העיתונאים יונית לוי ודני קושמרו, מגישי "המהדורה המרכזית" של חדשות 12, יקבלו פרסי תקשורת על עבודתם העיתונאית. לוי תקבל פרס על סיקור אובייקטיבי במזרח התיכון ע"ש רוברט סנט ג'ון, ולקושמרו יוענק פרס "כד החלב" ע"ש מוטי קירשנבאום.

את הבחירה בדני קושמרו, עשו הסטודנטים מהחוג לתקשורת של המכללה האקדמית עמק יזרעאל, שמפיקה כבר 19 שנים את אירוע התקשורת "שובר מסך". בנימוקי הבחירה להענקת הפרס למגיש "אולפן שישי" נכתב: "יותר מ-20 שנה שדני קושמרו מוכר לכולנו כעיתונאי ומגיש חדשות, שבמהלכן תרם רבות לעיצוב השיח הציבורי בישראל. עבודתו העיתונאית מאופיינת באמינות, יסודיות, מקצועיות וביקורתיות. ב-7 באוקטובר, עם תחילת המלחמה הוביל קושמרו את שידורי החדשות ביום הקשה ביותר שהיה למדינת ישראל מאז הקמתה, ועשה זאת ברגישות רבה. בחצי השנה האחרונה ממשיך קושמרו במקצועיותו חסרת הפשרות לשדר ולהוביל את השיח הציבורי לצד רגישות, חמלה ופטריוטיות".

דני קושמרו מדווח מהשטח (צילום: מהדורה מרכזית, חברת החדשות)
העיתונאי דני קושמרו בעת שידור מעמדת חדשות 12 בדרום, אוקטובר 2023 | צילום: מהדורה מרכזית, חברת החדשות

  

יונית לוי תקבל פרס על סיקור אובייקטיבי במזרח התיכון ע"ש רוברט סנט ג'ון במהלך כינוס חבר הנאמנים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. "פרס זה ניתן עבור פעילותה העיתונאית שמייצגת יושר מקצועי וייצוג האמת ללא מורא, כפי שבאו לידי ביטוי גם בהגשתה את "המהדורה המרכזית" וגם את הפודקאסט הפופולארי UNHOLY", נכתב בנימוקי הבחירה.

עוד צוין, כי לרוב מוענק הפרס לעיתונאים זרים, אולם השנה נבחרה לוי בין היתר בזכות הפודקאסט UNHOLY שאותו היא מגישה מאז 2021 עם העיתונאי הבריטי המוערך ג'ונתן פרידלנד, איש הגרדיאן. "הפרקים השבועיים של הפודקאסט עוסקים במציאות הישראלית וביחסי ישראל ויהודי העולם, וצבר מאות אלפי מאזינים ביותר מ-120 מדינות, שמוצאים בו לא רק שיחה חריפה בין שני עיתונאים מנוסים אלא מקור מידע אמין, מעמיק ואובייקטיבי לגבי הנעשה בארץ, בייחוד מאז 7 באוקטובר", הדגישו הבוחרים.

יונית לוי
העיתונאית ומגישת החדשות יונית לוי במהלך סיקור מלחמת חרבות ברזל

הפרס המוענק ניתן ע"ש רוברט סנט ג'ון, כתב חוץ אמריקאי, סופר ומרצה, שסיקר את המזרח התיכון כבר משנת 1948 עם המלחמה על עצמאותה של ישראל. במשך 70 שנות קריירה שאופיינו במוסריות, חופש עיתונות ותשוקה למקצוע, סיקר סנט ג'ון במשך השנים אירועים כמו משפט אייכמן, חמש ממלחמות ערב-ישראל, ובכלל זה מלחמת לבנון ב-1982, גם לאחר שמלאו לו 80. הוא כתב תריסר ספרים על המזרח התיכון ויהדות, וביוגרפיות של ג'מאל עבד אל-נאצר ושל דוד בן-גוריון שכינה אותו "הציוני הגוי שלנו".