תלמידים נבחנים (אילוסטרציה) (צילום: רויטרס, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

פרסום ראשון: יומיים אחרי שעלה חשד להדלפת חלק מבחינת הבגרות באנגלית באזור הצפון, שוב עלו לגבי אפשרות שגם חלקים מבחינות שהתקיימו היום (חמישי) במקצועות ספרות ערבית למגזר הערבי ודקדוק הגיעו לידי תלמידים באמצעות אפליקציית "וואטסאפ" - לפני תחילתן. בעקבות זאת, ערך משרד החינוך בירור והתברר כי יש ממש בטענות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחרי חשיפת חדשות 2, הודיעה מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן על ביטולה של הבחינה במקצוע ספרות ערבית למגזר הערבי. היא הבהירה כי "היא רואה בחומרה רבה" את דליפת הבחינה. "השמירה על טוהר הבחינות מהווה ערך עליון וצריכה להיות נר לרגלה של מערכת המחנכת את בוגריה לשמירה על טוהר מידות, מוסר וערכים".

כהן פנתה לראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה ניצב מני יצחקי, מיד עם החלטתה לבטל את הבחינה. יצחקי הודיע כי יפתח עוד הערב בחקירת המקרה, באמצעות יחידת הסייבר של להב 433. כהן הביעה תקווה כי המשטרה תמצה את הדין עם אלה שהפרו באופן בוטה את הנהלים המחייבים.

אחד התלמידים שקיבל לידיו את השאלון, אמר לחדשות 2 Online: "אני בהלם. שוב ראינו כמה קל להוציא בחינת בגרות ולהדליף אותה. אני יודע שלא רק בבית הספר שלי קיבלו את השאלות אלא גם בבתי ספר נוספים באזור הצפון".

מקרה שני בשבוע

השבוע התרחש מקרה דומה של חשד להדלפת בחינת בגרות, כשלדברי תלמידים ואנשי חינוך במגזר הערבי, שאלון C מתוך הבחינה באנגלית הועבר בקבוצות וואטסאפ שונות, שעות ספורות לפני חלוקתו לנבחנים.

"תצלום של הטופס הגיע אליי בשעה 15:00, שעתיים לפני המבחן", טען אחד התלמידים בשיחה עם חדשות 2 Online. "הוא עבר ברשת ממקום למקום, לא רק ביישוב שבו אני מתגורר במשולש, אלא גם ביישובים נוספים בצפון".

_OBJ

הטענות על דליפה עוררו כעס רב מצד חלק ממורי האנגלית במגזר ובשיחה עם אחד מהם הוא מתח ביקורת חריפה על משרד החינוך שלא הצליח לשמור על השאלון: "למרות שיטות חדשות שנוקטים כדי לשמור על הבחינות, אנחנו שוב שומעים על הדלפות".

לדברי איש החינוך, "השאלון הגיע למספר רב של תלמידים שהחלו לשתף זה את זה והגיעו מוכנים למבחן. מישהו צריך לתת על כך את הדין, צריך לחקור את התופעה המסוכנת הזו".

ממשרד החינוך נמסר אז בתגובה: "משרד החינוך רואה בשמירה על טוהר הבחינות ערך עליון ולפיכך פועל בנחישות לשמירה על ערך זה. אשר למקרה הנדון יצוין כי הנושא נמצא בבדיקה. באם יתברר כי הדבר נכון, המשרד יפעל בכל האמצעים העומדים לרשותו. משרד החינוך רואה במנהלי בתי הספר מנהיגים חינוכיים אשר חובתם היא לפעול למען שמירה על טוהר הבחינות ולהעלות את המודעות לחשיבות הנושא".