הפגנות בדרישה להקדמת הבחירות ולשחרור החטופים שמוחזקים בידי חמאס נערכו אתמול (שבת) בערב בכ-60 מוקדים ברחבי הארץ. ההפגנה המרכזית בתל אביב התקיימה כמדי שבוע בצומת קפלן בעיר, ובמקביל התכנסה עצרת של מטה משפחות החטופים בכיכר החטופים שברחבת מוזיאון תל אביב. חלק מהמשפחות הפגינו בגשר בגין שמחוץ לבסיס הקריה.

ברחבת מוזיאון תל אביב נערכה "עצרת בין-לאומית" שבמהלכה הוקרנו הצהרות מצולמות של הילרי קלינטון ושל הפסיכולוג ד"ר פיל מקגרו. עוד נשאו דברים קרובי משפחה של חטופים ושגרירים המוצבים בישראל - בהם שגריר ארה"ב ג'ק לו, שגריר בריטניה סיימון וולטרס, שגריר גרמניה שטפן זייברט ושגריר אוסטריה ניקולאוס לוטרוטי. גם רייצ'ל גולדברג-פולין, שבנה הירש מוחזק בשבי ברצועה, צפויה לנאום במקום. במהלך העצרת הופיעו נטע ברזילי, נגה ארז, עדן גולן ולהקת לולה מארש.

בתום ההפגנה, כשהמשטרה חסמה את צומת עזריאלי ואת איילון, כמה מהמפגינים החלו לרדת אל הכביש וחלקם עוכבו למעצר בידי המשטרה. גדי קדם, שבתו, חתנו ושלושת נכדיו נרצחו ב-7 באוקטובר, טען: הותקפתי בידי פעיל ימין בת"א. עם זאת, פעילי ימין טענו כי הם אלה שבכלל הותקפו בידיו.

גדי קדם בהפגנה בקפלן
גדי קדם בהפגנה בקפלן

 

המשטרה מסרה: "בהפגנה בלתי חוקית של מפירי סדר בצומת עזריאלי ובכביש איילון נעצרה חשודה בגין הפרת הסדר ונרשמו מס' דוחות תנועה על סך 1,000 שקלים. בתום המחאה המאושרת, רוב המוחים התפזרו בשקט. מנגד, למרות השיח עם המארגנים והאישור שניתן בידי המשטרה למתחם מוסדר בצומת קפלן, התקבצו כמה מפגינים בצומת עזריאלי שהדליקו אבוקות והחלו להפר את הסדר. הם לא נשמעו להוראות השוטרים וניסו לרדת לכביש איילון על מנת לחסום אותו".

גדי קדם בהפגנה בקפלן
גדי קדם בהפגנה בקפלן

ראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיב: "אי אפשר להשלים עם תמונות האלימות נגד משפחות חטופים והנפגעים מ-7.10. משר המשטרה אין מה לצפות, אבל המפכ"ל צריך לעצור את זה מיד. איפה הוא?"

לפיד לגנץ ואיזנקוט: "העובדה שנתניהו עדיין בשלטון רשומה על שמכם"

בהפגנה בצומת קפלן, שאותה מארגן "מטה המאבק – חופשי בארצנו", השתתף ראש האופוזיציה יאיר לפיד שקרא לגנץ ולאיזנקוט לפרוש מממשלת החירום: "אני קורא מפה לבני ולגדי - די, מספיק. צאו משם. די עם מסיבות העיתונאים, די עם האולטימטומים הריקים. אם לא הייתם יושבים שם הם כבר היו נעלמים מחיינו. העובדה שנתניהו עדיין בשלטון רשומה על שמכם".

צומת קפלן  (צילום: איתן סלונים)
צומת קפלן | צילום: איתן סלונים

גם מיכל קסטן קידר, אלמנתו של סא"ל דולב קידר שנהרג במבצע "צוק איתן", נאמה על הבמה: "ממשלת ישראל, שחררי אותנו מעולך. תני לנו את הסיכוי להתחיל להחלים. תתפטרו. מי ששבר לא יוכל לתקן. מי שלא אכפת לו מאזרחיו לא יפעל פתאום לטובתם. אל תשתמשו בדם שנשפך כתירוץ להמשיך במלחמה בלי תכלית, מלחמה בלי יעדים שאי אפשר לנצח בה".

המחאה מתמקדת הערב בפתיחת מושב הקיץ של הכנסת ובחוק הפטור מגיוס. איל נוה, ממובילי תנועת "אחים לנשק", השתתף גם הוא בהפגנה וקרא לאנשי הציונות הדתית לנטוש את בן גביר וסמוטריץ': "שוויון בנטל הוא מאבני היסוד של הסיפור הישראלי החדש. אומה יהודית ודמוקרטית שמאפשרת לאזרחיה חירות ושוויון. אחינו ואחיותינו אנשי הציונות הדתית, אתם חלק מהסיפור הזה. סמוטריץ' ובן גביר אינם הבית שלכם. הצטרפו אלינו לכתיבת הסיפור הציוני החדש".

הפגנה בקפלן (צילום: דנה רעני)
ההפגנה בקפלן | צילום: דנה רעני
מיכל קסטן קידר, אלמנתו של סא"ל דולב קידר (צילום: עובדה)
מיכל קסטן קידר, אלמנתו של סא"ל דולב קידר | צילום: עובדה
אייל נווה על הבמה בקפלן (צילום: דנה רעני)
איל נוה, ממובילי תנועת "אחים לנשק", על הבמה בקפלן | צילום: דנה רעני

מאות מפגינים מפגינים הערב למען החטופים גם בכיכר פריז בירושלים. המפגינים נערכים להמשיך את העצרת מול משרד ראש הממשלה עם כינוס קבינט המלחמה. הפגנות מתקיימות גם בקיסריה, בחיפה ובבאר שבע.

ביום שני צפויים פעילי מחאה להפגין סמוך לכנסת בעת פתיחת כנס הקיץ, אחר הצהריים. באותו בוקר צפויות לצאת אל עבר ירושלים שיירות מחאה מ-11 מוקדים ברחבי הארץ — לנסוע לאט ולשבש את התנועה. את השיירות מארגנים פעילי "כוח קפלן" ושקמה ברסלר, לצד ארגוני מחאה אחרים.

קרובי חטופים מחוץ לקריה: "נתניהו תוקע מקלות במשא ומתן"

יממה אחרי השבת גופותיהם של יצחק גלרנטר, שני לוק ועמית בוסיקלה, ועל רקע המבוי הסתום במגעים לעסקה מול חמאס, מסרו אחר הצוהריים נציגי משפחות חטופים הצהרה לתקשורת בשער בגין בבסיס הקריה בתל אביב. עינב מוזס אורבך, כלתו של גדי מוזס השבוי ברצועת עזה, תקפה את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "ממשלתו ויתרה על החטופים. דמם על ידי נתניהו וכל מי שמשתף איתו פעולה. זה פשע נגד אזרחים. הדרך היחידה להציל את כל החטופים היא באמצעות הפסקת המלחמה כחלק מחתימה על מתווה כולל לעסקה. ישראל מסוגלת להתמודד עם זה ביטחונית. חברי קבינט המלחמה - עצרו את הרחבת הפעולה ברפיח, ותביאו עסקה עכשיו".

יהודה כהן, אביו של נמרוד כהן: "אנחנו אומרים לקבינט המלחמה: חייבים להחזיר את כולם עכשיו. חייבים להציל מיידית את כל החטופים שעדיין בחיים ולהביא לקבר ישראל את החללים. הדרך היחידה לעשות זאת היא באמצעות עסקה. שמענו את דבריו הברורים של שר הביטחון יואב גלנט על סירובו השיטתי של נתניהו לקדם תוכנית ליום שאחרי הכוללת חלופה שלטונית לחמאס. כשנתניהו לא מקדם את החלפת שלטון החמאס, הוא מחזק את חמאס כפי שחיזק אותו כל השנים".

יפעת קלדרון, בת דודו של עופר קלדרון: "עצם הכניסה לרפיח מסכן את חיי החטופים, ומסכן עסקה שתחזיר אותם. העמקת הפעולה והסירוב של נתניהו לקדם תוכנית ליום שאחרי הם עדות להפקרה: ממשלת נתניהו לא תוכל יותר לטעון שמטרות המלחמה - החזרת החטופים ומיטוט חמאס - משתלבות זו בזו. הרחבת הפעולה ברפיח משמעותה הפקרת חטופים חיים".

עינב צנגאוקר, אימו של החטוף מתן צנגאוקר, פנתה לשרי המחנה הממלכתי בני גנץ וגדי איזנקוט: "נכנסתם לממשלה כדי להציל חיים, והנה, שבוע שלם לא דיברתם בישיבות הקבינט על החטופים. שמונה דקות הקדשתם לזה שלשום והמשך הדיון נקבע רק להערב. זאת בזמן שבני משפחותינו עוברים בשבי אונס, רעב והתעללות. מדוע אתם ממשיכים לאפשר לנתניהו לטרפד את המשא ומתן לעסקה? מדוע אינכם יוצאים לציבור, כפי שגלנט עשה? ומדוע תמכתם בכניסה לרפיח, כשאתם יודעים שזה מסכן עסקת חטופים ואת החטופים עצמם? אתם מנרמלים את ההפקרה ומשתפים איתה פעולה. אתם מספרים לעצמכם שאתם משפיעים, אבל במבחן התוצאה החטופים לא כאן, ואנחנו מקבלים רק ארונות. חובתכם המוסרית היא להזיז בדחיפות את נתניהו מהשלטון, כי הוא מפקיר את החטופים למותם".