היצור הקטנטן והמסתורי שבתמונה, שקטן יותר מכף יד ושוקל 16 גרם בלבד – פחות מפרוסת לחם, נראה כמו חיה אקזוטית מארץ רחוקה, ולמען האמת זה גם נכון. אבל לפני כמה ימים מצא אותו תושב קיבוץ יחיעם שבצפון הארץ בגינה שלו.

כשהוא הבחין ביצור המיניאטורי הזה, עם משקפי הפרווה השחורים הענקיים סביב עיניו, שוכב על הדשא ולא זז, הוא תהה האם בכלל מדובר בחיית בר ארצישראלית. כך או כך מיד הבין שהוא זקוק לעזרה – ויצר קשר עם בית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים.

תוך זמן קצר אסף אותו החיבולנס של בית החולים, וכשהוא הגיע הסתבר שמדובר בהפתעה מוחלטת. התברר שהיצור המתוק הוא נמנמן העצים, חיה שאפשר למצוא באירופה ובאסיה עד מערב סין, אבל בישראל הוא נדיר במיוחד, ולמעשה בכלל לא נראה בארץ כבר שנים. הנמנמן נקרא כך כי כשהטמפרטורות יורדות הוא שוקע בתרדמת חורף כשהגוף שלו מכורבל לכדור, אבל בישראל החמימה כמו בישראל החמימה – הוא מנמנם רק כמה ימים במהלך החורף.

הפתעה בקיבוץ יחיעם
נמנמן עצים בקיבוץ יחיעם | צילום: ספארי רמת גן

אף אחד מהמטפלים בבית החולים לחיות בר לא ציפה להיתקל בנמנמן הנדיר – ובטח לא בבית החולים לחיות בר, והם התגודדו סביב הקופסא הקטנה שבה הגיע, עד שהוא הועבר לידיו המסורות של הווטרינר ד"ר אלעד סמיט. בבדיקה שהוא ערך לו הדברים התחילו להתבהר: מסתבר שהנמנמן הקטנטן סובל מקטיעה חלקית של הזנב, שגרמה ככל הנראה לחוסר בשיווי משקל, ולכן נפל כנראה מאחד העצים אל תוך הגינה ביחיעם.

הנמנמן המתוק, שנראה מפוחד לחלוטין, קיבל משככי כאבים ואנטיביוטיקה, ולאחר שנרגע מעט הוכנס לניתוח קטיעת קצה הזנב, ואם הוא לא נראה מספיק קסום עד עכשיו – לסיום הותז עליו ספריי נוגד זיהום בצבע כסוף.

ההתאוששות שלו הייתה מהירה מהמצופה, ולמרות שהוא נקרא נמנמן, הוא הפך ליצור החמקן ביותר שנראה בבית החולים, והמטפלים החליטו להשיב אותו לטבע בנחל כזיב, סמוך לאזור שבו הוא נמצא. "היינו שמחים לראות עוד נמנמני עצים בטבע", אומרת דוברת הספארי שגית הורביץ, "אבל לא בבית החולים".

הפתעה בקיבוץ יחיעם
נמנמן עצים בקיבוץ יחיעם | צילום: ספארי רמת גן