנית-אתנית גוברת ודמוקרטית-אזרחית נרמסת", נכתב עוד בפנייה. "לימודי אזרחות דמוקרטית אמורים לטפח התנהלות דמוקרטית, אבל המחוון הלימודי מכריז שתרבות דמוקרטית אינה מהותית, שסולידריות קיימת רק על בסיס אתני-לאומי (לא בין אזרחים), שערבים נוצרים רבים מעדיפים להיקרא 'ארמים', ועוד כהנה וכהנה אמירות מוזרות ומקוממות".

הפרופסורים חותמים את המכתב בקריאה: "אל תרשו למשרד החינוך להדיר אזרחים כלשהם מן האזרחות. היא של כולנו. זכויות אדם, שוויון בפני החוק והתנהלות הוגנת הם ליבת הדמוקרטיה, אבל בספר המתגבש הם נדחקים בפני עיקרון שלטון הרוב".

ממשרד החינוך ביקשו שלא להגיב לדברים.