הלימודים בבירה יתחילו ב-9:00 (צילום: פלאש 90 , נתי שוחט)
שביתה. אילוסטרציה | צילום: פלאש 90 , נתי שוחט

"אם לא מטיילים - לא לומדים". כך הכריזה היום (שלישי) מועצת התלמידים והנוער הארצית, שהודיעה על שביתה כללית שתחל מחר ותימשך עד ליום שבת, זאת במחאה על ביטול הטיולים השנתיים על ידי יושב-ראש ארגון המורים רן ארז - בצעד שנודע ללחוץ על משרד החינוך לאפשר חיסיון משפטי למורים במהלך טיולים שנתיים. הדבר אמור לפטור אותם מהאחריות החוקית בעניין פגיעות תלמידים בטיולים. יצוין כי השבתת הלימודים אינה מונעת את הגעת התלמידים לבחינות הבגרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ארגון המורים מוחה על הכוונה להשית אחריות פלילית על מורים במידה וילדים ייפגעו במהלך הפעילות, כפי שכל אזרח כפוף לאחריות החוקית המוטלת עליו בזמן עבודתו.הסוגיה עלתה לסדר היום לאחר מקרה שבו טבע למוות תלמיד במהלך טיול שנתי והאצבע המאשימה הופנתה לעבר המורים.

"לא הגיוני שמחאת המורים והסכסוך יבואו על חשבון התלמידים", אמרה היום יו"ר מועצת התלמידים הארצית, גל יוסף, במפגש חירום שהתקיים בבית החברה להגנת הטבע, אותו יזמו מועצת התלמידים הארצית, החברה להגנת הטבע וארגון ההורים הארצי.

מנכ"ל החברה להגנת הטבע, משה פקמן אמר במפגש כי "הטיול הוא ערך מהותי וחינוכי, דווקא בתקופה הזו, שבה הקשר שלנו כאזרחים וכעם לארץ הזאת, הטיול הוא הדרך הטובה לחיבור הזה, לחיבור אנשים לארצם. נשק העיצומים שהופעל על ידי רן ארז, נעשה, לצערנו, בתחילתו של תהליך ולא בסופו. אנחנו קוראים לארגון המורים להפסיק עם העיצומים ולקיים דיון שפוי ופרגמטי".

אתמול הגישו מרכז השלטון המקומי וארגון ההורים הארצי צו מניעה לבית הדין הארצי לעבוד נגד הפסקת הטיולים השנתיים בבתי הספר מטעם ארגון המורים. "התלמידים לא צריכים להיות קורבן למאבקים פנימיים במערכת החינוך והפגיעה בהם בלתי נסבלת", אמר יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים-רעות חיים ביבס.

בצו המניעה נטען כי הפגיעה בתלמידים היא בלתי מידתית והנזק שנגרם כתוצאה מכך עולה על כל תועלת. כמו כן נטען כי השביתה והעיצומים של ארגון המורים מהווים הפרה של ההסכמים שעליהם חתומים חבריו במסגרת רפורמת "עוז לתמורה".

ארכיון (צילום: מקיף נשר)
ארכיון | צילום: מקיף נשר

"התלמידים משלמים מחיר כבד, שלא באשמתם"

"לא נאפשר את ביטולי הטיולים השנתיים וניאבק בכל האמצעים העומדים לרשותנו נגד מי שיפגע בפעילות זו על גבם של התלמידים", המשיך ביבס. "כהורים, אנשי חינוך ונציגי ציבור, מתפקידנו לאפשר את זכויות התלמידים ולמנוע מהם לשלם את המחיר הכבד הזה, שלא באשמתם".

לאחר שארגון ההורים הארצי החריף את העיצומים שבהם נקט והכריז שלשום על ביטול כל היציאות מחוץ לכותלי בית הספר, גוברים והולכים הקולות נגד הצעדים הננקטים. התנועה לאיכות השלטון פנתה לראש הממשלה ושר החינוך בנימין נתניהו ולסגן שר החינוך אבי וורצמן בקריאה ליישב את הסכסוך ולהשיב את הפעילויות לסדרן.

מועצת התלמידים והנוער הארצית פנתה בתחילת השבוע להנהלות בתי הספר העל תיכוניים במכתב שבו פירטה את השתלשלות העניינים מאז חודש נובמבר האחרון, והכריזה שוב כי בכוונת התלמידים לשבות מיום רביעי הקרוב. על השביתה הוכרז כבר בחודש שעבר לאחר שהמועצה הקדישה מאמצים רבים למציאת פתרונות, שנדחו כולם על ידי ארגון המורים - כך על פי הטענות. עוד קראו במועצת התלמידים שלא לפגוע בתלמידים השובתים, אלא לעודד אותם לסולידריות חברתית.