כחודש וחצי לאחר שפרש מתפקידו כיו"ר מטה משפחות החטופים, וכשברקע עולים קולות כי בכוונתו לחזור, הגיע אמש (שני) רונן צור ל"ארז ואברי" - והתייחס לדברים. כמו כן, עסק במתקפה נגד ראש הממשלה נתניהו ובמה שהגדיר כ"ממלכתיות רעילה". "אנחנו מתמודדים מול מכונת רעל שהמטרה שלה אחת: לשלול לגיטימיות של אנשים שלא חושבים כמו השליט העליון", אמר. "זה יכול להיות רמטכ"ל, ראש מוסד, ראש שב"כ, אפילו אתם אם תעזו לומר משהו לא במקום".

"1500 איש נטבחו בדם קר, ולחלק גדול בציבור אסור לומר לשלטון את האמירה 'האיומה': זה לא בסדר. ולמה הממלכתיות רעילה? כיוון שאת מכונת הרעל הזאת אי אפשר לנצח באמירות מתקתקות של 'ביחד ננצח', כל הזמן לחבק. ה'ביחד' זה להתנגד לרעל קודם כל", המשיך.

אתה איש פוליטי.
"נכנסתי למטה החטופים כי המשפחות ביקשו, לא הייתה שום פוליטיקה, לא דיברנו על בחירות ועל מנהיגות פוליטית. ברגע שאתה מעז לבטא איזושהי אמירה שמתפרשת כביקורת, אם אתה לא יושב בערוץ 14 וסוגד לעגל הזהב באדיקות תנ"כית, אתה מחוץ למחנה, נחשב לבוגד ואדם שלא ראוי להיות פה".

זה היה הדיבור עד 7 באוקטובר, עכשיו יש דיבור חדש.
"מספיק עם הבלוף, זה היה הדיבור עד 30 באוקטובר ואז זה השתנה. ראינו את האמירות האיומות האלה גורמות להרבה מאוד אנשים להרגיש זרים בארצם ולעזוב כי הם לא יכולים לשאת את השנאה הזאת".

אתמול העלית ציוץ מאוד חד-משמעי נגד רה"מ. איך אתה יודע שזה מה שנתניהו עושה?
"יש לי קשר לאנשים בעלי השפעה, מעמד ותפקיד, שיודעים מה קורה באמת בחדרים. מונחת עסקת חטופים, לוקח זמן לתת למערכת הביטחונית מנדט ומדירים פרטים מחברי קבינט שתומכים בה. למה אף אחד מחברי הקבינט לא מזמין את עמית סוסנה ומורן סטלה ינאי לספר על מה שהן עברו בשבי? כי יכול שזה ישפיע על קבלת ההחלטות שלו. אני רוצה חברי קבינט בישראל שמוכנים להקשיב למה שאנשים עברו. אני נגד המכונה שתוקפת אותם".

 

במסיבת העיתונאים שקיים רה"מ לפני מספר ימים, טען כי "מי שאומר שאני לא עושה הכל כדי להחזיר את חטופינו, טועה ומטעה". עם זאת, צור בוחר להאמין דווקא לבכירי מערכת הביטחון, שמבחינתו לקחו אחריות: "למרות משבר האמון, אני מעדיף להאמין לאנשים שהודו בטעותם אחרי 7 באוקטובר ומתכוונים להתפטר בתום המלחמה לבין אלו שלמרות שבשלטון במשך 15 שנה וטוענים כי אינם אחראים", אמר. "יש מי שיקבל כל מה שנתניהו יגיד. אני מקבל את דעתה של מערכת הביטחון, שהיא מערכת אובייקטיבית ונטולת אינטרסים פוליטיים".

כשכל כך הרבה אנשים אומרים שאתה המפלג הראשי, האם חזרה שלך למטה החטופים תשרת את המטרה? 
"אני לא ביקשתי להיות במטה החטופים ואני לא מבקש לחזור לשם. ב-8 באוקטובר פנו אליי משפחות החטופים, וגם עכשיו פנו, עניתי שיש הצבעה ומי שמחליט על הפעולות זה רק המשפחות. לא קבעתי דבר, הכל הוחלט בהצבעה".

מחאת משפחות החטופים (צילום: פלאש 90)
מחאת משפחות החטופים | צילום: פלאש 90

ההפגנות עלו מדרגה, מה קרה עכשיו?
"הייאוש. לפני שישה שבועות הלכתי כי הייתה טענה של גורמים פוליטיים שאנחנו עושים קמפיין כי אנחנו מעזים לבטא אמירה של לשחרר את החטופים. המשפחות ראו מה קרה, הן לא חובקו בידי השלטון, לא נעטפו באהבה ואהדה. המשא ומתן לא התקדם, וכל השקרים שסיפרו כאילו הבעיה זה המטה, אני או גורמים פוליטיים התבררו כשקר. המשפחות פגשו ייאוש, והייאוש מוליד זעם. הן מתחברות לכל מי שמוכן לעזור להן באמת".

לקראת סופו של הריאיון, צור התייחס לפגישה שקיימו רה"מ ורעייתו עם נציגי משפחות החיילים החטופים, כחצי שנה לאחר 7 באוקטובר. "למה כשאנחנו מבקשים פגישה בעבור המשפחות מנשיא ארצות הברית, תוך 48 שעות שערי הבית הלבן נפתחו, ואת משפחות החיילים החטופים לוקח חצי שנה כאן. קשה לי להכיל את זה, אז מה עושה מכונת הרעל? אומרת שאני בוגד מטונף. לא אני בוגד מטונף, מי שמתנכר לאנשים האלה, הוא בוגד מטונף".