פרידה מגיבור ישראל: פקד ארנון זמורה ז"ל שילם בחייו את מחיר מבצע השבת החטופים במבצע הגבורה ויובא היום (ראשון) למנוחות בבית העלמין הצבאי בהר הרצל. בבוקר השבת השחורה הוא זינק לעוטף עזה מלווה כוח טקילה, והשתתף בקרבות ביד מרדכי, בבארי וגם במוצב נחל עוז - אך רק אתמול המדינה נחשפה לגבורה שלו, עם הבשורה על נופלו בקרב מול המחבלים במבצע, שהוחלט שייקרא על שמו. משפחתו מספרת ל-N12 על הלוחם האמיץ שהיה, מי שהוביל את פקודיו ונכנס איתם לאש פעם אחר פעם.

"מבצע ארנון" - סיקור N12

פקד ארנון זמורה ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
אלמנתו של ארנון: "בן זוג מדהים, אבא מושלם, איש אוהב ואהוב. ככה אנחנו נזכור אותו ואשמח שגם אתם" | צילום: באדיבות המשפחה

ארנון, מפקד ולוחם ימ"מ בן 36 ממושב שדה דוד, הניח אחריו אלמנה ושני ילדים קטנים. "ארנון האהוב שלנו יובא לקבורה ואני לא אהיה שם, אהיה הדודה ששומרת על הילדים בבית מפני דברים שאסור לראות", מספרת יעל בורנשטיין, גיסתו. "שמעתי שקראו למבצע הזה מבצע ארנון. אני עדיין לא יודעת כלום על מה שהיה שם, אבל גם בלי המבצע הזה יש כל כך הרבה סיפורים ששווים את האתוס. גיסי היה גיבור אמיתי, לוחם שהציל חיים במו ידיו פעמים רבות".

בשירותו הסדיר שירת ארנון כלוחם בסיירת אגוז, ובשנת 2016 הצטרף לימ"מ. הוא למד בתיכון הראל במבשרת ציון, וכבר בספר המחזור כתבו על הגיבושים הרבים שעבר ליחידות המיוחדות. בימ"מ השלים קורס קצינים והפך למפקד. חבריו ליחידה מספרים כי בשירותו השתתף במבצעים רבים לסיכול טרור. ב-7 באוקטובר הוקפץ עם כוח טקילה לעוטף עזה והציל חיים של רבים בקרבות על בארי, מוצב נחל עוז וקיבוץ יד מרדכי. בקרב של שעות מול עשרות מחבלים שפלשו מרצועת עזה, ארנון וחבריו מנעו את התקדמותם צפונה וגם את כניסתם לקיבוץ יד מרדכי.

ארנון זמורה ז"ל בספר המחזור של תיכון הראל במבשרת
ארנון זמורה ז"ל בספר המחזור של תיכון הראל במבשרת

מיכל זמורה, אלמנתו של ארנון ביקשה שלצד הגבורה, יזכרו את ארנון על האדם הטוב שהיה: "הכול מתמלא עכשיו בתמונתו של הגיבור פקד ארנון זמורה ז"ל. אבל הרבה לפני שהוא היה לוחם וגיבור, הוא היה איש מתוק ומקסים. בן זוג מדהים, אבא מושלם, איש אוהב ואהוב. ככה אנחנו נזכור אותו ואשמח שגם אתם".

עדות לאופיו המיוחד של ארנון נמצאת בהודעה מיוחדת ששלח ללוחמיו ביום הזיכרון האחרון לחללי צה"ל, שבה בחר להודות לפקודיו על השירות לצידם: "יום הזיכרון תמיד מורכב וקשה, אך היום הוא קשה במיוחד. זיכרון החברים עוד חד וברור ומעשיהם עוד מהדהדים ומכים גלים. כל יום מתגלים עוד ועוד פרטים על השבת הארורה ההיא ועל מה שנאלצנו להתמודד איתו".

פקד ארנון זמורה ז"ל וילדיו (צילום: באדיבות המשפחה)
גיסתו של ארנון על שני ילדיו הקטנים: "אהיה הדודה ששומרת על הילדים בבית מפני דברים שאסור לראות" | צילום: באדיבות המשפחה

"היום הזה חידד לי עוד יותר כמה בר מזל אני שזכיתי ועודני זוכה לשרת לצידכם", הוסיף ארנון ז"ל בהודעה. "אנשים מיוחדים, ערכיים, בעלי יכולות מופלאות ובעיקר בני אדם טובים. המדינה עומדת בפני אתגרים אדירים והיחידה ניצבת בחזית. למי שהיו דמיונות ומחשבות לגבי נחיצות הצוות מבין ודורש אותו היום בכל מבצע. אלה אנחנו שנעמוד שם ונידרש לשיא המקצועיות והחדות. אלה אנחנו שנעמוד שם וניתן את הפתרון המבצעי. אנחנו הולכים ומתקרבים לקראת ביצוע ערכי, הכי ערכי שיש. הצוות עומד בנקודות ההכרעה ואני רוצה שתדעו שלא הייתי מבקש אף אחד אחר לידי מלבדכם. תחגגו את העצמאות, 76 שנים. אלה אתם שאפשרתם ומאפשרים אותה. אלה אתם ומשפחותיכם שמקריבים עבור הכלל".

הרגישות של ארנון לא הסתיימה רק בדברים שכתב ללוחמיו - אלא גם בהודעה מיוחדת ששלח לבנות הזוג שלהם: "לא היינו מצליחים אפילו לקשור נעליים בלעדיכן, אתן אלה שמקריבות, שפותרות את הבעיות ושתומכות בנו כשאנחנו נופלים. אני אוהב גם אתכן".

ארנון עבד במשך שנים כמדריך צניחה חופשית. מייק זילברג, שהכיר את ארנון ממועדון הצניחה, סיפר עליו: "הוא תמיד חייך ועזר לכולם. ארנון היה קודם כול חבר, הוא היה האיש הכי אמיץ וטוב לב שהכרתי, מצחיק ולוחם בכל רמ"ח איבריו".

משפחתו של ארנון מסרה לאחר נפילתו: "אנחנו כואבים מאוד את נפילתו של ארנון האהוב והטוב שלנו, איש משפחה עוטף, אבא מסור ועדין, בן זוג אהוב ואוהב וחבר בלתי רגיל. ארנון היה לוחם ומפקד מוערך, קשוב כל כך לחבריו ליחידה וגם לבני ובנות משפחותיהם. איש ערכים עם לב ענק אשר האמין בכל ליבו במשימת הגנת עם ישראל, שאותה ביצע במסירות ובמקצועיות אדירה. על גבורתו של ארנון הצנוע והעניו שמענו בעיקר ממי שפגשו אותו ולחמו לצידו, ועוד נשמע. ארנון היה איש ספר ושיחה, ניגן בגיטרה, תכנן להתחיל ללמוד לתואר שני, אהב את החיים ואת אהוביו. הניח אישה ושני ילדים ואוהבים רבים אשר ימשיכו לשאת בליבם את האור המיוחד שהאיר".

 נועה ארגמני, אנדרי קוזלוב, אלמוג מאיר, שלומי זיו
מחייכים, בישראל: נועה ארגמני, אנדרי קוזלוב, אלמוג מאיר ג'אן, שלומי זיו. חולצו ב"מבצע ארנון"