המצב הביטחוני המעורער מאלץ הורים רבים למממן את מוסדות החינוך של ילדיהם. בעוד האבטחה בבתי הספר ממומנת באופן מלא על ידי הרשויות או על ידי המשרד לביטחון הפנים, המצב בגנים ובמעונות שונה: רובם לא מאובטחים, ואלו שכן - ממוממנים ברובם על ידי ההורים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני שלושה חודשים, בעקבות לחץ ציבורי שהחל עם התדרדרות המצב הביטחוני, הודיע משרד האוצר כי גם הילדים במעונות היום המוכרים, כמו ויצ"ו או נעמ"ת, יזכו למימון עבור האבטחה.

המתווה היה פשוט: בערים חלשות האוצר יעביר לרשויות מימון של 100%, בעוד שבערים החזקות והמבוססות יותר - התקציב יעמוד על 64% - כאשר את היתרה תשלם העירייה. התשלום יועבר רטרואקטיבית בכפוף לחשבוניות שתספק הרשות. אלא שבפועל, ההבטחות נשארו על הנייר ואף רשות לא מימשה את התקציב למאבטח.

אילוסטרציה. מי יישמור על הילדים בגן? (צילום: חדשות 2)
אילוסטרציה. מי יישמור על הילדים בגן? | צילום: חדשות 2

"בירושלים למעלה מ-90% מהמעונות אינם מאובטחים", אומר פז שוורץ יו"ר ועד ההורים בירושלים. "ב-20% מהגופים שכן מפוקחים, שם יש נתוני אבטחה מסוימים, שסביר להניח שהם קודן ברוב המקרים, אבל קשה לומר שהם מאובטחים".

תנועת ויצ"ו למשל, פנתה לכל הרשויות המקומיות כדי לבקש את השתתפות באבטחת המעונות, אלא שלטענתם הרוב המכריע של העיריות לא השיבו לפנייתם ומימון המאבטחים נפל על ההורים ועל הרשת עצמה.

גם ברעננה לדוגמה, עיר שעמדה בפני פיגועים בחודשים האחרונים - לא פנתה למימון מהאוצר. למה? הם מחכים שהמדינה תעביר להם את הכסף. בעיה נוספת, שלמרות ההבטחות למימון המעונות - אין בשוק מספיק מאבטחים בעלי הכשרה מתאימה לשמור על הילדים.

"לא חיות אדם" (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

יותר מ-2 מיליארד שקלים ממתינים בקופה

אז מי אחראי לכשל הזה? במשרד האוצר אומרים שרק כ-40 רשויות פנו בבקשה למימון האבטחה, משרד הכלכלה שאחראי על הפיקוח על המעונות מגלגל את האחריות על הרשויות שלא ניפקו חשבוניות לקבל הכסף. מרכז השלטון המקומי טוען ששלח בנושא מכתב לכל הרשויות - אלא שרובן לא טרחו להגיב אליו.

בשורה התחתונה, כ-2.2 מיליארד שקלים ממתינים בקופה למען תקצוב אבטחת מעונות היום - והנטל, נופל על ההורים.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "עיריית ירושלים לא פנתה למשרד הכלכלה בבקשה לתקצוב לאבטחת מעונות היום, שכן האחריות לכך הינה של משרד הכלכלה. בשל המצב הביטחוני התקינה העירייה לחצני מצוקה במעונות היום המחוברים למוקד הביטחון העירוני ולמערך אבטחת גני הילדים".

מעיריית רעננה נמסר בתגובה: "עיריית רעננה מקיימת מערך אבטחה מקיף ומתוגבר בכל מוסדות החינוך בעיר ובכלל זה גם במעונות היום, מעבר לתקנים שנקבעו".