הפגנות נגד הממשלה ולמען החזרת החטופים התקיימו הערב (שבת) בתל אביב ובשורת מוקדים נוספים. כמדי שבוע נערכה העצרת של מטה משפחות החטופים בכיכר החטופים בתל אביב. בנוסף, התקיימה ההפגנה המרכזית נגד הממשלה בקריאה לבחירות בצומת קפלן. כמו כן, נערכה הפגנה של משפחות חטופים בקריאה לבחירות מול שער בגין של הקריה.

אחרי ההפגנות המוחים החלו לצעוד בתל אביב. השוטרים שנכחו במקום מנעו מהם גישה לכבישים היורדים לנתיבי איילון.

במקביל למחאות, משפחות החטופים שלחו מכתב לחברי קבינט המלחמה, בדרישה להיפגש איתם. "אנו דורשים לשמוע מכם באופן ישיר וללא מתווכים מהו סדר העדיפויות של ממשלת ישראל - חצי שנה לאחר תחילת המלחמה", נכתב. "את מנופי הלחץ הצבאיים הפסקנו להרגיש - מה אתם עושים כדי להחזיר אותם? כעת, ועוד לפני ערב הפסח, אנו מצפים להיפגש עימכם, אחרי חודשים רבים ללא פגישה רשמית".

במהלך העצרת של משפחות החטופים הוקרן סרטון "בקשה אחת", ובו פנייה למנהיגים להשיב את כל החטופים שמוחזקים כבר 197 ימים בשבי. בתו של המרגל הישראלי אלי כהן נאמה בכיכר החטופים. "את אבי לא הסכימו הסורים לשחרר באף מחיר שמדינת ישראל הציעה", תיארה סופי בן-דור, "את השבויים של היום מציעים לשחרר במחיר שאנחנו יכולים לעמוד בו. ראש הממשלה - שחרר אותם עכשיו".

במטה משפחות החטופים קראו לציבור להגיע לעצרת: "רגע לפני חג החירות, כש-133 חטופים וחטופות עדין נמצאים במעמקי מנהרות החמאס בעזה, ללא חירות וללא תקווה, נערכת עצרת תמיכה במשפחות החטופים אשר תצא ממנה קריאה אחת - ממשלת ישראל חייבת לאשר עיסקה להשבת כלל החטופים, עכשיו! לשחרר לחירות לפני שיהיה מאוחר מידי".

הוריו של איתי חן שנחטף לעזה, נאמו בהפגנה בקפלן. "למרות שהופקר באותו יום נורא הוא הציל המון נפשות", סיפרה אימו חגית. "לפני חודש קיבלנו את הבשורה המרה שהוא נרצח. כל מה שנשאר לנו זה להתפלל שיהיה לנו קבר להתפלל על גיבור ישראל. מדינת ישראל לא הגנה עליך ולא הצילה אותך ועדיין מפקירה אותך יום יום".

מתי דנציג, הבן של אלכס שחטוף בעזה, תקף בהפגנה בקריה: "הם חטופים בגלל פוליטיקה של אנשים קטנים. בנימין נתניהו, אתה טוב בכלכלה - אולי אתה מחכה שכולם ימותו כדי שהמחיר ירד".

"האיום האיראני מחדד גם הוא את הצורך בממשלה יציבה ואחראית שתדאג לביטחון אזרחיה, בניגוד לממשלת נתניהו ושר ה'דרדל'ה'", נמסר מתנועת "חופשי בארצנו", אחת ממארגנות המחאה נגד הממשלה. "הממשלה פוגעת באופן שיטתי בביטחון המדינה, מפקירה את החטופים ומובילה אותנו מאסון לתהום".

הפגנה בצומת קפלן
ההפגנה בצומת קפלן
הפגנה בצומת קפלן (צילום: reuters)
הפגנה בצומת קפלן | צילום: reuters
הפגנה בצומת קפלן (צילום: reuters)
הפגנה בצומת קפלן | צילום: reuters

הפגנות נוספות בקריאה להקדמת הבחירות ושחרור החטופים מתקיימות בירושלים, קיסריה, חיפה, רעננה, רחובות ובאר שבע. בהפגנה שהתקיימה בחיפה נשא דברים ראש האופוזיציה יאיר לפיד. "הממשלה הזו היא לא המדינה", אמר לפיד. "הממשלה הזו היא אסון שקרה למדינה. למען החטופים, למען הלוחמים, למען המפונים, בשביל להציל את מדינת ישראל, אנחנו צריכים בחירות עכשיו".

איל אשל, אביה של התצפיתנית רוני אשל ז״ל שנפלה במוצב נחל עוז, נשא דברים בעצרת למען החטופים והחטופות בירושלים: "השנה, יותר מתמיד, היציאה מעבדות לחירות רלוונטית בכמה מישורים: החטופים שלנו - שייצאו כבר לחירות. העם שלנו - שישתחרר סוף סוף מעול העומד בראשו. המדינה שלנו - שתשתחרר מכבלי הרוע והרשע של החמאס חיזבאללה ודומיהם".

 

החל מהשעה חמש נחסמו לתנועה מספר רחובות בתל אביב:

 • רחוב קפלן מרחוב אבן גבירול עד רחוב מנחם בגין
 • צומת קפלן דרך מנחם בגין לצפון ולדרום
 • רחוב לסקוב מרחוב קרליבך עד רחוב קפלן לכיוון צפון
 • רחוב הפטמן מרחוב שפרינצק עד רחוב לסקוב לכיוון מערב
 • רחוב לאונרדו דה וינצ'י מרחוב הפטמן עד רחוב קפלן לכיוון צפון
 • רחוב דובנוב משד' שאול המלך עד רחוב קפלן לכיוון דרום
 • רחוב דניאל פריש מרחוב אבן גבירול עד רחוב דובנוב לכיוון מזרח
 • שד' שאול המלך מרחוב מנחם בגין עד רחוב ויצמן לשני הכיוונים
 • נחסמו עליות למחלף השלום מצפון ומדרום

בנוסף, ייתכן כי במהלך הערב ייחסמו הרחובות הבאים:

 • ז'בוטינסקי (רמת גן) מרחוב אבא הלל על פרשת דרכים לכיוון דרום
 • ז'בוטינסקי ביציאה מרחוב זיסמן לכיוון מערב
 • ערבי נחל (רמת גן) פינת אריאל שרון לכיוון פרשת דרכים