שילה ויינברג, יו"ר עמותת "טרנסיות ישראל" ומורה לשעבר היא חברת המועצה הטרנסג'נדרית הראשונה בישראל. ויינברג בת ה-65 תכהן כחברת מועצה לאחר שנבחרה בבחירות המקומיות בקריית טבעון במסגרת הרשימה "יותר לטבעון", שהיא איחוד בין רשימות מרצ, יש עתיד, טבעון שלנו וחוזה חדש. 

תוצאות הבחירות המקומיות בטבעון מעידות על אווירה ליברלית ביישוב, שכן הרשימה "יותר לטבעון" זכתה בחמישה מושבים מתוך 13 מושבים בסך הכל. רשימת "תנופה לטבעון" של ראש המועצה הנבחר, עידו גרינבלום, זכתה בשישה מושבים. "טבעון אמרה במפורש שאנחנו ישוב ליברלי חילוני", אמרה הבוקר ויינברג בשיחה עם mako. 

איך את מרגישה הבוקר אחרי ההישג האדיר? 
"אני מרגישה שכתבתי דף בהיסטוריה של הקהילה הגאה הישראלית. אני מאוד שמחה שהכנסנו יותר מושבים ממה שחשבנו, וכעת אני מרגישה את כובד האחריות על כתפיי. אני רוצה לשמש מודל. נכון, עדיין אין חברת כנסת טרנסית, אבל פתחתי צוהר קטן, הכנסתי רגל בדלת - שברנו את תקרת הזכוכית ועשינו חתיכת היסטוריה, כך אני חושבת". 

שילה ויינברג
שילה ויינברג

לפני הבחירות, סיפרה ויינברג ל-mako שהיא לא חושבת כי זהותה המגדרית תועיל או תזיק לה בבחירות. "טבעון היא דוגמה מצוינת למקום שיש בו הכלה של הקהילה הגאה. באופן אישי אני לא חשה להט"בופוביה כלפיי ולא ידוע לי על המקרים כאלה בטבעון", היא אמרה אז. "בבחירות אלה הנושא הטרנסי לא על השולחן, לא מבחינתי ולא מבחינת הרשימה שבה אני מתמודדת. זה לא נכס וגם לא נטל, זה מי שאני וזהו". 

היום בבוקר, לעומת זאת, נשמעה ויינברג קצת אחרת וסיפרה על כתבה שפורסמה לפני מספר ימים ב"ישראל היום" עם הכותרת "שילה ויינברג רוצה להיות הטרנסג'נדרית הראשונה במועצת העיר". "אני חיה ביישוב הזה עשרות שנים וחלק מהאנשים ידעו עלי ומי שלא ידע לא ידע", היא מספרת. "כתבה שכזאת היא ביישוב כמו טבעון היא אש בשדה קוצים, ומספר ימים לפני הבחירות הרבה אנשים התחילו לומר לי שהם יצביעו עבור הרשימה שלנו. זה מוכיח לי כמה הישוב שלנו ידידותי ללהט"ב וטרנס, הרגשתי שהכתבה הובילה אנשים להגיד 'בואו נעשה היסטוריה'". 

ויינברג, פעילת מפלגת מרצ ואקטיביסטית בולטת במחאה החברתית באזור הצפון, לוטשת כעת עיניה לא רק על תיק הלהט"ב ביישוב. "כל חיי עסקתי בהוראה. לימדתי 35 שנה במספר מקומות, בהם גם אוניברסיטת חיפה, ומאז החלה המלחמה אני גם מחליפה מורה שיצא למילואים בהתנדבות", היא מסבירה. "באופן טבעי אני רואה את עצמי בתור מישהי שיש לה השקפה מבוססת על החינוך בטבעון והייתי שמחה לקבל את תיק החינוך, לצד תיק הקהילה הגאה". 

שילה ויינברג  (צילום: מתוך "גלית ויואב", קשת12)
שילה ויינברג | צילום: מתוך "גלית ויואב", קשת12

ויינברג, תושבת שכונת קריית עמל בטבעון, מביעה אכזבה כי חברתה, מנכ"לית ומייסדת עמותת "טרנסיות ישראל", לינור אברג'ל, לא השיגה את מספר הקולות הדרוש על מנת להיבחר למועצת העיר תל אביב, יחד עם הרשימה הלהט"בית שעמדה בראשה, "רשימה שווה". "צר לי שחברתי הטובה לינור לא נבחרה", היא אמרה. "לציבור הטרנסג'נדרי יש מסוגלות ורק אם נכה שוב שוב בדלת לבסוף נפתח אותה. זכויות טרנס הם זכויות אדם ויש לנו הזכות המלאה לשבת ליד השולחן של מקבלי ההחלטה".

לסיכום, ביקשה ויינברג להודות לציבור שתמך בה, וגם לאלה שלא. "במשך כל הקמפיין קיבלתי רוח גבית אדירה ממש, מכל חברי הקהילה הגאה, וזה ממש מחמם את הלב", היא אמרה. "ותודה ליישוב שלי, שהצביע עבור הרשימה שלנו. הסתובבתי בין הקלפיות וקיבלתי המון חיזוקים וחיבוקים".