120 החיילות והחיילים המצטיינים לשנת התשפ"ד משתתפים בטקס בבית הנשיא: נשיא המדינה יצחק הרצוג מארח הבוקר (שלישי) בבית הנשיא בירושלים את טקס מצטייני הנשיא. בצל המלחמה והימצאם של 132 חטופים בשבי חמאס בעזה, הטקס נערך במתכונת מעט מצומצמת מהרגיל. הנשיא כתב לחיילים המצטיינים: "עצם ההצטיינות שלכם ושלכן בשנה מאתגרת שכזו, שבה צה"ל מתמודד עם משימות מורכבות במספר זירות בו-זמנית – ראויה להערכה מיוחדת במינה".

אלה כל החיילים המצטיינים לשנת תשפ"ד

הטקס נערך השנה ללא פאנל מכובדים, והמכובדים המשתתפים בטקס לא ישבו על הבמה. בנוסף, הקהל המשתתף בטקס צומצם, ולמעשה ישתתפו בו רק משפחותיהם של המצטיינות והמצטיינים. השירים שנבחרו לטקס הותאמו אף הם למצב, ואלו יהיו שירים הקשורים לחטופים ולחללים והן שירי מחווה לחיילי צה"ל. ראש הממשלה נתניהו נעדר מהטקס, שבו משתתף ראש הממשלה מדי שנה. עם זאת, בטקס הוקרנו סרטונים של נתניהו לצד חיילים מצטיינים.

הנשיא אמר בפתח דבריו בטקס: "אנחנו בימים אלה מלאי כאב של שכול, כאב של פצועים, כאב של אזרחים עקורים מבתיהם, כאב של חטופים. אני שב ואומר: אין גדולה ממצוות פדיון שבויים. וכפי שאמרתי – עלינו לפעול באומץ ולבחור בחיים. לא ננוח ולא נשקוט. לא ננוח ולא נשקוט – עד שישובו בנות ובנים לגבולם".

טקס מצטייני הנשיא 2024
טקס מצטייני הנשיא 2024

הרצוג התייחס להחלטה לקיים את הטקס במתכונת שונה, והדגיש: " עצם הקיום של הטקס הזה הוא הצהרה של כולנו: אנחנו לא ניתן לאויב לנצח אותנו. אנחנו מוכרחים להמשיך לנגן, ביחד, את המנגינה ההיסטורית, המרגשת, המחייבת, של עמנו, ושל המדינה האהובה שלנו - מדינת ישראל. מנגינה שנשזרת מדור לדור, מנגינה שכל-כולה צו נצחי: עם ישראל חי!".

הוא פנה אל המצטיינים ואמר: "כולכם לקחתם חלק במלחמה. רבים מכם לחמתם בשדה הקרב, בקרבות קשים ביותר. הצלתם חיים ואיבדתם חברים. חלקכם נפצע, אפילו קשות, ויש מכם שהצטרפו למשפחת השכול הכואבת. ההצטיינות והגבורה שלכם הן לא תולדה של הנשק שנשאתם או הפקודה שמילאתם. ההצטיינות היא בהחלטה - בבחירה שלכם - להתגבר על כל האתגרים, ולהתעלות לגודל השעה, כל אחת ואחד בדרכו ובמסגרת תפקידו – בחזית ובעורף".

"הבחירות הללו", הוסיף הנשיא, "הן שבונות מדינה, הן שבונות אותנו ועוד יבנו אותנו. כך נראית תקומה. כולכם סמל לדור צעיר ומופלא. דור ישראלי חדור שליחות, מנהיגות ונתינה. דור של תקווה. בשם כל העם אני רוצה לומר לכם ולמשפחות המסורות והאהובות שלכם: אנחנו גאים בכם".

טקס מצטייני הנשיא 2024
טקס מצטייני הנשיא 2024

הרמטכ"ל אמר בנאומו בטקס: "התשובה שלנו לאויבינו ביום העצמאות הזה ברורה: אנחנו נמשיך לחיות ולשגשג במדינת ישראל. בזכות מצטיינים כמותכם, כל אחד ואחת בדרכו הייחודית והשונה, אנחנו בטוחים כי נזכה לחגוג כאן עוד הרבה מאוד ימי עצמאות".

הוא הוסיף: "המצטיינים הם פניה היפות של מדינת ישראל. על הפנים היפות האלה חרושים תלמי שמחה וקמטי עצב. יש ביניכם שאיבדו בן משפחה קרוב במלחמה. אחדים מכם שייכים לקהילות שפונו מבתיהן למען ביטחונן. כל אחד מכיר מישהו מהנופלים והפצועים, ואולי גם ממשפחות החטופים, אשר כולנו מייחלים ופועלים לחזרתם".

לצד זאת התייחס הרמטכ"ל לסוגיית גיוס החרדים לצה"ל: "120 הסיפורים האישיים שלכם הם סיפורה של החברה הישראלית המגוונת, סיפורו של צה"ל כצבא העם. יש ביניכם בני עיר ובני כפר, ילידי הארץ ועולים משש יבשות, נציגים מכל הדתות והעדות, ובכללם גם מי שגדלו בחברה החרדית ומשרתים בצה"ל. כמה טוב יהיה לו בעוד כמה שנים יישבו בשורות המצטיינים עוד מבניה, ויוכיחו כי ניתן לשמור על הזהות הא מונית ועל אורח החיים הדתי ובה בעת להצטיין בשירות הצבאי למען העם והמדינה; "ספרא וסיפָא" – לא ניגודים הם כי אם משלימים – זהו צורך ביטחוני-לאומי מובהק".

בדבריו לחיילים המצטיינים כתב הנשיא הרצוג: "הדור שלכם, מצטיינות ומצטיינים יקרים, הוא דור שעשה היסטוריה. נאמר עליכם שאתם "דור הטיקטוק", שאינכם מסתכלים מבעד למסך. המלחמה הנוכחית הוכיחה עד כמה טעינו כולנו. אתם דור של גבורה, של הקרבה, של שליחות, של אהבת העם והמולדת".

הנשיא הרצוג בטקס מצטייני הנשיא 2024 (צילום: חדשות 12)
הנשיא הרצוג בטקס מצטייני הנשיא 2024 | צילום: חדשות 12

"בעת מבחן, נוכחנו כולנו לגלות עד כמה אתם רואים אחד את השני, מתגייסים ומגוייסים אחד עבור השני – ועבורנו", הוסיף הרצוג. "הדבקתם ברוח הנפלאה הזו, של הערבות ההדדית, את כל חלקי העם וגרמתם לרוחות של משבר להפוך לרוחות של תקווה, גאווה ולכידות. עלינו להמשיך ולשמור על הערכים האלו מכל משמר".

הרמטכ"ל, רא"ל הרצי הלוי, כתב: "מתוך הכאב והשבר שמביאה עימה המלחמה מתגלים כוחותיו של דור. בימים אלה במיוחד אתם מהווים את נקודת האור המבטיחה כי נוכל לכל אתגר שיִִיקָָרה בדרכנו. עוז הרוח ותעצומות הנפש שלכם הם  מקור כוח והשראה עבור יחידותיכם, חבריכם, פקודיכם וחיילי צה"ל כולם. בבחירתכם הבלתי פוסקת לשאוף ליותר, ליזום ולשפר, אתם מוכיחים את עצמכם פעם אחר פעם כטובים שבאנשינו, ויחד מקדמים את מדינת ישראל לעבר הניצחון. אני גאה בכם וסומך עליכם".