מוחים רבים יצאו אמש (רביעי) להפגנה בירושלים בקריאה לשחרור החטופים הישראלים שמוחזקים בשבי חמאס. בהמשך הערב התקיימה מחאה גם בתל אביב והמפגינים הבעירו מדורה בדרך בגין, סמוך לקריה, בקריאה לעסקת חטופים. המחאות נערכו אחרי שארגון הטרור חמאס הפיץ סרטון של החטוף הרש גולדברג פולין, שנחטף ממסיבת הנובה בשבת השחורה. 

המוחים הפגינו ברחוב עזה בבירה, כמה מאות מטרים מביתו של ראש הממשלה נתניהו. הם הבעירו מדורה באמצע הכביש ושרפו קרטונים. עימותים נרשמו בין המוחים לבין כוחות המשטרה ומג"ב שפעלו במקום, כשהמפגינים ניסו להתקדם לעבר מעון ראש הממשלה. בהמשך צעדו המוחים ברחובות העיר.

מחאת משפחות חטופים בירושלים
המחאה בירושלים

"המפגינים החלו להפר את הסדר תוך שהבעירו אש, שיגרו זיקוקין, הפכו פחי אשפה וגדרות על נתיבי הנסיעה ברחוב", נמסר מהמשטרה, שבמהלך ההפגנה השתמשה גם בבואש. ארבעה חשודים נעצרו בחשד להבערת אש והפרת סדר.

המוחים התאספו סמוך לכנס בו השתתף השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר. הוא יצא אליהם מנופף בידיו והמפגינים ניסו למנוע מהמכונית שלו לעזוב את המקום. המוחים טוענים כי בזמן האירוע המשטרה השתמשה באלימות כלפי נעם דן, קרובת משפחתו של החטוף עופר קלדרון. בנוסף, מארגני ההפגנה טענו כי אחד החשודים שנעצרו הוא חבר של הרש גולדברג.

בואש מופעל בהפגנת משפחות חטופים בירושלים (צילום: לפי סעיף 27 א')
בואש מופעל בהפגנת משפחות חטופים בירושלים | צילום: לפי סעיף 27 א'
מחאת משפחות חטופים בירושלים
המחאה לשחרור החטופים בירושלים
מחאת משפחות חטופים בירושלים (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
המחאה בירושלים | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

מוקדם יותר אמש חמאס פרסם סרטון של החטוף הרש גולדברג פולין, בן 23 מירושלים שנחטף מהמסיבה ברעים. לא ידוע מתי הסרטון צולם, והרש מתועד ללא יד - שנקטעה בשבת השחורה. משפחתו של הרש אישרה שזיהתה אותו בסרטון.

"הוקל לנו לראות אותו בחיים", מסרו בשעות הערב הוריו של הרש, ג'ון ורייצ'ל, "אבל אנחנו מודאגים לבריאותו, כמו גם לבריאות של החטופים האחרים וכל מי שסובל באזור". ההורים פנו למנהיגי העולם: "אנחנו כאן עם תחינה לכל מי שניהל את המשא ומתן עד היום, כולל קטאר, מצרים, ארה"ב, חמאס וישראל - היו אמיצים, תושיעו אותנו, נצלו את הרגע הזה ותעשו עסקה כדי לאחד את כולנו עם אהובינו ולסיים את הסבל באזור הזה". 

ההורים פנו גם להרש: "שמענו את קולך לראשונה מזה 201 ימים. אם אתה יכול לשמוע אותנו - אנחנו אומרים לך: אנחנו אוהבים אותך, תהיה חזק, תשרוד".

"133 חטופים ישראלים נמצאים בשבי חמאס כבר למעלה מ-200 ימים", נמסר ממטה משפחות החטופים. "זעקתו של הרש, היא זעקתם של כל החטופים - הזמן שלהם נגמר! למדינת ישראל אין עוד זמן לבזבז, יש לשים את החטופים בראש, בלעדיהם למדינת ישראל לא תהיה תקומה ולא יהיה ניצחון. יש להחזיר את כולם הביתה - החיים לשיקום, הנרצחים לקבורה בכבוד".

הרש גולדברג פולין
הרש גולדברג פולין

בתיעוד מהשבת השחורה נראה הרש, בעל אזרחות אמריקנית, נלקח על טנדר בידי מחבלים, כשהוא פצוע בידו השמאלית כתוצאה מפגיעת רימון שהושלך למיגונית בעוטף עזה. הרש הוא תושב ירושלים, ולו הורים ושתי אחיות.

משפחתו של הרש נלחמת להחזרתו במסגרת עסקת חטופים. בשבוע שעבר זכתה אימו, רייצ'ל, לרשימת מאה המשפיעים של מגזין "טיים" לשנת 2024. "בשבת השחורה הדלקתי את הטלפון והיו שתי הודעות ממנו. באחת היה כתוב 'אני אוהב אותך', ובשנייה 'אני מצטער'. מיד ידעתי שמשהו נורא קורה", תיארה בריאיון בתחילת המלחמה.