תושבי קיבוץ מירב הקימו הבוקר (ראשון) "מאחז" בין הקיבוץ לכפר ג'ילבון - לאות מחאה על הירי שבוצע ביום חמישי האחרון לעבר בית בקיבוץ. "השבוע כמעט נהרגה ילדה בקיבוץ מירב, והעולם ממשיך כרגיל. הירי הבא בפתח. הרוגים שאפשר למנוע! נמאס לנו! הקמנו מחדש את המאחז על שם עליזה, נערה ממירב, שנרצחה בדיוק כאן לפני 20 שנה", נמסר.

"כמעט שנה עברה מאז שהחלו אירועי הירי על מירב", הדגישו אנשי הקיבוץ. "12 פיגועי ירי שבנס נגמרו ללא הרוגים! הפכנו משכונת הרחבה שלווה בקיבוץ - לחזית בקו האש; הפכנו לשכונה שבה חושבים פעמיים אם לאפשר לילדים לשחק בחצר - לשכונה שלא כל תושבי הקיבוץ מרגישים שמספיק בטוח לבקר בה".

"מאחז" שהקימו תושבי מירב
תושבי הקיבוץ ב"מאחז" שהקימו

"אנחנו וילדינו למדנו לקפוץ מכל רעש, לרוץ למרחב בטוח, וגם להבחין בין ירי כוחותינו לירי אויב, ובין מא"ג ל-M-16. בשלושת החודשים האחרונים נדמה היה שהשקט והשגרה חוזרים. הצבא פעל בכפר בעוצמה, ונראה שהירי נעלם. לנו היה ברור שזו רק אשליה זמנית, ששורש הבעיה עוד קיים ובוער, וברגע שתהיה הזדמנות, המחבלים ירימו ראש והירי יחזור".

"ב-7 באוקטובר רוב הגברים במירב גויסו למילואים, וכולנו נשבענו - לעולם לא עוד! עכשיו הזמן לקיים", הוסיפו. "אנחנו דורשים, שוב, פתרון אמיתי. הרתעה אמיתית. נוכחות קבועה של הצבא בכפר וכל מה שנדרש כדי למנוע את הירי הבא, ואת כל מה שעוד עלול לבוא בעקבותיו".

עוד הם הוסיפו בזעם: "ברצועת עזה ולבנון לא הגיבו כשהאיום היה קטן ותראו בכמה הרוגים (אזרחים וחיילים) זה עלה לעם ישראל. אנחנו לא נהיה נחל עוז הבא. אנחנו מבקשים: אל תכריחו אותנו להיכנס שוב לכפר ולהגן על עצמנו! כדאי מאד שהצבא יקדים וייצא להתקפה כל עוד האויב קטן". 

תושבי קיבוץ מירב פרצו לגדר ונכנסו לכפר פלסטיני
תושבי הקיבוץ נכנסים לכפר הפלסטיני, חודש אוקטובר האחרון

תושבי הקיבוץ הזהירו שייכנסו שוב לכפר ג'ילבון, לאחר שבחודש אוקטובר האחרון נכנסה קבוצה של כ-20 תושבי מירב לכפר - בעקבות ירי של פלסטינים משם לכיוון בתים בקיבוץ. הם נכנסו ללא תיאום, ולאחר זמן קצר חולצו בידי כוח מג"ב. "לא נשב בחיבוק ידיים עד שהשקט ישוב לאזורנו", אמרו התושבים אז ל-N12.