חרדים מ"הפלג הירושלמי" הפגינו היום (שני) וחסמו את כביש 4 סמוך לבני ברק - בעקבות סערת הפטור מגיוס. בתיעודים שהגיעו מהמקום, נראו החרדים, בהם צעירים, מניפים שלטים שעליהם בין היתר נכתב "סטאלין זה כאן!", "נמות ולא נתגייס" ו"סגירת הישיבות - גזירת כליה ליהדות". בתיעוד נוסף, הם נשמעו קוראים "לכלא ולא לצבא". אחרי כארבע שעות המשטרה פיזרה את המחאה ופתחה את הכביש לתנועה.

המשטרה הודיעה כי עצרה חמישה מפגינים בחשד לתקיפת שוטרים והפרת הסדר הציבורי במהלך המחאה. לדברי המשטרה, "מאות מפגינים חסמו את הכביש, התעמתו עם שוטרים, נשכבו מתחת למכת"ז, השליכו חפצים ותקפו את הסוסים והפרשים בליווי קריאות נאצה לעבר השוטרים 'נאצים', 'רוצחים'".

חסימות בכביש 4 (צילום: דוד קשת, ידיעות בני ברק)
חרדים קיצוניים חוסמים כביש סמוך לבני ברק, היום | צילום: דוד קשת, ידיעות בני ברק
חסימות בכביש 4 (צילום: דוד קשת, ידיעות בני ברק)
"סטאלין זה כאן!": המפגינים מניפים שלטים על הכביש | צילום: דוד קשת, ידיעות בני ברק

סערת הפטור מגיוס עלתה הבוקר שלב. החל מהיום, החלטת בג"ץ על עצירת תקציבים לישיבות נכנסה לתוקף - ולפי עמדת היועמ"שית גלי בהב-מיארה, כל הרשויות הרלוונטיות צריכות להתחיל לפעול לגיוס תלמידי הישיבות. יש להדגיש, כי מימון יימשך עבור תלמידים שלא נמצאים "בגדר הצו" - עד לתום שנת הלימודים הנוכחית באב. 

אמש, הבהירה בהרב-מיארה כי היא אוסרת על משרד החינוך "לפצות" את החרדים על הקפאת התקציבים לישיבות. במכתב ששלח המשנה ליועמ"שית, גיל לימון, הוא ציין כי כל התחכמות או הגדלה של תקציבים אחרים - תהווה הפרה של צו הביניים. 

צחי הנגבי ובנימין נתניהו (צילום: יחסי ציבור, חדשות 2)
נתניהו מתכנן: הקמת ועדת שרים עם המל"ל - כדי לגבש חוק גיוס שיעקוף את החלטת בג"ץ. ארכיון | צילום: יחסי ציבור, חדשות 2

"משרד החינוך יימנע מכל צעד שיש בו, שעלול להיות בו, משום עקיפה של הוראות צו הביניים, בין אם באמצעות הגדלת התקציב ו׳ערך הנקודה׳ שבמבחני התמיכה דנן, בין אם באמצעות אפיקי מימון אחרים, ובין כל דרך אחרת״, כתב לימון. בתחילת המכתב הוא הבהיר כי החל ממחר אין מקור סמוכות למתן פטור גורף של תלמידי ישיבות מגיוס לשירות צבאי, ועל מערכת הביטחון לפעול לגיוסם על פי דין. 

בנוסף, כפי שפרסמנו אתמול, ראש הממשלה בנימין נתניהו פועל להקים ועדת שרים עם המל"ל - כדי לגבש חוק גיוס שיעקוף את החלטת בג"ץ. עוד לא ברור אם השרים יואב גלנט ובני גנץ ישתתפו בוועדה, ואם ראש המל"ל צחי הנגבי ייכלל בה או נציגו.