אילוסטרציה (צילום: פלאש 90, יוסי זליגר)
אילוסטרציה | צילום: פלאש 90, יוסי זליגר

"מחאת הסרדינים" שפרצה בשנה האחרונה בעקבות הצפיפות בכיתות הלימוד בבתי הספר בישראל מתחילה לשאת פרי: ועדת "יחס תלמיד/מורה" שהוקמה על ידי שר החינוך היוצא שי פירון הגישה את מסקנותיה למנכ"לית המשרד, ומהן עולה כי קיים צורך מיידי לצמצם את מספר התלמידים בכיתות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עיקרי המלצות הוועדה, שהסתמכו בין היתר על מחקרים בינלאומיים, התמקדו בצורך לצמצם את מספר התלמידים בכיתה ל-32 במקום 40 כפי שנהוג היום. חידוש נוסף שהוצע, הוא שילובם של מתמחים וסטודנטים להוראה בשנתם השלישית ללימודים. בכך, מעריכה הוועדה, ישתפר באופן משמעותי היחס בין המורים לתלמידיהם למינימום האפשרי.

"החלטת הוועדה להורדת מספר התלמידים בכיתה ל-32 הוא צעד ראוי ומבורך", אמרה חברת הכנסת גילה גמליאל (ליכוד). "יחד עם זאת, מטרת המחאה אותה הובלנו בכנסת האחרונה היא הורדת מספר התלמידים בכיתה ל-20, ועל כך נמשיך להילחם בכנסת הבאה". גמליאל הדגישה עוד כי "מספר התלמידים הלומדים בכיתה משפיע בצורה ישירה על הידע והיחס לו זוכה כל תלמיד במערכת החינוך".

בדוח מופיעות גם חלופות שעלותן הכלכלית פחותה יותר, כגון צמצום מספר הילדים בכיתה רק לכיתות א' ו-ב' או צמצום מספר הילדים בכיתה על פי מדד סוציו-אקונומי. כיום באשכולות הנמוכים ישנם פחות ילדים בכיתות, כלומר אחת ההמלצות היא הרחבת ההמלצה לאוכלוסיות נוספות. ההמלצות הללו עשויות לבוא עם ההמלצה להכניס סטודנטים להוראה לבתי הספר.

נציגי ההורים אומרים כי "שר החינוך החדש יצטרך לבחור האם הוא הולך על הפתרונות האופטימליים היקרים יותר או יסתפק בחלופות עם העלות הכלכלית הפחותה יותר שהוצעו".

בראש הוועדה עמדה ד"ר אורנה שמחון והשתתפו בה שורה של מומחים לחינוך ומנהל מרחבי הארץ, בהם גם ראשי אגפים במשרד החינוך, נציגי ארגוני המורים, ההורים והתלמידים. נציגי ההורים בוועדה בירכו על מסקנותיה והביעו תקווה כי הדבר יביא לשינוי לטובה במצב התלמידים בכיתות.

יצחק מנחם נציג "פורום ועדי ההורים היישוביים" בוועדה אמר לאחר הגשת הדוח כי "מחקרים מצביעים בברור על כך ששילוב הסטודנטים והסטז'רים משדרגים משמעותית את יכולות המורים הוותיקים ויותר מכך את המורים לעתיד".

מהמייסדים, הרב שי פירון (צילום: הדס פארוש, פלאש 90)
שר החינוך לשעבר פירון | צילום: הדס פארוש, פלאש 90

נציג ההורים תיאר את המהלך כ"מהפכני" ואמר כי הוא "משרת את המטרה - לצמצם ואף לפתור את בעיית הצפיפות. במקביל מטפל המהלך ומעלה משמעותית את רמת המורים בישראל ואת יכולתם להקדיש תשומת לב מרבית לכול תלמיד/ה".

גם בארגון ההורים הארצי בירכו על ההמלצות. "אנחנו דורשים ליישם את המסקנות אלו גם בגני הילדים ברחבי הארץ", הוסיפו.

מדובר במהלך שיזם שר החינוך לשעבר שי פירון במהלך הקדנציה הקצרה שלו במשרד, בעקבות מחאת ההורים שפרצה. כעת מקווים ההורים, התלמידים וגם המורים - כי מי שימונה לתפקיד בכנסת הבאה ימשיך את דרכו ויאמץ את מסקנות הוועדה.

מפז כהן, יו"ר ועד הורי ירושלים וחבר פורום וועדי ההורים היישוביים, נמסר כי "אנו מברכים את משרד החינוך על עבודת הוועדה שהוכיחה שבעיית הצפיפות בכיתות פתירה. מעכשיו השאלה כמה מוטיבציה יש לממשלה ולמשרד החינוך כדי ליישם אותה. פורום וועדי ההורים יפעיל בחודשים הקרובים לחץ ציבורי מתמשך ליישום המסקנות".

ממשרד החינוך נמסר: "הדוח הוגש למנכ"לית משרד החינוך. המנכ"לית תבחן את הנושא ותתייחס בהתאם בבוא הזמן". עוד צוין כי "ישנן חלופות נוספות בדוח ודווקא צמצום מספר הילדים ל-32 תהיה קשה מאד ליישום מבחינה כלכלית".