דיון חירום התקיים היום (שלישי) בוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, ובמרכזו - מצבן הקשה של הנשים החטופות ברצועת עזה זה 179 יום. הדוברות שפתחו את הדיון היו חטופות ששוחררו משבי חמאס, בהן מיה רגב שפרצה בבכי במהלך נאומה ואמרה: "כל בחורה שם עוברת הטרדה מינית".

בנות משפחה של חטופות במיצג בכנסת עם בגדי החטופות
בנות משפחה של חטופות במיצג בכנסת עם בגדי החטופות

רגב, ששוחררה משבי חמאס לאחר 50 ימים כשהיא פצועה וחבולה, אמרה כי היא מתמודדת עם אתגרים קשים מנשוא מאז שובה, ומחשבתה לא פוסקת מלעסוק בחטופות שעוד נמצאות שם: "אם הייתי יכולה הייתי נכנסת ולוקחת אותן בעצמי - אבל זה התפקיד שלכן, של המדינה שאיכזבה אותנו. ואתם עוד יוצאים לפגרה".

שרון אלוני-קוניו, ששרדה בשבי חמאס 52 יום עם שתי בנותיה התאומות, אמרה במהלך הדיון כי: "הזמן שם עוצר מלכת, כל דקה היא נצח, כל תזוזה של המחבלים גורמת לכיווץ בבטן, האם הוא יפגע בי? האם ייקח לי שוב את אחת הילדות? הרצונות שלנו בכלל לא רלוונטיים שם - רק הם מחליטים אם אחיה או אמות עוד דקה".

 

שרון אלוני קוניו בוועדה לקידום מעמד האישה  (צילום: ערוץ הכנסת)
שרון אלוני קוניו בוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי | צילום: ערוץ הכנסת
 

בנות משפחה של חטופות במיצג בכנסת עם בגדי החטופות
בנות משפחה של חטופות במיצג בכנסת עם בגדי החטופות

שרון הוסיפה וסיפרה על האימה שחוותה בזמן שהמחבל ששמר עליהן היה מחליט אם לאמה ויולי, בנותיה הקטנות, יהיה מותר לחבק את אימן כדי להתמודד עם הפחד שבו היו שרויות: "הפחד הכי גדול היה ששכחו אותנו. עברו 4 חודשים מאז שחזרתי מעזה, אבל לא באמת חזרנו - הפחד לא נגמר, הפחד חזר איתנו לישראל. אני משותקת, הילדות משותקות כי הלב שלנו עדיין שם - בעלי דוד, הפחד הכי גדול הוא שהילדות ישאלו אותי אם הרעים הרגו את אבא ואז מה אענה להן?".

דוברת נוספת שהתבטאה באופן קורע לב במהלך הוועדה הייתה שירה אלבג, אמה של לירי, שנמצאת בשבי חמאס כבר 179 ימים: "היא בגיהינום. אתם מצליחים להבין מה זה להיות סגורה באפלה? היא הייתה שפחה בבתים של עזתים, היא הייתה צריכה לבשל, לשחק עם הילדים של הבית, לנקות את השירותים - כדי להשפיל אותה". אלבג זעקה לנוכח חברי הכנסת היוצאים לפגרה במהלך המלחמה והוסיפה: "הן עוברות אונס יום-יומי וכולם עוצמים עיניים. לירי צועקת אליי 'אמא תצילי אותי' - ואתם שותקים ויוצאים לפגרה. לתפארת מדינת ישראל".

מיה רגב בוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
מיה רגב בועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

במהלך דיון החירום בכנסת, נשאה דברים גם יפה אוהד, דודתה של נועה ארגמני החטופה בשבי חמאס. אוהד סיפרה על מצבה הבריאותי הקשה של אמה של נועה: "היא חולה מאד ונמצאת על כרעי תרנגולת - אנחנו אוחזים בה כדי שתחזיק מעמד עד שנועה תחזור, אבל לפי הסחבת לא נראה לי שהיא תוכל לראות את אימא שלה". אוהד הוסיפה כי הם חוסכים מאימה החולה של נעה את פרטי עדותה הקשה של המשוחררת עמית סוסנה על הפגיעות המיניות שעברה בשבי: "המחשבות מאז העדות שלה מטריפות את הדעת".

שי דיקמן, בת דודתה של כרמל גת, סיפרה בקול רועד עדות מצמררת על חווית השבי של המשוחררת עמית סוסנה: "היא אמרה שאחד מהשובים שלה החל לשאול על חיי המין שלה, היא הוחזקה בחדר ילדים קשורה בשרשראות בקרסול והמחבל ששמר עליה היה נכנס לחדר שבו הוחזקה לבוש בתחתונים והתיישב על ידה, הרים את חולצתה ונגע בה".

 

בנות משפחה של חטופות במיצג בכנסת עם בגדי החטופות
בנות משפחה של חטופות במיצג בכנסת עם בגדי החטופות

שי סיפרה על רגעים איומים נוספים שבהם המחבל שחרר את עמית מהשרשרת והתעקש שתתקלח, אבל כשסירבה וניסתה לכסות עצמה במגבת - המחבל מנע ממנה. עמית סיפרה כי המחבל הושיב אותה על קצה האמבטיה, וכשסגרה את הרגליים והתנגדה - הוא היכה אותה וגרר אותה לחדר השינה. "אחרי שתקף אותה מינית הוא הלך להתקלח והותיר אותה עירומה בחושך", הוסיפה שי ואמרה שכשהמחבל חזר לחדר הוא דרש ממנה שלא תספר דבר אם תחזור לישראל.

אמה של החטופה עדן ירושלמי, שירית, זעקה אל הנוכחים בוועדה ונזכרה ברגעי האימה של חטיפת ביתה: "עדן התחננה ארבע שעות לפני שחטפו אותה, היא התחננה ואמרתי לה שכבר באים - ולא הצילו אותה. אני פשוט מתחננת שתחזירו אותן - מקווה שיגיעו אליהן בזמן ולא ינטשו אותן פעם שנייה, אין לנו חיים מאז שבעה באוקטובר".