מה השיבו המפלגות השונות בתחום החינוך?
מה השיבו המפלגות השונות בתחום החינוך? | צילום:

עושים בית ספר למפלגות: במסגרת פרויקט מיוחד של חדשות 2, השיבו נציגי הרשימות המתמודדות לכנסת על שאלות זהות שהפנינו אליהם בתחום החינוך. כל מפלגה הציעה פתרונות לסוגיות השונות - ואנו ריכזנו כאן עבורכם מה כל אחת מהן מציעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הצפיפות הגבוהה בכיתות

בליכוד מבטיחים לצמצם את מספר הילדים בכיתות א- ו ל-30 עד 32 תלמידים בכל כיתה ולהוסיף שעות לימוד בקבוצות קטנות לכיתות א' וב'.

יש עתיד מבטיחה לשלב פרחי הוראה בכיתות כך שבכל כיתה יהיו 2 מורים מלווים. לדעת המפלגה, תוספת שכזו תאפשר להעניק יחס אישי רב יותר, להתמודד עם גודל הכיתה, ולתת כלים לתלמידים מתקשים.

במחנה הציוני מדברים על הקטנה הדרגתית של הכיתות עם התמקדות בשלב ראשון בכיתות א' ו-ב'.

בכולנו לא מבטיחים לצמצם את מספר התלמידים, אלא ליצור מרחבי למידה המותאמים לשיטות פדגוגיות חדשות שכוללות ליווי צמוד על פי התקדמות התלמיד.

במרצ יקדמו הקטנה של מספר התלמידים בכיתה באופן הדרגתי החל משנת הלימודים הקרובה. היעד צריך להיות מספר מקסימלי של 21 ילדים בכיתה, המספר הממוצע במדינות ה-OECD.

בישראל ביתנו אמרו כי יפעלו במסגרת של חקיקה, כדי להבטיח הקצאה קבועה ומשמעותית של שעות פיצול לקבוצות קטנות, לכל השיעורים העוסקים במיומנויות יסוד של קרוא וכתוב וחשבון.

ברשימה הערבית המאוחדת אמרו כי יקדמו את צמצום המספר המרבי של התלמידים בכיתה ל-25 תוך קדנציה אחת. בנוסף, יפעלו לבניית 9,000 כיתות לימוד החסרות במערכת החינוך הערבית תוך 5 שנים.

ביהדות התורה יקדמו את צמצום התלמידים בכל כיתה ל-30 בתוך 5 שנים.

חינוך מיוחד? "יוריד ערך הדירות" (צילום: רויטרס, חדשות)
פתרונות שונים לבעיית הצפיפות בכיתות | צילום: רויטרס, חדשות

קיצור החופש הגדול

במחנה הציוני מתנגדים לקיצור החופש הגדול.

בכולנו תומכים בקיצור החופש הגדול.

מרצ תומכת בהפחתת מספר ימי העבודה של ההורים לפני קיצור החופשים לתלמידים. במקביל, יש לשקול לחלק את לוח החופשים בצורה שונה, כך שהחופשה בקיץ לא תהיה ארוכה כל כך.

יש עתיד תקדם הרחבת קייטנות החופש הגדול שפעלו השנה בכיתות א'-ב' מגן חובה ועד כיתה ה'. הרחבה נוספת כבר בשנה הבאה מכיתה א' עד כיתה ד'.

מהרשימה הערבית המאוחדת נמסר כי יתמכו בכך שמשרד החינוך ינהיג בחופשת הקיץ מסגרות פנאי, חינוך והעשרה לילדים, בסבסוד ציבורי נרחב ובפרישה ארצית, לרבות ביישובי פריפריה וביישובים הערבים.

ילדים בבריכה בחופש הגדול (צילום: החדשות)
לא כל המפלגות בעד קיצור החופש | צילום: החדשות

יום לימודים ארוך

מפלגת כולנו מבטיחה צהרונים חינם לגילאי 3-9 ביישובים חלשים מבחינה סוציו-אקונומית וזאת על מנת לאפשר להורים לצאת לעבוד.

במחנה הציוני מבטיחים לפעול להרחבת מסגרת יום חינוך ארוך בגני הילדים, שכיום פועלת בחלק מהגנים.

יש עתיד מתכוונת להרחיב את תכנית "בתי הספר של החופש הגדול" ל"בתי הספר של הצהריים". במסגרת התכנית, יעוגנו תקציבי יום חינוך ארוך, תכנית קרן קרב ועוד, ישולבו תכניות פר"ח, פעילות תנועות הנוער והחברה למתנ"סים ביום הלימודים, שיימשך עד השעה 16:45.

מרצ תומכת ביום לימודים ארוך, בשילוב הרחבת מפעל ההזנה.

ישראל ביתנו תומכת בהחלת יום לימודים ארוך באופן הדרגתי, כשבשלב ראשון תיושם התוכנית בפריפריה. על המדינה לספק מערכת צהרונים עד לשעה 17:00 לילדים מגיל חצי שנה ועד גיל 6.

הרשימה הערבית המאוחדת בעד יום לימודים ארוך הכולל ארוחות צהריים חמות, בריאות מסובסדות. שעות אחר הצהריים יוקדשו ללמידה אפקטיבית, עזרה בשיעורי בית ותכניות העשרה.

ביהדות התורה מסרו כי הוחלט על יום לימודים ארוך שצריך לממש. לדבריהם, יש להתאים את משך הלימודים לשעות העבודה.

הצעת חוק: מצלמות בתמורה לרישיון הפעלת הג (צילום: רויטרס)
לימודים עד 17:00 בערב? | צילום: רויטרס

השקעה בגיל הרך

בליכוד מסרו כי הם מבטיחים סייעת שלישית בגני הילדים לגילאי 3-4.

ביש עתיד מבטיחים להוסיף איש צוות נוסף בכל גן מטרום טרום חובה ועד לגן חובה. בנוסף הם מבטיחים להרחיב את ההכשרות המקצועיות של הגננות והסייעות, לקבוע תנאי סף למקצוע וליצור רצף חינוכי בגנים עד 16:45.

במחנה הציוני אומרים כי יוסיפו סייעת נוספת בפריסה ארצית עם הכשרה מתאימה. בנוסף מבטיחים במפלגה לסבסד את צהרוני הגנים.

במרצ יפעלו להוסיף איש צוות נוסף לגנים, מתוך הבנה שהמצב הנוכחי הוא בגדר פיקוח נפש של ממש.

גם מפלגת כולנו תתמוך בהגדלת כוח האדם בגנים בגילאי 3-6 ותוודא שאנשי המקצוע מקבלים כלים המתאימים למאה ה-21. מישראל ביתנו נמסר כי יפעלו להוספה מיידית של סייעת נוספת לגנים בגילאים 3-4. התאמת מבני גני הילדים לצרכי הילדים כולל מנוחת צהרים והגשת ארוחת צהרים עד השעה 13:00.

ברשימה הערבית המאוחדת אמרו כי הם תומכים בהוספת סייעות בגני הילדים וזאת תוך דרישה לחלוקה שוויונית של המשאבים כך שלא יוצר מצב בו בישובים מסוימים ילדי הגן זוכים לתגבור בסייעות בעוד ביישובים עניים לא.

גם ביהדות התורה הביעו תמיכה בהוספת סייעת שלישית לגני הילדים.

צילום ארכיון (צילום: חדשות 2)
סייעת שלישית בגני ילדים? | צילום: חדשות 2

הפערים בחינוך

מהמחנה הציוני נמסר כי יקדמו הנהגת תקצוב דיפרנציאלי לפי מצב סוציו-אקונומי לכל מערכת החינוך ובכל הגילאים.

מפלגת כולנו תפעל בשלושה מישורים על מנת לצמצם את הפערים החברתיים בחינוך: החלת תקצוב דיפרנציאלי, הכנסת פדגוגיה חדשנית לפרפריה, ומניעת נשירה באמצעות תכניות לימוד והסמכות מקצועיות.

מרצ תפעל להחלת תקצוב דיפרנציאלי בכל מוסדות החינוך ולהקצאה מחודשת של המשאבים בין החינוך היהודי לחינוך הערבי ובין מערכת החינוך הממלכתית לממלכתית-דתית.

יש עתיד החלת תכנית לצמצום פערים, הרחבת קרן המלגות לתלמידים נזקקים והחזרת החינוך המקצועי.

ישראל ביתנו מסרו כי על המדינה להשלים את פערי התקצוב בין רשויות חלשות לרשויות חזקות.

ביהדות התורה מאמינים שחינוך אמור להיות חינם וכי תשלומי ההורים חייבים להיות במינימום ובלי התחכמויות. עובדה זו גורמת לילדים שמצבם המשפחתי קשה להיפגע - ולהיות מופלים לרעה.

"הפערים שהולכים ומתרחבים הם הבעיה הכי קשה במדינת ישראל. כאשר יש פערים כה גדולים בין האוכלוסיות - זה מביא לאסון חברתי קשה מנשוא", מסרו במפלגה. "יש להסיט משאבים ולהוסיף תקצוב בנושאי רווחה, חינוך ובריאות בפרויקטים רבים ומגוונים שיופנו לאוכלוסיות המוחלשות בישראל".

המטרה: צמצום הפערים בין המגזרים (צילום: אדי ישראל , פלאש 90)
המטרה: צמצום הפערים בין המגזרים | צילום: אדי ישראל , פלאש 90עידוד בעיסוק מקצוע ההוראה ושכר המורים

בליכוד לא מבטיחים שיפור תנאי העסקה או העלאה בשכר המורים אך מציינים כי יישמו בקדנציה החולפת את רפורמת עוז לתמורה שהעלתה את שכר המורים.

מפלגתו של שר החינוך היוצא שי פירון, יש עתיד, מבטיחה כי בקדנציה הבאה תפעל להעלות את שכר המורים בהתאם לשכר הממוצע במשק. עוד מבטיחים שם להעסיק באופן ישיר את כל מורי הקבלן בישראל.

במחנה הציוני מבטיחים למגר את ההעסקה הפוגענית של מורים בישראל ולבנות מודל שיאפשר לכל מורה להיות ממוקד בעשיה החינוכית ולא בהישרדות במערכת.

כולנו מאמינה בתגמול דיפרנציאלי של מורים על פי תנאי העבודה שלהם: פרופיל תלמידים, תמיכת רשות מקומית, ריחוק גיאוגרפי, אטרקטיביות למגורים וכדומה.

במרצ תומכים בהעלאת שכר המורים, סבסוד שכר הלימוד לסטודנטים להוראה על מנת לתמרץ אנשים מוכשרים להיכנס למערכת, עידוד מורים לרכוש תואר שני - והפסקת העסקה של מורים באמצעות גופים חיצוניים.

בישראל ביתנו מסרו כי יפעלו למשיכת כוחות מצוינים והכשרה אינטנסיבית ואקדמית, הכוללת תואר שני, תוך מתן פטור מלא משכר לימוד ומענק דמי קיום.

ברשימה הערבית המאוחדת אמרו כי יש להעלות את שכר המורות המתחילות לרמה של השכר הממוצע במשק. יש לאסור בחוק את תופעת מורות ומורי הקבלן, ולעבור להעסקה ישירה באופן מיידי.

ביהדות התורה תומכים בהעלאת שכר המורים: "מדובר בשכר שנשחק מאד ואינו עומד ביחס למדינות אחרות בעולם. ההעלאה צריכה להיות בסדר גודל משמעותי".

אילוסטרציה (צילום: SUTTERSTOCK, חדשות)
המורים יתוגמלו? | צילום: SUTTERSTOCK, חדשות