עם צאת שבת טראגית, שבה נודע על מותם של 8 לוחמים באירוע בדרום הרצועה, אמש (שבת) הפגינו בשלל מוקדים ברחבי ישראל קוראים להקדים את הבחירות. מאות מפגינים נשארו גם לאחר השעה חצות בצומת קפלן, ופונו בכוח על ידי המשטרה. בתוך כך, צלם עיתון הארץ, איתי רון, נעצר. בארגוני המחאה תקפו את מעצרו: "התדרדרות בזויה של המשטרה שהפכה למליציה של בן גביר". במשטרה הגיבו: "אנו קוראים למפגינים לנהוג באחריות ולא להפר את הסדר"

במשטרה תקפו את התנהלות חלק מהמפגינים: "למרות האישור שניתן ובשיח עם המארגנים לגבי מתחם מוסדר ותנאים, קומץ מפגינים הדליקו מדורות והתעמתו עם שוטרים, חשוד בהצתת מדורות נעצר והועבר לחקירה. אנו רואים בחומרה את הפרות הסדר, הגורמות למשטרה להפנות כוחות שעוסקים במשימות אבטחה ושמירה על בטחון הציבור. נפעל באפס סובלנות כלפי מי שיפר את הסדר ולא ישמע להוראות השוטרים".

על רקע ניהול המלחמה, כישלון המו"מ, פרישת המחנה הממלכתי מהממשלה והעברת חוק הגיוס השנוי במחלוקת, ראש האופוזיצה יאיר לפיד נשא דברים בהפגנה בצומת קפלן, שנמצאת בסמוך להפגנה נוספת בשער בגין בקריה שקוראת לשחרור החטופים. גם השר וחבר קבינט המלחמה הפורש בני גנץ הגיע לעצרת להשבת החטופים, במוקד אחר בצומת בשער הנגב.

כבר בשעה 19:45, עוד לפני עליית הנואמים, איילון דרום נחסם לתנועה על ידי מפגינים. כמה מאותם מפגינים עוכבו וקנסות בגובה אלף שקלים חולקו להם. כשעתיים לאחר מכן צומת רעננה נחסמה גם כן לתנועה בשל פעילות מפגינים.

ראש האופוזיציה לפיד פתח את נאומו בהתייחסות לאירוע שבו נהרגו 8 לוחמים ברצועה והביע תנוחמים למשפחותיהם, לפני שהתייחס לחוק הגיוס שעבר: "כשנהרגו ארבעת חיילי גבעתי. היינו בכנסת, בהצבעה על חוק הגיוס. כל הכנסת כבר ידעה. כולנו היינו במצב רוח קשה, מדוכדך, ואז הרמנו את הראש וראינו שיש אדם אחד שלא מרגיש ככה. ראינו את החיוך".

יאיר לפיד נואם בהפגנה נגד הממשלה בקפלן (צילום: ליאור שגב)
ראש האופוזיציה יאיר לפיד נואם בקפלן | צילום: ליאור שגב
בני גנץ ואלון שוסטר בעצרת להשבת החטופים
השר לשעבר בני גנץ וחה"כ אלון שוסטר בעצרת בצומת שער הנגב

בהמשך לפיד ביקר את רה"מ נתניהו: "על מה הוא חייך? על זה שבזמן שחיילים נהרגים הוא העביר חוק שמפלה בין דם לדם. הוא חייך כי כל מה שמעניין אותו, זה להרוויח עוד קצת זמן. עוד כמה שבועות על הכסא המתנדנד. החיוך הזה יקבור את הקריירה הפוליטית שלו. החיוך הזה יסלק אותו מחיינו. לא יישאר אחריו כלום".

עינב צנגאוקר ומפגינים בשער בגין (צילום: נעמה זאבי רבלין)
ההפגנה בקפלן | צילום: נעמה זאבי רבלין

במהלך ההפגנות שודר בעצרת החטופים, שנערכת סמוך למוזיאון תל אביב, סרטון מוקלט עם החטוף לשעבר, ששוחרר בשבוע שעבר, אנדרי קוזלוב, שבו קרא למפגינים "גיבורים" ושיתף שהחשיפה להפגנות בשבי חיזקו אותו אות החטופים האחרים שנחשפו להם.

בנוסף, קוזלוב התייחס לשחרורו: "יותר מ-120 חטופים עדיין שם, ואני לא יכול להיות מאושר ולשאת בזה כל עוד הם שם - שאותי הצילו ואותם לא. הם עדיין שם בעזה. בשביל החטופים שעוד עדיין שם, יש החלטה אחת שצריך לקיים, עסקה בהקדם האפשרי".

בדומה לראש הממשלה לשעבר לפיד, גם מארגני המחאה בקפלן התייחסו להעברת חוק הגיוס. "ממשלה שהצביעה בעד קידום חוק השתמטות בעיצומה של לחימה רב זירתית ובזמן שהצבא משווע לכוח אדם זו ממשלה שאין לה זכות קיום", מסרו המארגנים. "להוסיף חטא על פשע, הממשלה מתכננת להעלות את גיל הפטור מהמילואים ולהכביד על האוכלוסיה הנושאת בנטל. זהו מעשה אנטי ציוני, אנטי יהודי ואנטי ישראלי. ממשלה החורבן עושה הבחנה בין דם לדם ומייצרות מעמדות בחברה הישראלית".

עצרת משפחות חטופים (צילום: Paulina Patimer)
עצרת משפחות החטופים שקורית במקביל להפגנות | צילום: Paulina Patimer

בהפגנה המקבילה בשער בגין, חברו כאמור משפחות שכולות למשפחות חטופים. "אנו מתבשרים על אירוע טרגי בו נהרגו 8 חיילים. 8 משפחות הצטרפו עתה למשפחות השכול, הלב נשבר ואנו שולחים תנחומים למשפחות", אמר איל אשל, אביה של רוני ז"ל, שנרצחה בחמל בנחל עוז ב-7 באוקטובר. "זהו היום ה- 253 שבו החטופים נמקים בשבי בגיהנום בעזה. אנחנו משפחות שכולות שאיבדנו את ילדינו שנפלו בשבעה באוקטובר, מתייצבים היום לצד משפחות החטופים, כדי לדרוש מהממשלה: אל תחמיצו את העסקה שיש על השולחן", הוסיף אשל.

עצרת משפחות חטופים (צילום: reuters)
עצרת משפחות החטופים | צילום: reuters
הפגנה להקדמת הבחירות על רקע מלחמת חרבות ברזל
מפגינים מבעירים אוהלים שמסמלים את "הצפון"

באותה הפגנה נכחה גם אימו של החטוף מתן צנגאוקר, עינב. "אני באמת לא לבד, בזכותכם, אזרחים ואזרחיות. אני מאוד מצטערת אבל נמאס לי", פנתה צנגאוקר לקהל במקום, "נמאס לי שעוד ועוד משפחות נכנסות למשפחת השכול והכול בגלל אשם מרכזי אחד - בנימין נתניהו. הוא נכשל בביטחון, בכלכלה. הנרצחים על הידיים שלך נתניהו. החטופים, הצפון, העסקים שכושלים. הכול".

לאחר סיום הנאומים מפגינים הקימו מיצג אוהלים שמסמל לדבריהם את המצב בצפון המדינה, שם התחוללו בשבועות האחרונים שרפות רבות - עקב ירי גובר של רקטות למרחב. בשלב מסוים המפגינים הציתו את האוהלים כדי "לדמות" את המצב בצפון והמשטרה הגיבה והתערבה, על מנת לכבותם. עקב זאת, נרשמו עימותים בין הצדדים.