נתוני משרד החינוך נחשפים. ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
האם בחינה נוספת תיפסל? ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

מכת הדלפות במערכת החינוך: רק בשבוע שעבר בוטלה בחינת הבגרות בספרות במגזר הערבי, לאחר שטופס השאלון הופץ בין התלמידים והיום (חמישי) בחינה נוספת נפסלה מאותה סיבה. טופס של בחינת הבגרות במתמטיקה ברמת 3 יחידות לימוד, שהייתה אמורה להתקיים הערב בשעה 18:00, הופץ היום בין התלמידים בוואטסאפ. בעקבות ההדלפה, הבחינה בוטלה גם במגזר הערבי וגם במגזר היהודי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"קיבלנו את המבחן בוואטסאפ והוא בדרך להפצה בפייסבוק", סיפר אחד התלמידים שנתקל בטופס שהופץ לכאורה. "מי שמדליף עושה לנו עבודה קלה. חשוב לשמור על טוהר הבחינות".

גורם במשרד החינוך במגזר הערבי בצפון טען כי שאלות המבחן החלו לדלוף עוד בשעות הצהריים. "המבחן דלף בשעה 13:00 והוא כבר נמצא בקרב תלמידים רבים", אמר הגורם. "משרד החינוך צריך לעשות משהו. לא יכול להיות שכל שבוע אנו מדווחים על הדלפות של מבחנים".

טופס הבחינה שדלף (צילום: חדשות 2)
טופס הבחינה שדלף | צילום: חדשות 2

משרד החינוך: "חצייה של קו אדום"

ואכן, כעבור כמה שעות הודיעו במשרד החינוך כי הבחינה בכל הארץ בוטלה - גם במגזר הערבי וגם ביהודי. מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן אמרה כי "הדלפת השאלון במתמטיקה לרשתות החברתיות מהווה חצייה של כל קו אדום - נילחם בתופעה במלוא העוצמה כדי לעקור אותה מהשורש".

"המשרד איתר את ההדלפה מבעוד מועד ברשתות החברתיות של המגזר הערבי , כאשר משם היא הועברה אל הרשתות החברתיות האחרות", הוסיפה כהן, שפנתה למנהל אגף החקירות במשטרה שיפתח בחקירה מיידית. "הדלפתה של הבחינה בשפה כזו או אחרת יש בה כדי לפגוע פגיעה חמורה בעקרון טוהר הבחינות".

התאגדות המנהלים: "תלמידים רבים התכוננו ונפגעו"

מנכ"לית משרד החינוך אמרה כי "מצער שקומץ של עבריינים פוגע בציבור גדול והוגן של תלמידים, מורים ואנשי חינוך, אשר עמלו לאורך תקופה ארוכה כדי להשיג באופן ראוי, הוגן וישר את ציוניהם. היא הדגישה שהמשרד נחוש למנוע כל הונאה שיש בה כדי להפר ולפגוע בעקרון של שמירה על טוהר הבחינות: "המשרד ימשיך לפעול במלוא העוצמה כדי לעקור מהשורש תופעות עברייניות אלו".

גורם במשרד החינוך אומר כי הנזק מהדלפת בחינת בגרות יכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. זעם גם בהתאגדות המנהלים של בתי הספר. מנשה לוי, מ"מ יו"ר ההתאגדות אמר הערב: "בעקבות הדליפה משרד החינוך חייב לעשות בדק בית ולהפסיק את האירועים האלה. האחריות מוטלת על משרד החינוך למצוא את האחראים על מקור הדליפות ולמצות איתם את הדין. תלמידים רבים שהכינו את עצמם לבחינה נפגעו ,יש לעשות כל שניתן כדי שהתופעה המכוערת של דליפת בחינות הבגרות תיפסק".