אלירן מזרחי, לוחם במילואים פוסט-טראומטי, נלחם בעזה אחרי מתקפת 7 באוקטובר עד שיצא להפוגה בגלל פציעה. שלשום (שישי) שם קץ לחייו, אחרי שקיבל זימון למילואים בצו 8. משפחתו דורשת שיוכר כחלל צה"ל ושתיערך לו הלוויה צבאית, אך באגף כוח האדם (אכ"א) בצה"ל מסרבים.

מזרחי בן ה-40 היה תושב מעלה אדומים, נשוי ואב לארבעה ילדים - בת 12, בן 10 על הרצף, בת 8 ובת 6. הוא היה לוחם בהנדסה קרבית והפעיל דחפור D9. משפחתו סיפרה שב-8 באוקטובר פינה גופות נרצחים ממסיבת "נובה" ליד קיבוץ רעים ועם הכניסה הקרקעית לעזה - הוא נכנס עם הצוות שלו. מאז היה במילואים עד אפריל.

אחרי שנפצע בעזה יצא להפוגה, נקלט באגף השיקום במשרד הביטחון והוכר כפוסט-טראומטי ונכה צה"ל. למרות זאת, הוא קיבל צו 8 נוסף והיה אמור להתייצב היום ברפיח.

אלירן מזרחי ז"ל עם הוריו ושתי בנותיו (צילום: באדיבות המשפחה)
אלירן מזרחי עם הוריו ו-2 מילדיו | צילום: באדיבות המשפחה

משפחתו של מזרחי מנהלת מאבק מול צה"ל כדי שיוכר כחלל צה"ל וייקבר בקבורה צבאית, אך באכ"א מסרבים משום שלא היה בשירות מילואים פעיל. "אמרו לנו שלא מגיעה לו קבורה רשמית מכיוון שלא היה מסופח לצה"ל", אמרו בני משפחתו, "אף שהיום כבר היה אמור להתייצב למילואים – וזה מה ששבר אותו".

"כל זה קרה רק בגלל המלחמה הזו. הוא איבד את הנפש שלו במלחמה הזו", סיפרו בני משפחתו. אחותו שיר הוסיפה כי "הבן אדם נתן את החיים שלו למדינה הזו ולצבא שלנו, לא מגיע לו קבורה צבאית? במקום שנתעסק באבל אנחנו במלחמה על הכבוד שלו".

ג'ני, אימו של מזרחי, סיפרה כי "אף נציג של הצבא לא דיבר איתנו מיום שישי. רק אתמול דיברו עם אשתו. הבן שלי עשה 186 ימי מילואים, היה בח'אן יונס ובבית חאנון, בכל הגזרות, פתח צירים, היה בחוד החנית. הוא נכנס למלחמה, חטף פוסט-טראומה והמדינה לא מוכנה לעשות לו הלוויה צבאית. לא נקבור אותו עד שנקבל קבורה צבאית".

תגובת דובר צה"ל: "צה"ל משתתף בצערה של משפחת מזרחי על מותו הכואב בטרם עת של אלירן ז"ל. אלירן ז"ל התגייס למילואים ופעל רבות במלחמת "חרבות ברזל" ובשנים קודמות, תקופת שירותו בסדיר ובמילואים תרמה רבות בהתקפה ובהגנה. לאחר בדיקה, נמצא כי בעת מותו אלירן ז"ל לא היה חייל ולא בשירות מילואים פעיל, ועל כן אינו זכאי לקבורה צבאית בהתאם להוראות חוק בתי קברות צבאיים, תש"י-1950".